Duyurular
Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek Tarih : 5/28/2012 4:43:12 AM
Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecekIlkögretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin ögretmenleri artik ilahiyat fakültelerinde yetisecek. Daha önce egitim fakültesi bünyesinde olan DKAB ögretmenligi bölümleri, bu yil ilahiyat fakültelerine devredilecek.

Ilkögretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin ögretmenleri artik ilahiyat fakültelerinde yetisecek. Daha önce egitim fakültesi bünyesinde olan DKAB ögretmenligi bölümleri, bu yil ilahiyat fakültelerine devredilecek.

egisiklikle ilgili Yüksekögretim Kurulu'nun (YÖK) ilgili üniversitelere yazi gönderdigini belirten Hitit Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Osman Egri, "Bundan sonra kurulacak DKAB bölümleri ise ilahiyat fakülteleri bünyesinde açilacak." dedi.

aman gazetesinin haberine göre, Amasya'nin Hamamözü ilçesinde Çorum Hitit Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi tarafindan organize edilen 14'üncü Din Egitimi Anabilim Dali Koordinasyon Toplantisinda konuyla ilgili konusan Osman Egri, ilahiyat mezunu din dersi ögretmenlerinin daha basarili oldugunu belirtti. Egri söyle konustu: "Bu bizi umutlandirdi. Ayrica pedagojik formasyon derslerinin ilahiyat müfredatina dagitilmis, serpistirilmis uygulamasi tekrar acaba gündeme gelir mi diye bir beklenti içerisine girdik. Mezun olan ögrencilerimizden Türkiye'de karsilastigimiz herhangi bir görev de olabilir bu, bunlarin çok daha basarili olduklarini gördük."

0 üniversiteden 50'ye yakin ögretim görevlisinin bilgi alisverisinde bulundugu toplantinin Türkiye'deki din egitiminin gelecegine sekil verecegini belirten Egri, "Din hizmetleri veya okullarda yapilan din derslerinin hayatin içerisinden olmasi ve günlük hayatta karsilasilan problemlere cevap vermesi gerekir." dedi. Din egitiminin ancak o takdirde hayati olacagini ve önemsenecegini vurgulayan Egri söyle devam etti: "Türkiye'de problemin asil sebebi; aile kurumunun tahrip olmasi neticesinde insanlarin yetistirme yurduna veya huzurevine düsmesi, yani yaslilara yönelik din hizmeti gelistirmek zorunda kalisimiz. Acaba sonuç olan bu problemi geriye dönük bakarak sebebi ortadan kaldirmaya yönelik, aile kurumunu canlandirmaya yönelik, sorunlari engelleyici tedbirler alabilir miyiz, aile kurumunu ayakta tutabilecek din egitimi müfredatinda hangi degerlere önem vermeliyiz, burada alacagimiz degerleri müfredata nasil uygulayabiliriz; bunlarin çalismalarini yapacak ve ortak bir karar almaya çalisacagiz."

2851 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Genel

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

Okullarda sorgu odası iddiası

Okullarda sorgu odası iddiası
MANISA - Türk Egitim Sen Manisa Sube Baskani Recep Varliakman, sendika binasinda düzenledigi basin toplantisinda bazi iddialarda bulunud.

 3/25/2014 3:37:45 AM

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?
Milli Egitim Bakani Nabi Avci, bir etkinlige katilmak üzere geldigi Eskisehirde, gazetecilerin sorularini yanitladi.

 3/17/2014 3:37:41 PM

Milli Eğitimde atamalar

Milli Eğitimde atamalar
Milli Egitim Bakanliginda 14 genel müdürden 3ü görevden alindi.

 3/14/2014 1:34:34 PM

YGS sorularına polis koruması

YGS sorularına polis koruması
Milli Egitim Bakanligi, ÖSYM ve Emniyet Genel Müdürlügü, Yüksekögretime Geçis Sinavi nedeniyle alarmda.

 3/10/2014 9:10:39 AM

İki dili aynı anda öğrenecekler

İki dili aynı anda öğrenecekler
ISTANBUL - ESP Egitim ve Danismanlik ve Ingiltere de egitim veren Robertson Dil Okulu iki dilin ayni anda ögretildigi farkli bir yöntemle Yapi Kredi ve Garanti Bankasi çalisanlarina egitim verecek.

 5/30/2012 1:48:32 PM

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı
ANKARA - 2012 Özürlü Memur Seçme Sinavi (ÖMSS) sonuçlari açiklandi.

 5/29/2012 6:58:13 PM

Batmandaki çocukların kaderi değişecek

Batmandaki çocukların kaderi değişecek
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi tarafindan düzenlenen yarismada Türkiye nin kaderini degistirecegine inandigi projesiyle 100. olan sinif ögretmeni Samet Dogan görev yaptigi Batman da çocuklarin karsilastigi zorluklari kendisiyle yapilan röportajda ntvmsnbc ile paylasmisti.

 5/28/2012 6:26:18 AM

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak
ISTANBUL - TOBB ETÜ ögrenci konseyinin düzenledigi konferansa katilan Bakan Dinçer, bakanligin yaptigi çalismalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesine ve zorunlu egitimin 12 yila çikarilmasina iliskin düzenlemeye degindi. Egitim sisteminde paradigma degisikligine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, egitimde farkliliklarin gözetilmesinin önemine isaret etti. Bakan Dinçer, çocuklarin küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olmasi gerektigini belirterek, çocuklarin toplumsal ve ahlaki degerleri, sosyal sorumlulugu, tarih bilinci tasiyacaklari bilgi sahibi olmalari gerektigini söyledi.

 5/26/2012 7:17:43 AM

Lise sonda rapor krizi

Lise sonda rapor krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanliginin illere gönderdigi yazi tartismalara neden oldu.

 5/24/2012 6:13:58 AM

 Kuş yuvasını bozma  ders kitabından çıktı

Kuş yuvasını bozma ders kitabından çıktı
Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer, ilkögretim ve ortaögretim Inkilap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin kaldirilmasi konusunda herhangi bir çalismanin olmadigini bildirdi.

 5/23/2012 2:56:51 PM