Duyurular
Batmandaki çocukların kaderi değişecek Tarih : 5/28/2012 6:26:18 AM
Batman'daki çocukların 'kaderi değişecek'ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi tarafindan düzenlenen yarismada Türkiye nin kaderini degistirecegine inandigi projesiyle 100. olan sinif ögretmeni Samet Dogan görev yaptigi Batman da çocuklarin karsilastigi zorluklari kendisiyle yapilan röportajda ntvmsnbc ile paylasmisti.

ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi tarafindan düzenlenen yarismada “Türkiye’nin kaderini degistirecegine” inandigi projesiyle 100. olan sinif ögretmeni Samet Dogan görev yaptigi Batman’da çocuklarin karsilastigi zorluklari kendisiyle yapilan röportajda ntvmsnbc ile paylasmisti.

ogan “Empati ve Olumlamalar” adini verdigi projesinin okullarda ders olarak okutulmasi için çaba sarf ederken aslinda ögrencilerinin “kaderini degistirecek” bir sürece katki sagladi.

ürk Egitim Gönüllüleri Vakfi (TEGV) ögrencilere çok istedikleri sosyal aktivite olanagini sunmak için okulla baglantiya geçti.

strong>TEGV OKULA ULASTI
Batman’in Sason ilçesine bagli Bogazkapi mezrasinda bulunan Bogazkapi Ilkögretim okulunun ögrencilerinin yasadigi sikintilari ntvmsnbc'nin haberi araciligiyla ögrenen TEGV yetkilileri durumu bölge birim sorumlusu Yüksel Yalçin Bozkurt’a iletti.

ozkurt yaptigi açiklamada Ilçe Kaymakami Bahadir Yörük’ün de destegiyle bu okulda okuyan çocuklara yaz tatilinde “Yaz etkinlikleri” projesi uygulanacagini söyledi.

strong>YAZ KAMPINA VELI ENGELI
Bozkurt çocuklarin yaz kampina katilmasi adina velilerden izin almak için toplanti düzenlendigini belirtti. Fakat velilerin çocuklarini tarlada ya da evdeki islerde kendilerine yardimci olmalarini istediklerinden dolayi çocuklari, yaz kampina göndermeleri için ikna edemediklerini de sözlerine ekledi.

ocuklara yaz kampi çerçevesinde saglamayi düsündükleri sosyal aktivite planinin uygulamakta israrli olduklarini belirten Bozkurt “kampa gelemiyorlarsa, biz onlara gideriz” diyerek bir B planlari oldugunu vurguladi.

strong>“BOGAZKAPI’NIN BIZDEN KURTULUSU YOK!”
MEB ile yapilan” Sosyal Etkinliklere Destek Protokolü” kapsaminda okul içi saatlerde de okullarda etkinliklerini uygulayabildiklerini söyleyen Bozkurt sözlerine söyle devam etti:

Arastirma Atölyesi ve ‘Bilgi Benim Isim’ etkinliklerini okullarda da uyguluyoruz. Özellikle ”Arastirma Atölyesi” çocuklarin arastirma yönlerini ortaya çikarmak, kendilerini ifade edebilmelerini saglamak ve düsündüklerini ürünlere dökmek amaciyla hazirlanmis.

ütün etkinliklerimizde oldugu gibi bu etkinliklerimiz de 16 hafta sürmekte ve haftada iki saat uygulanmaktadir.”

strong>“KAYMAKAM MATEMATIGI BILMEZSE NE OLUR?”
TEGV’in bölgedeki çocuklarin gelisimi üzerindeki olumlu etkileri anlatan Bozkurt bir anisiyla örnek veriyor:

2009 yilinda 65 tane kiz çocugu hafta içi okuldayken hafta sonlari da birimimizdeki etkinliklere katiliyorlardi. 20 kiz çocuguna zihinsel kapasiteyi gelistirme programimiz olan “Düsünebilen çocuklar” etkinligini veriyorduk.

ir haftanin konusu da matematikti. Kitapta geçen soru da söyleydi: “Asagida verilen mesleklerin disinda aklina gelen meslek dali varsa bunlari yazar misin? Bu meslek dalinda olan insanlar matematigi bilmezse hangi sorunlarla karsilasirlar?”

izim verdigimiz meslekler de doktor, hemsire, polis ve pilot seklindeydi. Asagida da birkaç seçenek bos birakildi. Oraya da çocuk kendi bildigi meslek dalini yaziyordu.

ugba adinda kiz çocugu yazmaya basladi. Doktor matematigi bilmezse kaç hastayi muayene edecegini bilemez, hemsire dozu ayarlayamaz, pilot yüksekligi ölçemez, polis ne kadar ceza kesecegini bilenmez.

ildigi meslek dali olarak da “kaymakam” yazdi.

na “Tugba kaymakam matematigi bilmezse ne olur?” diye sordum. Bana “ kaymakam matematigi bilmezse köylere su borusu dagitirken eksik boru dagitir” dedi.

rtesi gün hemen kaymakamin yanina gittim ve hiçbir sey demeden kitabi açip önüne koydum. Kaymakam çocugun kitabi göz attiktan sonra “Bu kiz çocugu hangi köyden?” dedi.

Asagi Karamese köyünden” dedim. Kaymakam  “Biz bu sene bütün köylere su borusu dagittik, su borumuz kalmadigi için Asagi Karamese köyüne boru veremedik” dedi

3914 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Genel

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

Okullarda sorgu odası iddiası

Okullarda sorgu odası iddiası
MANISA - Türk Egitim Sen Manisa Sube Baskani Recep Varliakman, sendika binasinda düzenledigi basin toplantisinda bazi iddialarda bulunud.

 3/25/2014 3:37:45 AM

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?
Milli Egitim Bakani Nabi Avci, bir etkinlige katilmak üzere geldigi Eskisehirde, gazetecilerin sorularini yanitladi.

 3/17/2014 3:37:41 PM

Milli Eğitimde atamalar

Milli Eğitimde atamalar
Milli Egitim Bakanliginda 14 genel müdürden 3ü görevden alindi.

 3/14/2014 1:34:34 PM

YGS sorularına polis koruması

YGS sorularına polis koruması
Milli Egitim Bakanligi, ÖSYM ve Emniyet Genel Müdürlügü, Yüksekögretime Geçis Sinavi nedeniyle alarmda.

 3/10/2014 9:10:39 AM

İki dili aynı anda öğrenecekler

İki dili aynı anda öğrenecekler
ISTANBUL - ESP Egitim ve Danismanlik ve Ingiltere de egitim veren Robertson Dil Okulu iki dilin ayni anda ögretildigi farkli bir yöntemle Yapi Kredi ve Garanti Bankasi çalisanlarina egitim verecek.

 5/30/2012 1:48:32 PM

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı
ANKARA - 2012 Özürlü Memur Seçme Sinavi (ÖMSS) sonuçlari açiklandi.

 5/29/2012 6:58:13 PM

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek
Ilkögretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin ögretmenleri artik ilahiyat fakültelerinde yetisecek. Daha önce egitim fakültesi bünyesinde olan DKAB ögretmenligi bölümleri, bu yil ilahiyat fakültelerine devredilecek.

 5/28/2012 4:43:12 AM

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak
ISTANBUL - TOBB ETÜ ögrenci konseyinin düzenledigi konferansa katilan Bakan Dinçer, bakanligin yaptigi çalismalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesine ve zorunlu egitimin 12 yila çikarilmasina iliskin düzenlemeye degindi. Egitim sisteminde paradigma degisikligine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, egitimde farkliliklarin gözetilmesinin önemine isaret etti. Bakan Dinçer, çocuklarin küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olmasi gerektigini belirterek, çocuklarin toplumsal ve ahlaki degerleri, sosyal sorumlulugu, tarih bilinci tasiyacaklari bilgi sahibi olmalari gerektigini söyledi.

 5/26/2012 7:17:43 AM

Lise sonda rapor krizi

Lise sonda rapor krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanliginin illere gönderdigi yazi tartismalara neden oldu.

 5/24/2012 6:13:58 AM

 Kuş yuvasını bozma  ders kitabından çıktı

Kuş yuvasını bozma ders kitabından çıktı
Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer, ilkögretim ve ortaögretim Inkilap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin kaldirilmasi konusunda herhangi bir çalismanin olmadigini bildirdi.

 5/23/2012 2:56:51 PM