Duyurular
Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak Tarih : 5/26/2012 7:17:43 AM
Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacakISTANBUL - TOBB ETÜ ögrenci konseyinin düzenledigi konferansa katilan Bakan Dinçer, bakanligin yaptigi çalismalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesine ve zorunlu egitimin 12 yila çikarilmasina iliskin düzenlemeye degindi. Egitim sisteminde paradigma degisikligine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, egitimde farkliliklarin gözetilmesinin önemine isaret etti. Bakan Dinçer, çocuklarin küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olmasi gerektigini belirterek, çocuklarin toplumsal ve ahlaki degerleri, sosyal sorumlulugu, tarih bilinci tasiyacaklari bilgi sahibi olmalari gerektigini söyledi.

ISTANBUL - TOBB ETÜ ögrenci konseyinin düzenledigi konferansa katilan Bakan Dinçer, bakanligin yaptigi çalismalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesi'ne ve zorunlu egitimin 12 yila çikarilmasina iliskin düzenlemeye degindi. Egitim sisteminde paradigma degisikligine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, egitimde farkliliklarin gözetilmesinin önemine isaret etti. Bakan Dinçer, çocuklarin küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olmasi gerektigini belirterek, çocuklarin toplumsal ve ahlaki degerleri, sosyal sorumlulugu, tarih bilinci tasiyacaklari bilgi sahibi olmalari gerektigini söyledi.

orunlu egitimi 12 yila çikardiklarini animsatan Bakan Dinçer, ilkögretim ve ortaögretimdeki okullasma oranlari hakkinda bilgi verdi. Türkiye'nin ortaögretimde okullasma oraninda dünyanin gerisinde oldugunu ifade eden Bakan Dinçer, ''AB, 2020'ye kadar toplam nüfusun lise mezunu olma oranini yüzde 90 ve üzerine çikartmayi hedefliyor. Türkiye'deki nüfusun lise mezunu olma orani yüzde 28. Biz, egitimi 12 yila çikarmakla aslinda 2020, 2023 yilina Türkiye'deki lise mezunu seviyesinin oranini artirmayi hedefliyoruz'' diye konustu. Üniversite egitimini de tüm çocuklara yayginlastirmayi hedeflediklerini belirten Bakan Dinçer, egitimi kanunen 12 yila çikarmanin bu hedeflerin gerçeklesmesi açisindan yeterli olmayacagini, idari tedbirlerle ve hayat boyu ögrenme yöntemleriyle bunun desteklenmesi gerektigini söyledi.

lk 4 yilda temel becerilerin kazandirilacaginin ifade eden Bakan Dinçer, ortaokulda ise temel derslerin yani sira seçmeli derslerin olacagini belirtti. Ögrencilerin ilgilerine göre ders seçebilecegini, seçmeli ders sayisinin artacagini bildiren Bakan Dinçer, söyle devam etti: ''Lisede ise çocuklarimiza daha farkli bir uygulama yapacagiz. çocuklarimizin önemli bir kismi fen liselerine, sosyal bilgiler liselerine gidebilmek için veya Anadolu liselerine gidebilmek için yogun çaba sarf ediyorlar. Ama çocuklarimizin kabiliyetine göre gidebilecegi kapasitede okula sahip degiliz. Yeni bir uygulamayla liselerimizde, fen lisesi, sosyal bilgiler programlarini uygulamaya baslayacagiz. Matematik, edebiyat ve güzel sanatlar gibi programlari da uygulamaya baslayacagiz. Böylece çocuklar bir fen lisesine gitmeden fen derslerini alabilme imkanina sahip olacak. Türkiye'nin her yerindeki çocugumuz kendi kabiliyetine göre bir alana gidebilecek.''

eslek lisesine giden ögrenciler için ise 2. siniftan sonra mesleki tercihlerini yapmalarini saglayacaklarini anlatan Bakan Dinçer, bu yapi içerisinde farkli bir program tercihinde bulunan ögrencilerin de degisiklige gidebilecegini ifade etti.

strong>'DAHA ESNEK BIR PROGRAMI UYGULAYACAGIZ'
Ilkögretime baslama yasina iliskin düzenlemeye de deginen Bakan Dinçer, ''Ilkögretime 66 ayini dolduranlarin kaydi yapilacak. Müfredat onlara göre hazirlanacak. Zaten biz 60-72 aylik çocuklarin yüzde 70'ini okullarimizda okul öncesi egitime almistik. Biz okulda olan çocuklarin sadece 66 ay ve sonrasi dogumlularini kaydedecegiz. Aralik ayinda okuma bayrami yapabilmek için bütün çocuklara okuma yazmayi ögretecegiz diye çaba da sarf etmeyecegiz. Çocuklara daha çok oyun oynamayi, oynayarak ögretmeyi ve daha esnek bir programi uygulayacagiz'' dedi.

ers saatlerine iliskin de bilgi veren Bakan Dinçer, 1. siniftan 8. sinifa kadar yilda 720 saat ders verildigini, hiçbir ülkenin 1. sinifta okuyan çocuga bu kadar saat ders vermedigini ifade etti.

akan Dinçer, ''8 yillik süre içerisinde 43 ülkenin ortalamasina göre 674 saat eksik ders veriyoruz. Neredeyse biz, 8 yillik süre içerisinde dünyadaki akranlarindan bir yil daha az egitim veriyoruz çocuklarimiza'' dedi. Bütün ülkelerin kendi ana dillerini çocuklarina ögretebilmek için müfredatlarinda önemli bir yer ayirdiklarini ifade eden Bakan Dinçer, ''43 ülkeyle mukayese edildiginde, yine biz Türkçe'yi ögretebilmek için 200 saat daha fazla zaman ayiriyoruz. Buna karsin lisede ve üniversitede Türkçe dersi veriyoruz'' dedi.

strong>'YÜKSEK LISANS VE DOKTORAYI TESVIK EDIYORUZ'
Konusmasinin ardindan konferansa katilan ögrencilerin sorularini yanitlayan Bakan Dinçer, ''Yüksek lisans veya doktora yapacak ögretmenlere bakanligin bir destegi olacak mi?'' sorusu üzerine, ögretmenlerin yetismesiyle ilgili tedbirler almak için çalistiklarini belirtti. Ögretmenleri kapsamli bir seçme sürecinden geçirmeyi istediklerini ifade eden Bakan Dinçer, ögretmenlerin egitim ve gelisim çabalarinin önünü kesecek bugüne kadar hiçbir karar vermediklerini söyledi.

gretmenlerin bulundugu ilde lisansüstü egitim yapacaginin altini çizen Bakan Dinçer, 5 yil ögretmenlik tecrübesi yasamadan bir kisinin egitim açisindan yüksek lisans almasinin katkisi olmayacagini ifade etti. Ögretmenlerin yüksek lisans ve doktora yapmasini tesvik ettiklerini vurgulayan Bakan Dinçer, söyle konustu: ''Il müdürlerine talimat verdim, yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen ögretmenlere izin vereceksiniz, ders programlarini buna göre ayarlayacaksiniz diye.

strong>'EGITIM PROGRAMLARI'
Biz, bu sene haziran ayinin 8'inden sonra, okul kapandiktan sonra 3 hafta süreyle ve eylül ayinda okul açilmadan iki hafta önce toplam 5 hafta süreyle, haftada 36 saat olmak üzere 258 bin ögretmenimiz için egitim programi tertip ediyoruz. Bunu her yil yapacagiz, hatta ara dönemlerde yapacagiz, hafta sonlarinda yapacagiz. Biz ögretmenlerin yetismesi ve gelismesi için elimizden geleni yapacagiz.'' dedi. Seviye belirleme sinavi ve üniversiteye giris sinavlarina iliskin bir soruya ise Bakan Dinçer, sinav sonuçlarina bakarak ögrencilerin egitimdeki basari seviyesini, egitimdeki kalitesini görme imkani olmadigi söyledi.

2689 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Genel

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

Okullarda sorgu odası iddiası

Okullarda sorgu odası iddiası
MANISA - Türk Egitim Sen Manisa Sube Baskani Recep Varliakman, sendika binasinda düzenledigi basin toplantisinda bazi iddialarda bulunud.

 3/25/2014 3:37:45 AM

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?
Milli Egitim Bakani Nabi Avci, bir etkinlige katilmak üzere geldigi Eskisehirde, gazetecilerin sorularini yanitladi.

 3/17/2014 3:37:41 PM

Milli Eğitimde atamalar

Milli Eğitimde atamalar
Milli Egitim Bakanliginda 14 genel müdürden 3ü görevden alindi.

 3/14/2014 1:34:34 PM

YGS sorularına polis koruması

YGS sorularına polis koruması
Milli Egitim Bakanligi, ÖSYM ve Emniyet Genel Müdürlügü, Yüksekögretime Geçis Sinavi nedeniyle alarmda.

 3/10/2014 9:10:39 AM

İki dili aynı anda öğrenecekler

İki dili aynı anda öğrenecekler
ISTANBUL - ESP Egitim ve Danismanlik ve Ingiltere de egitim veren Robertson Dil Okulu iki dilin ayni anda ögretildigi farkli bir yöntemle Yapi Kredi ve Garanti Bankasi çalisanlarina egitim verecek.

 5/30/2012 1:48:32 PM

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı
ANKARA - 2012 Özürlü Memur Seçme Sinavi (ÖMSS) sonuçlari açiklandi.

 5/29/2012 6:58:13 PM

Batmandaki çocukların kaderi değişecek

Batmandaki çocukların kaderi değişecek
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi tarafindan düzenlenen yarismada Türkiye nin kaderini degistirecegine inandigi projesiyle 100. olan sinif ögretmeni Samet Dogan görev yaptigi Batman da çocuklarin karsilastigi zorluklari kendisiyle yapilan röportajda ntvmsnbc ile paylasmisti.

 5/28/2012 6:26:18 AM

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek
Ilkögretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin ögretmenleri artik ilahiyat fakültelerinde yetisecek. Daha önce egitim fakültesi bünyesinde olan DKAB ögretmenligi bölümleri, bu yil ilahiyat fakültelerine devredilecek.

 5/28/2012 4:43:12 AM

Lise sonda rapor krizi

Lise sonda rapor krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanliginin illere gönderdigi yazi tartismalara neden oldu.

 5/24/2012 6:13:58 AM

 Kuş yuvasını bozma  ders kitabından çıktı

Kuş yuvasını bozma ders kitabından çıktı
Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer, ilkögretim ve ortaögretim Inkilap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin kaldirilmasi konusunda herhangi bir çalismanin olmadigini bildirdi.

 5/23/2012 2:56:51 PM