Duyurular
Lise sonda rapor krizi Tarih : 5/24/2012 6:13:58 AM
Lise sonda rapor kriziISTANBUL - Milli Egitim Bakanliginin illere gönderdigi yazi tartismalara neden oldu.

ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi'nin illere gönderdigi yazi tartismalara neden oldu.

akanlik, Seviye Belirleme Sinavi (SBS) ve Lisans Yerlestirme Sinavi (LYS)'na girecek ögrencilerin, saglik raporlariyla okuldan ayri kalmamalari konusunda il milli egitim müdürlüklerini uyardi.

u uyaridan sonra rapor baskisi yapan ögrenciler, doktorlar ve okul müdürleri karsi karsiya kaldi

ugün gazetesinin haberine göre, Bakanligin uyarisini degerlendiren uzmanlar ise sinav öncesi ögrencilere toleransli davranilmasi gerektigini ifade etti.

inava okulda hazirlanmalari için gerekli düzenlemelerin yapilmasi gerektigini belirten uzmanlar, gerekli sartlarin saglanmasina kadar ögrencilere sinav öncesi idari izin verilmesinin daha uygun oldugunu söyledi.

strong>ÇOCUKLARIN SAHTECILIK YAPMLARINA GÖZ YUMULUYOR
Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘’Üniversite sinavi öncesi ögrenciler aldiklari raporlarla saglik sistemini araci olarak kullaniyor. Bu konuda egitim sisteminde idari izin sisteminin de olusturulmasi lazim. Okullardaki egitim sistemi ögrenciyi tatmin etmiyorsa, rapor alarak sinava evinde ya da dershanede hazirlanma ihtiyaci duyuyorsa bu durumun sorgulanmasi gerekiyor. Raporlarla ögrenciye usule aykiri isler yapmayi ögretiyorsunuz. Usulsüzlükle birlikte çocuklara daha lise yillarindan itibaren sahtecilik yapmalarina göz yumuyorsunuz. Bu durumu degistirmek için baska yöntemler uygulamak daha yararli olacaktir.’’ dedi.

strong>BAKANLIGIN SÖYLEDIGI YABANA ATILMAZ
Egitim Bir-Sen Genel Baskani Ahmet Özer, ise ‘’Bakanlik dedi ki, "Artik bu raporlari almayin biz sizin devamsizlik sürelerinizi uzatalim. Ikinci yarida veli iznine tabi olarak devamsizlik sürenizi 45 güne çikartalim. Hem hastanelerini gereksiz yere mesgul etmeyelim hem de yalanci durumuna düsmüs olmayin." Bakanlik böylelikle egitim sistemini bir garabetten kurtardi. Ama geldigimiz noktada Bakanligin bir tasarrufu oldu. Bakanlik 'ögrencileri okulda tutacagiz' diyor. Ögrenci de okulda alacagim bilgi, sinav için bana yeterli olmuyor.Bu nedenle okulda durmamin bir anlami yok diyor’’ dedi.

strong>VELILER 'SIKAYET EDERIZ' DIYOR
Ankara Tabip Odasi Baskani Özden Sener ise ''Eger doktor rapor verme taraftari degilse bazi veliler doktorlari yetkililere sikayet etmekle tehdit ediyor. Bu sorunun önüne geçilmesi için de Milli Egitim Bakanligi sinav dönemlerinde okul müdürlerine yetki vererek ögrencilerin idari izinli sayilmasini saglayabilir. Eger bu durum mümkün olmuyorsa bu konuda baska çözümler üretilmelidir. Çünkü saglik çalisanlari üzerinde velilerin ciddi bir baskisi söz konusu oluyor.''dedi.

2879 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Genel

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

Okullarda sorgu odası iddiası

Okullarda sorgu odası iddiası
MANISA - Türk Egitim Sen Manisa Sube Baskani Recep Varliakman, sendika binasinda düzenledigi basin toplantisinda bazi iddialarda bulunud.

 3/25/2014 3:37:45 AM

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?
Milli Egitim Bakani Nabi Avci, bir etkinlige katilmak üzere geldigi Eskisehirde, gazetecilerin sorularini yanitladi.

 3/17/2014 3:37:41 PM

Milli Eğitimde atamalar

Milli Eğitimde atamalar
Milli Egitim Bakanliginda 14 genel müdürden 3ü görevden alindi.

 3/14/2014 1:34:34 PM

YGS sorularına polis koruması

YGS sorularına polis koruması
Milli Egitim Bakanligi, ÖSYM ve Emniyet Genel Müdürlügü, Yüksekögretime Geçis Sinavi nedeniyle alarmda.

 3/10/2014 9:10:39 AM

İki dili aynı anda öğrenecekler

İki dili aynı anda öğrenecekler
ISTANBUL - ESP Egitim ve Danismanlik ve Ingiltere de egitim veren Robertson Dil Okulu iki dilin ayni anda ögretildigi farkli bir yöntemle Yapi Kredi ve Garanti Bankasi çalisanlarina egitim verecek.

 5/30/2012 1:48:32 PM

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı
ANKARA - 2012 Özürlü Memur Seçme Sinavi (ÖMSS) sonuçlari açiklandi.

 5/29/2012 6:58:13 PM

Batmandaki çocukların kaderi değişecek

Batmandaki çocukların kaderi değişecek
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi tarafindan düzenlenen yarismada Türkiye nin kaderini degistirecegine inandigi projesiyle 100. olan sinif ögretmeni Samet Dogan görev yaptigi Batman da çocuklarin karsilastigi zorluklari kendisiyle yapilan röportajda ntvmsnbc ile paylasmisti.

 5/28/2012 6:26:18 AM

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek
Ilkögretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin ögretmenleri artik ilahiyat fakültelerinde yetisecek. Daha önce egitim fakültesi bünyesinde olan DKAB ögretmenligi bölümleri, bu yil ilahiyat fakültelerine devredilecek.

 5/28/2012 4:43:12 AM

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak
ISTANBUL - TOBB ETÜ ögrenci konseyinin düzenledigi konferansa katilan Bakan Dinçer, bakanligin yaptigi çalismalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesine ve zorunlu egitimin 12 yila çikarilmasina iliskin düzenlemeye degindi. Egitim sisteminde paradigma degisikligine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, egitimde farkliliklarin gözetilmesinin önemine isaret etti. Bakan Dinçer, çocuklarin küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olmasi gerektigini belirterek, çocuklarin toplumsal ve ahlaki degerleri, sosyal sorumlulugu, tarih bilinci tasiyacaklari bilgi sahibi olmalari gerektigini söyledi.

 5/26/2012 7:17:43 AM

 Kuş yuvasını bozma  ders kitabından çıktı

Kuş yuvasını bozma ders kitabından çıktı
Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer, ilkögretim ve ortaögretim Inkilap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin kaldirilmasi konusunda herhangi bir çalismanin olmadigini bildirdi.

 5/23/2012 2:56:51 PM