Duyurular
Okula devamsızlıklar inceleme altında Tarih : 5/22/2012 2:47:07 PM
Okula devamsızlıklar inceleme altındaISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi (MEB), Seviye Belirleme Sinavi (SBS) ve Lisans Yerlestirme Sinavi (LYS)na girecek ögrencilerin egitim ögretim saatleri içerisinde dershaneye gitmelerini ve devlet okullarinda görevli ögretmenlerin de dershanelerde çalismalarini inceleme altina aldi.

ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi (MEB), Seviye Belirleme Sinavi (SBS) ve Lisans Yerlestirme Sinavi (LYS)'na girecek ögrencilerin egitim ögretim saatleri içerisinde dershaneye gitmelerini ve devlet okullarinda görevli ögretmenlerin de dershanelerde çalismalarini inceleme altina aldi.

EB, haziran ayinda gerçeklestirilecek SBS ile LYS öncesinde, ögrencilerin okullara devamsizligini önlemek için harekete geçti.

akanlikça, illere gönderilen yazida, mevzuata iliskin bilgi verilerek, Ortaögretim Kurumlari Sinif Geçme ve Sinav Yönetmeligi'ne göre ögrencilerin okula devam etmelerinin zorunlu oldugu animsatildi.

ers yili içinde toplam 20 gün okula özürsüz devam etmeyen ögrencilerin, notlarinin ne olursa olsun basarisiz sayilacagi belirtilerek, özürlü ve özürsüz devamsizliklarla okul yönetimine verilen izinlerin toplaminin 45 günü asamayacagi kaydedildi.

lkögretim Kurumlari Yönetmeligi'ndeki hükümlere iliskin de bilgilerin yer aldigi yazida, ilkögretim kurumlarina kaydedilen zorunlu ögrenim çagindaki ögrencilerin velilerin ögrencilerin okula devamini saglamakla yükümlü olduklari vurgulandi.

kul yönetimleri, milli egitim müdürlükleri, müfettisler, muhtarlar ve mülki amirlerin de ilgili hükümler geregince çocuklarin okula devamini saglamakla yükümlü olduklari hatirlatildi.

gretmenlerin ücretli ders vermesine iliskin de yönetmelik hükmü hatirlatilarak, Özel Ögretim Kurumlari Yönetmeligi'ne göre ayni ilde olmak üzere resmi okullarda görevli yönetici, rehber ögretmen ve aday ögretmenler disindaki ögretmenlere sadece okullarda ücretli ders görevi verebilecegi kaydedildi.

strong>''OKULLARDA DERS ISLENMEDIGI YÖNÜNDE SIKAYETLER''
Yazida, ögrencilerin okula devam etme zorunlulugu olmasina ragmen, SBS ve LYS'lere hazirlik amaciyla son sinif ögrencilerinin genel olarak okullara devam etmeyerek egitim ögretim saatleri içerisinde özel dershanelere gittikleri, okullarda ders islenmedigi, bazi yönetici ve ögretmenlerin de bu durumu tesvik ettigi, resmi okullarda görevli ögretmenlerin de özel dershanelerde çalistiklari yönünde bakanliga sikayetlerin ulastigi belirtildi.

u hususlarin 81 ilde, Rehberlik ve Denetim Baskanligi'nca görevlendirilecek Milli Egitim Denetçileri'nce incelenecegi ve gerektiginde mevzuata uygun olmayan fiilleri ortaya çikan personel hakkinda da sorusturma yapilacagi kaydedildi.

llerdeki raporlarin toplanmasiyla tüm okullarin genel durumlarini içeren bir rapor hazirlanarak Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer'e sunulacak.

strong>''ÜNIVERSITE SINAVLARINA HAZIRLAYICI ETKINLIKLER OLMALI''
Öte yandan Milli Egitim Bakanligi Müstesar Yardimcisi Merdan Tufan imzasiyla illere gönderilen ''Ögrenci Raporlari'' konulu yazida da ögrencilerin sinavlara hazirlanmak amaciyla ders yili içerisinde saglik raporu alma yoluna gittikleri, böylece okullarda egitim-ögretimin kismen de olsa aksadigi bildirildi.

azida aile disindaki hiçbir toplumsal kurumun ve bireyin ögrencilerin gelecekleri üzerinde okullar kadar etkili olma gücü bulunmadigi vurgulanarak, okulda gerçeklestirilecek planli, programli çalismalarin ögrencilerin basarilarini artiracagi belirtildi.

erslerde ögrencileri üniversite sinavlarina hazirlayici etkinliklere yer verilmesi, ögrenci ve velilerle egitici nitelikli toplantilar yapilmasi gerektigi ifade edilerek, devamsizlik süresini uzatici gerçek disi beyanlarla saglik kuruluslarina basvurarak rapor alma girisiminde bulunmalarinin ögrencilerin hem kendilerini hem anne babalarini hem de doktorlari huzursuz kilacagi, ayrica böyle davranislarin ahlaki de olmayacagi görüsü savunuldu.

gitim ve ögretimin okul ortaminda saglikli bir sekilde yürütülmesi için tüm önlemlerin alinarak, ögrencileri saglik raporu almaya tesvik eden okul idarecileri hakkinda da gerekli idari islemlerin yapilacagi duyuruldu.

2330 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Genel

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

Okullarda sorgu odası iddiası

Okullarda sorgu odası iddiası
MANISA - Türk Egitim Sen Manisa Sube Baskani Recep Varliakman, sendika binasinda düzenledigi basin toplantisinda bazi iddialarda bulunud.

 3/25/2014 3:37:45 AM

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?
Milli Egitim Bakani Nabi Avci, bir etkinlige katilmak üzere geldigi Eskisehirde, gazetecilerin sorularini yanitladi.

 3/17/2014 3:37:41 PM

Milli Eğitimde atamalar

Milli Eğitimde atamalar
Milli Egitim Bakanliginda 14 genel müdürden 3ü görevden alindi.

 3/14/2014 1:34:34 PM

YGS sorularına polis koruması

YGS sorularına polis koruması
Milli Egitim Bakanligi, ÖSYM ve Emniyet Genel Müdürlügü, Yüksekögretime Geçis Sinavi nedeniyle alarmda.

 3/10/2014 9:10:39 AM

İki dili aynı anda öğrenecekler

İki dili aynı anda öğrenecekler
ISTANBUL - ESP Egitim ve Danismanlik ve Ingiltere de egitim veren Robertson Dil Okulu iki dilin ayni anda ögretildigi farkli bir yöntemle Yapi Kredi ve Garanti Bankasi çalisanlarina egitim verecek.

 5/30/2012 1:48:32 PM

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı
ANKARA - 2012 Özürlü Memur Seçme Sinavi (ÖMSS) sonuçlari açiklandi.

 5/29/2012 6:58:13 PM

Batmandaki çocukların kaderi değişecek

Batmandaki çocukların kaderi değişecek
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi tarafindan düzenlenen yarismada Türkiye nin kaderini degistirecegine inandigi projesiyle 100. olan sinif ögretmeni Samet Dogan görev yaptigi Batman da çocuklarin karsilastigi zorluklari kendisiyle yapilan röportajda ntvmsnbc ile paylasmisti.

 5/28/2012 6:26:18 AM

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek
Ilkögretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin ögretmenleri artik ilahiyat fakültelerinde yetisecek. Daha önce egitim fakültesi bünyesinde olan DKAB ögretmenligi bölümleri, bu yil ilahiyat fakültelerine devredilecek.

 5/28/2012 4:43:12 AM

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak
ISTANBUL - TOBB ETÜ ögrenci konseyinin düzenledigi konferansa katilan Bakan Dinçer, bakanligin yaptigi çalismalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesine ve zorunlu egitimin 12 yila çikarilmasina iliskin düzenlemeye degindi. Egitim sisteminde paradigma degisikligine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, egitimde farkliliklarin gözetilmesinin önemine isaret etti. Bakan Dinçer, çocuklarin küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olmasi gerektigini belirterek, çocuklarin toplumsal ve ahlaki degerleri, sosyal sorumlulugu, tarih bilinci tasiyacaklari bilgi sahibi olmalari gerektigini söyledi.

 5/26/2012 7:17:43 AM

Lise sonda rapor krizi

Lise sonda rapor krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanliginin illere gönderdigi yazi tartismalara neden oldu.

 5/24/2012 6:13:58 AM