Duyurular
Öğretmenlere zorunlu hizmet kaldırılmıyor Tarih : 5/18/2012 12:40:47 PM
'Öğretmenlere zorunlu hizmet kaldırılmıyor'ANKARA - Milli Egitim Bakanligi, bugün bazi gazetelerde, Tayin kalkiyor, ögretmen istedigi okula gidecek, Dersini çalisan ögretmene tercihe bagli kariyer sansi baslikli haberlerin yer aldigi hatirlatildi.

ANKARA - Milli Egitim Bakanligi, bugün bazi gazetelerde, ''Tayin kalkiyor, ögretmen istedigi okula gidecek'', ''Dersini çalisan ögretmene tercihe bagli kariyer sansi'' baslikli haberlerin yer aldigi hatirlatildi.

öz konusu haberlerin gerçegi yansitmamakla birlikte kamuoyunu yanlis bilgilendirdigi kaydedilen açiklamada, ''Ulusal Ögretmen Stratejisi''nin Türkiye'de konuyla ilgili ilk kez yapilan çalistayin ardindan hazirlanmaya baslandigi, çalisma tamamlandiktan sonra kamuoyuyla detayli sekilde paylasilacagi vurgulandi.

ün bir gazetede ''Ögretmenin zoru bitiyor'' baslikli haberle yine Ögretmen Atama ve Yer Degistirme Yönetmeligi'nde yapilacak degisiklikle ögretmenlerin bölgeler arasi zorunla çalisma yükümlülügünün ortadan kaldirilacaginin iddia edildigi belirtilen açiklama söyle:

'Bilindigi üzere 06 Mayis 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayimlanan yönetmelikle ögretmenlere meslek hayatlarinda belirli bölgelerde, belirli sürelerde zorunlu çalisma yükümlülügü getirilmistir. Söz konusu yönetmelige göre, ilk zorunlu hizmet atamalarinin 2013 yilinda gerçeklestirilerek ögretmenlerin görevlendirilmesi öngörülmüstür.

aha sonra 14.09.2011 tarihinde yürürlüge giren 652 sayili Milli Egitim Bakanligi'nin Teskilat ve Görevleri Hakkinda Kanun Hükmünde Kararname'ye göre 'Ögretmenlerin Bakanlikça belirlenen hizmet bölge ve alanlarinda, en az üç egitim-ögretim yili çalismalari esastir' denilmek suretiyle zorunlu bölge hizmetinin devam edecegi yasa koyucu tarafindan kabul edilmistir.

u kapsamda, zorunlu bölge hizmetinin kaldirilacagi yönündeki haberler, mevcut hukuksal düzenlemeler kapsaminda gerçegi yansitmamaktadir. Bakanlik kaynakli olmayan ve söylentilere dayali bu tür haberlere itibar edilmemesini, Bakanligimizin açiklamalarinin takip edilmesini bu vesileyle bir kez daha hatirlatiriz.

akanligimizin kariyer meslegini icra eden ögretmenlerimizin haklarinin korunmasi ve gelecek planlamalari açisindan magduriyetlerinin olusmamasi amaciyla kamuoyuna saygilarimizla duyuruyoruz.''

1477 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Genel

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

Okullarda sorgu odası iddiası

Okullarda sorgu odası iddiası
MANISA - Türk Egitim Sen Manisa Sube Baskani Recep Varliakman, sendika binasinda düzenledigi basin toplantisinda bazi iddialarda bulunud.

 3/25/2014 3:37:45 AM

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?

Avcı: 100 bin kişiyi nereden buldular?
Milli Egitim Bakani Nabi Avci, bir etkinlige katilmak üzere geldigi Eskisehirde, gazetecilerin sorularini yanitladi.

 3/17/2014 3:37:41 PM

Milli Eğitimde atamalar

Milli Eğitimde atamalar
Milli Egitim Bakanliginda 14 genel müdürden 3ü görevden alindi.

 3/14/2014 1:34:34 PM

YGS sorularına polis koruması

YGS sorularına polis koruması
Milli Egitim Bakanligi, ÖSYM ve Emniyet Genel Müdürlügü, Yüksekögretime Geçis Sinavi nedeniyle alarmda.

 3/10/2014 9:10:39 AM

İki dili aynı anda öğrenecekler

İki dili aynı anda öğrenecekler
ISTANBUL - ESP Egitim ve Danismanlik ve Ingiltere de egitim veren Robertson Dil Okulu iki dilin ayni anda ögretildigi farkli bir yöntemle Yapi Kredi ve Garanti Bankasi çalisanlarina egitim verecek.

 5/30/2012 1:48:32 PM

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı

2012 ÖMSS sonuçları açıklandı
ANKARA - 2012 Özürlü Memur Seçme Sinavi (ÖMSS) sonuçlari açiklandi.

 5/29/2012 6:58:13 PM

Batmandaki çocukların kaderi değişecek

Batmandaki çocukların kaderi değişecek
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi tarafindan düzenlenen yarismada Türkiye nin kaderini degistirecegine inandigi projesiyle 100. olan sinif ögretmeni Samet Dogan görev yaptigi Batman da çocuklarin karsilastigi zorluklari kendisiyle yapilan röportajda ntvmsnbc ile paylasmisti.

 5/28/2012 6:26:18 AM

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek

Din dersi öğretmenleri ilahiyattan yetişecek
Ilkögretim ve liselerde verilen din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) derslerinin ögretmenleri artik ilahiyat fakültelerinde yetisecek. Daha önce egitim fakültesi bünyesinde olan DKAB ögretmenligi bölümleri, bu yil ilahiyat fakültelerine devredilecek.

 5/28/2012 4:43:12 AM

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak

Öğretmenler artık 5 hafta daha az tatil yapacak
ISTANBUL - TOBB ETÜ ögrenci konseyinin düzenledigi konferansa katilan Bakan Dinçer, bakanligin yaptigi çalismalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesine ve zorunlu egitimin 12 yila çikarilmasina iliskin düzenlemeye degindi. Egitim sisteminde paradigma degisikligine gittiklerini belirten Bakan Dinçer, egitimde farkliliklarin gözetilmesinin önemine isaret etti. Bakan Dinçer, çocuklarin küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olmasi gerektigini belirterek, çocuklarin toplumsal ve ahlaki degerleri, sosyal sorumlulugu, tarih bilinci tasiyacaklari bilgi sahibi olmalari gerektigini söyledi.

 5/26/2012 7:17:43 AM

Lise sonda rapor krizi

Lise sonda rapor krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanliginin illere gönderdigi yazi tartismalara neden oldu.

 5/24/2012 6:13:58 AM