Duyurular
YGSnin tarihi açıklandı Tarih : 3/25/2012 8:58:03 AM
YGS'nin tarihi açıklandıISTANBUL - Üniversiteye giriste uygulanan birinci asama olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS), 1 Nisan Pazar günü yapilacak. YGS, Türkiyede tüm il ve bazi ilçe merkezleri ile KKTCnin baskenti Lefkosada, 160 sinav merkezinde gerçeklestirilecek.

ISTANBUL - Üniversiteye giriste uygulanan birinci asama olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS), 1 Nisan Pazar günü yapilacak. YGS, Türkiye'de tüm il ve bazi ilçe merkezleri ile KKTC'nin baskenti Lefkosa'da, 160 sinav merkezinde gerçeklestirilecek.

inav, saat 10.00'da baslayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek.Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giris islemlerinin zamaninda yapilabilmesi için adaylarin sinava girecekleri binanin kapisinda en geç saat 09.00'da hazir bulunmalari gerekiyor.

daylarin sinava gelirken yanlarinda mutlaka 2012-YGS Sinava Giris Belgesi ile nüfus cüzdani veya pasaport bulundurmalari zorunlu tutuluyor. Üzerinde fotograf ve T.C. Kimlik Numarasi bulunmayan nüfus cüzdanlari ile süresi geçersiz pasaport kabul edilmeyecek.

u belgelerini eksiksiz olarak yaninda bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, 2012-YGS'ye alinmayacak.

ir aday bu belgeleri yaninda olmadigi halde sinav merkezi yöneticilerinin, bina ve salon sorumlularinin veya ÖSYM temsilcilerinin karariyla herhangi bir salonda sinava alinmis olsa bile, bu adayin sinavi ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayilacak.

daylar, sinava girecegi yer bilgisini gösteren ''Sinava Giris Belgesini'', T.C. Kimlik Numarasi ve sifresi ile ÖSYM'nin http://osym.gov.tr internet adresinden kendisi temin edecek.

strong>YASAK OLANLAR
Sinav binalarinda hiçbir esya emanete alinmayacagindan, adaylarin sinav binalarina bu belgeler disinda herhangi bir esya getirmemeleri gerekiyor.

inavin yapildigi her bir salona en az bir duvar saati, adaylarin sinavda kullanacaklari kalem, silgi, kalemtiras gibi gereçler ile seker, peçete ÖSYM tarafindan saglanacak. Adaylar sinava seffaf pet sise içinde su getirebilecekler.

inavlarin yapildigi binalara giriste adaylarin ve sinav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafindan elle ve dedektörle aranacak.

anta, cep telefonu, saat, kablosuz iletisim saglayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklik, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, bros, metal para gibi metal içerikli esyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz, çagri cihazi, telsiz, fotograf, makinesi, cep bilgisayari, saat, sözlük islevi olan elektronik aygit, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelligi bulunan cihazlar, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtiras, müsvedde kagit, defter, kitap, sözlük, pergel, açiölçer, cetvel gibi araçlarla sinav binasina kesinlikle alinmayacak. Sinavin yapildigi bina içerisinde sinav öncesinde, sinav sirasinda ya da sinavdan sonra bu tür cihazlari tasidigi tespit edilen adayin sinavi geçersiz sayilacak.

ina girisinde yigilmaya yol açilmamasi için adaylarin çanta ve benzeri esyalarini sinava girecekleri binalara getirmemeleri, sinava metal aksesuar içermeyen sade bir kiyafetle gelmeleri, sinavdan en az 1 saat önce sinav yapilacak bina önünde bulunmalari, sinav salonlarina zamaninda alinabilmeleri açisindan son derece önem tasiyor.

inava girecek adayin yüzünün, kimlik tespitini saglayacak biçimde açik olmasi gerekiyor.

strong>SINAV SIRASINDA  DISARI ÇIKMAK YASAK
Adaylar, sinav salonuna 2012-YGS Sinav Giris Belgeleri ile nüfus cüzdani veya pasaportlari kontrol edilerek alinacak, sira numaralarinin bulundugu yerlere oturtulacak.

erine oturan aday, sinava giris belgesi ile nüfus cüzdani veya pasaportunu sirasinin üzerine koyacak. Salondaki görevliler de ilk is olarak adaylarin tek tek kimlik kontrollerini yapacak. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerlestirme islemleri tamamlandiktan sonra salon baskani sinavda uyulacak kurullari adaylara hatirlatacak.

zerinde adayin fotograf, T.C. Kimlik Numarasi, adi ve soyadi bulunan cevap kagitlariyla içinde kalem, silgi, seker ve peçete bulunan kutular dagitilacak.

evap kagitlarindaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra soru kitapçiklari dagitilacak.

daylar kendilerine verilen soru kitapçiklarinda yer alan sayfalarin baskisini hizlica kontrol ettikten sonra, kitapçigin kapagi üzerindeki adi, soyadi, T.C. Kimlik Numarasi ile salon numarasi bilgilerini dolduracak, soru kitapçik numarasini cevap kagidinda ''Soru Kitapçik Numarasi'' alanina yazip kodlayacak.

u islemin dogru ve eksiksiz olarak yapildigi, hem soru kitapçiginda hem de cevap kagidinin ilgili alaninda yine aday tarafindan onaylanacak.

inav basladiktan sonra adaylarin ilk 120 dakika (2 saat) ve son 15 dakika içinde sinav salonunu terk etmeleri yasak olacak. Sinav sirasinda adaylarin kisa bir süre için bile olsa tuvalete gitmeleri, sinav salonundan çikmalarina izin verilmeyecek.

inav salonundan her ne sebeple olursa olsun çikan aday bir daha sinav salonuna alinmayacak ve sinavin ilk 120 dakikasi dolana kadar sinav salonunda bekletilecek.

inav sirasinda ÖSYM temsilcileri sinav salonlarini dolasacaklar, gerekli gördükleri taktirde belge ve kimlik kontrollerini yeniden yapacaklar.

daylarin sinav sirasinda konusmalari, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormalari, birbirlerine kalem, silgi gibi seyler alip vermeleri, sinav düzenini bozacak davranislarda bulunmalari yasak olacak. Bu yasaklara uymadigi saptanan adaylarin sinavlari geçersiz sayilacak.

strong>SORU KITAPÇIGI RASTGELE DAGITILACAK
YGS'de uygulanacak testler, bir kitapçik halinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarini cevap kagitlarina isaretleyecekler.

er bir soru kitapçigi matbaada özel olarak posetlenecek. Soru kitapçiklari sinavda adaylara salon görevlileri tarafindan poseti kapali olarak, açilmadan ve rastgele dagitilacak.

oru kitapçigi poseti adayin kendisi tarafindan açilacak. Adaylarin kendilerine verilen açilmis poseti kabul etmemesi gerekiyor. Kendisine daha önceden açilmis poset verilen aday, bunun açilmamis bir posetle degistirilmesini salon baskaninindan isteyecek.

er soru kitapçiginin ''soru kitapçik numarasi'' farkli olacak. Farkli numaralarda basilan soru kitapçiklarindaki sorular birbirinin tamamen ayni olacak ancak sorularin ve sorulardaki seçeneklerin siralanisi ile dogru cevabin yeri degisebilecek. Bu nedenle her adayin cevap anahtari farkli olacak.

oru kitapçigi numarasi yazilip kodlanmayan veya yanlis yazilip kodlanan cevap kagitlarinin degerlendirilmesi mümkün olmayacak. Kendisine ait cevap kagidini kullanmayan, baska bir adaya ait cevap kagidinda isaretleme yapan adayin sinavi geçersiz sayilacak.

ir soru için birden çok cevap isaretlenmis ise o soruya verilen cevap yanlis sayilacak. Bir soruya verilen cevabin degistirilebilmesi için yanlis konulmus isaretin temiz bir sekilde silinmesi gerekecek.

evap kagidini degerlendiren optik okuyucu, iyi silinmemis isareti de okuyabileceginden özellikle verilen bir cevap silinip yerine baska bir cevap isaretlenmediginde bu isaretin çok iyi silinmis olmasi gerekecek.

strong>SINAVIN DEGERLENDIRILMESI
Sinavin bitiminde her adayin kullandigi soru kitapçigiyla cevap kagidi salondaki görevliler tarafindan toplanacak.

GS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayri ayri degerlendirmeye alinacak. Adaylarin Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden her biri için birer standart puan hesaplanacak.

GS'nin degerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere alti ayri puan türü olusturulacak.

GS'de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adaylarin, YGS puanlari ile bir yüksekögretim programini tercih etme ve Lisans Yerlestirme Sinavlari'na (LYS) girme haklari bulunmayacak.

GS puanlarindan 140'in altinda olanlar için ilgili yerlestirme puani hesaplanmayacak.

inavda 140-180 arasi puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programlari ile açikögretim programlarini tercih edebilecek. YGS puanlarinin en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek.

GS puanlarindan en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar LYS'lere girme hakki kazanacak.

inavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programlari ile açik ögretim programlarini hem de YGS puani ile ögrenci alan lisans programlarini tercih edebilecek.

zel yetenek sinaviyla ögrenci alan yüksekögretim programlarina basvurabilmek için ise YGS puanlarindan en az birinin 140 ve üzeri olmasi gerekecek.

daylar YGS sonuçlarini T.C. Kimlik Numaralari ve sifreleri ile ÖSYM'nin ''http://sonuc.osym.gov.tr'' internet adresinden ögrenebilecek.

2701 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Sınav Sistemleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

YGS sonuçları açıklandı

YGS sonuçları açıklandı
ANKARA - Üniversiteye giris sinavinin birinci asamasi olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) sonuçlari 6 gün sonra açiklandi.

 3/29/2014 2:42:25 PM

YGSnin 32 sorusu yayınlandı

YGSnin 32 sorusu yayınlandı
ANKARA - YGS de sorularin tamamini yayinlamama karari alan ÖSYM, rastgele seçilen 32 soruyu, adaylarin incelemesine açti. Sorulari incelemek için
tiklayin

 3/23/2014 1:29:56 PM

YGS için  gürültü  ve  rapor  alarmı

YGS için gürültü ve rapor alarmı
ANKARA - ÖSYM, bu yil YGSnin seçime bir hafta kala yapilacak olmasi nedeniyle öncelikle, sinavin gürültüsüz bir ortamda yapilmasi ve ögrencilerin rahatsiz olmamasi için sinavin yapilacagi 08.00-13.00 saatleri arasinda seçim duyurusu ve miting yapilmamasinin saglanmasi amaciyla Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yazi gönderdi.

 3/18/2014 10:57:21 AM

ÖSYM kılavuzuna  4+4+4  ayarı

ÖSYM kılavuzuna 4+4+4 ayarı
ANKARA - ÖSYMden yapilan açiklamada, 2012-2013 ögretim yilinda yüksekögretim kurumlarina ögrenci seçme ve yerlestirme islemlerinde uygulanacak kurallari içeren 2012-ÖSYS Kilavuzunda, kilavuzda yer alan kurallarin yayim tarihinden sonra yürürlüge girebilecek yasama, yürütme ve yargi organlari ile Yüksekögretim Kurulu kararlari gerekli kildigi takdirde degistirilebilecegi belirtildi.

 5/30/2012 7:55:36 AM

Memurlar KPDS de terleyecek

Memurlar KPDS de terleyecek
ANKARA - Yabanci dil tazminati almak isteyen kamu personelinin yabanci dil bilgisi seviyesini belirlemek için düzenlenen KPDS yarin yapilacak.

 5/19/2012 1:43:51 PM

LYS başvuruları uzatıldı

LYS başvuruları uzatıldı
ISTANBUL - 2012 LYS basvurulari 30 Nisan 2012 tarihiyle sona erdi. 2012 YGS puaniyla LYS ye girmeye hak kazanan ögrencilerin en geç 30 Nisan 2012 tarihine kadar basvurularini yapmalari gerekiyordu.

 5/2/2012 1:30:38 PM

Başkentte YGS önlemleri

Başkentte YGS önlemleri
ISTANBUL - Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yüksekögretime Geçis Sinavinin (YGS) sakin ve güvenli bir ortamda yapilabilmesi için uygulanacak önlemlerin anlatildigi bir genelge yayimladi.

 3/25/2012 9:16:48 AM

SBS kalkıyor

SBS kalkıyor
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, 4+4+4 kademeli egitim sisteminde uygulanmak üzere SBS nin degistirilmesi için çalisma baslatti. Ögrenciler yine sinava girecek ama bu sadece ögrencinin durumunu tespit edecek sinav olacak. Tespit sinavi nin yani sira notu , ögretmen görüsü , rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüsü de etkin olacak.

 3/6/2012 7:41:03 AM

YGSde soru krizi

YGSde soru krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, ortaögretim ders müfredatini güncelledi. Uygulamayla farkli siniflardaki ders müfredatina yeni konular eklenirken, bazilarinin da yeri degistirildi. Ancak bu degisiklikler basta mezunlar olmak üzere bu yil sinava girecek ögrencilerin aleyhine isliyor.

 2/3/2012 5:42:13 AM

YGS başvurularında son gün

YGS başvurularında son gün
Bugün sona erecek süre, basvuru merkezlerinden basvuru yapacak adaylar için saat 17.00de, basvuru merkezine gitmeden bireysel olarak internet araciligiyla basvuru yapacak adaylar için saat 23.59da sona erecek.

 1/15/2012 8:46:52 AM