Duyurular
SBS kalkıyor Tarih : 3/6/2012 7:41:03 AM
SBS kalkıyorISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, 4+4+4 kademeli egitim sisteminde uygulanmak üzere SBS nin degistirilmesi için çalisma baslatti. Ögrenciler yine sinava girecek ama bu sadece ögrencinin durumunu tespit edecek sinav olacak. Tespit sinavi nin yani sira notu , ögretmen görüsü , rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüsü de etkin olacak.

ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, 4+4+4 kademeli egitim sisteminde uygulanmak üzere SBS’nin degistirilmesi için çalisma baslatti. Ögrenciler yine sinava girecek ama bu sadece ögrencinin durumunu ‘tespit’ edecek sinav olacak. ‘Tespit sinavi’nin yani sira ‘notu’, ‘ögretmen görüsü’, ‘rehberlik yönlendirmesi’ ve ‘ailelerin görüsü’ de etkin olacak.

BMM Milli Egitim Komisyonu’nda 4+4+4 egitim teklifiyle ilgili görüsmelere dün baslandi. Teklif komisyonda görüsülürken Milli Egitim Bakanligi’nin da (MEB) “kabul edilmesi” beklenen sisteme uyum için çalismalarini baslattigi ortaya çikti.

akanlik 4+4+4 sisteminde müfredati yenilemek ve yenilenecek müfredatla birlikte sinavi revize etmek için de çalisma baslatti. Çalismalarin Haziran ayinda tamamlanmasinin beklendigi de ögrenildi.

Vatan gazetesinin haberinde bakanlik tarafindan yapilan çalismaya göre liseye giriste tek sinav yerine “Yönlendirme Sistemi” getirilecegi belirtildi. 3 kademeli egitim sisteminde lise türleri de yeniden ele alinacak. Okul türleri modelinde liseler “meslek liseleri”, “fen ve sosyal bilimler liseleri” ve “Anadolu liseleri” olarak belirlenecek.

u okullara giris için ögrenciler tek sinava bagli olmayacak. SBS benzeri bir sinav yine olacak ancak “yerlestirme” sinavi yerine sadece ögrencinin bilgisini tespit sinavi olacak. Sinav disinda liseye geçiste, “ders notu”, “ögretmen görüsü”, “rehberlik yönlendirmesi”, “ailelerin görüsü” de alinarak seviye tespit sinavlarinin etkisi minimuma inecek.

ILKOKUL MÜFREDATI DEGISIYOR
MEB’in çalismalari kapsaminda ilkokul müfredati da ele alinacak. Egitim süresinin 4 yila indirilmesi ve okula baslama yasinin da 1 yas düsürülmesi nedeniyle müfredat degistirilecek.

apilan çalisma kapsaminda ögrenciler okula geldiginde “akademik” bilgiden çok görsel ve oyunla ögretim bilgisi verilecek. Okuma yazma ögretimi ise daha esnek bir yapida yapilacak. Ilk yilin sonuna kadar ögrencilere verilecek bilgilerin ardindan ilk yilin sonuna dogru okuma yazma bilgileri ölçülecek ve ögrenci üzerindeki “hemen okuma ve yazma” baskisi da kalkmis olacak.

‘FEED BACK’ SINAVLAR
Bir grup gazeteciyle sohbet eden Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer, kademelendirmeli egitim sisteminde yapilacak düzenlemeye iliskin su bilgiyi verdi: “SBS tartisilmasi gereken bir konu, çözülmesi gereken bir sorun. Kanunla bunlarin alakasi yok. Idari bir düzenleme ile yapilabilir. SBS’yi seçme esasina dayali bir sinav halinden çikartacagiz.

inavi kaldiracagimiz anlamina gelmez. Ögrenci seçme esasina dayali bir sistem yapmak istemiyoruz. Sinav ‘seçme’ degil durumunu ‘tespit’ için olacak. Çocuklarimizin ön görülen kazanimlarini görmek için ‘feed back’ gibi sinavlar, seviye tespit sinavlari, olgunlasma sinavlari olabilir. Ilk 4’ün ardindan ikinci 4 için sinav olmayacak.

inavin tarzini degistirerek çocuklari dershanelere gitmekten alikoyacagiz. Onlarin kazanimlarini ölçen bir sinav düsünülebilir. Bir sinav kalkip digeri de konulacak degil. Mevcut sinavlarin tarzi degistirilip yapilabilir.”

AKP’li Milli Egitim Komisyonu Üyesi Fikri Isik da “Kademeli sistemde SBS’ye zaten gerek kalmayacak. Yapisinin degistirilmesi için çalisma var” dedi.

CHP’LI SERTER: “ALDATILDIK”
Komisyonda söz alan Nur Serter, sunlari söyledi: “2 gün boyunca alt komisyon olarak uygar bir ortamda çalistik. Olaya ikinci gün sonunda baktigimda yasadigim duygu aldatilmislik duygusu oldu. Üzerinde hiç konusmadigimiz, mutabakata vardigimiz izlenimi elde ettigimiz konular önergelerle son dakikada degistirildi. 14 STK dinledik, 4 ya da 5 tanesi disindakiler 8 yillik egitimin yararlarindan bahsetti.

aska konularda da görüs bildirdiler. Bazi konularin dikkate alindigina farkli biçimde formatlanarak metne girdigini görüyoruz. Kesintisiz 8 yil hiç dikkate alinmadi. Son dakikada önergelerle ana metin üzerine yapilan müdahalelerin AKP klasigi oldugunu biliyoruz.

omisyon Baskani ikinci kademeyi de simdi “ortaokul” olarak tanimlayacak bir önerge vereceklerini söyledi. Yasanin niyeti belli degildir. Içi bostur, nereye varacagi belirsizdir. Tüm komisyon egitim fakülteleri dekanlarini dinlemeli.”

5-6 YAS TARTISMASI
CHP’li Recep Gürkan’in ,ilkögretime baslama yasinin 6’dan 5’e çekilmesini elestirmesi yas tartismasi çikti. Ak Parti’liler 5 yasini doldurmus çocugun 6 yasinda kabul edilmesi gerektigini, CHP’liler 5 yasini doldurmus çocugun 5 yasinda kabul edilmesi gerektigini savundular.

inçer, okula baslama yasinin 6 olarak gözüktügünü ancak fiilen 7 yasin uygulandigini ifade etti. Gürkan, “Bütün dünya alem gider aya biz yaya. Bütün dünya mesleki egitim yasini 18-19’lara çikarirken erken yaslardan meslek seçmesinin pedagojik açisindan yükseltirken biz fiilen 10 yasa indiriyoruz. Mutsuz çocuklar yaratacagiz” dedi.

akan Dinçer’e kaç ögrencinin tablet alacagini da soran Gürkan, Dinçer’den “12 milyon” yanitini aldi.

MHP’LI YENIÇERI: “IMAM HATIP DÜSMANLIGI NEDEN?”
MHP’li Özcan Yeniçeri de komisyondaki görüsmeler sirasinda sunlari söyledi: “1 günde yasa geldi 15 dakikada, 30 dakikada görüsler alindi. Nefes nefese hemen toplanti. Bu acelenin sebebi ne? Egitim stratejik bir konudur. Önerilerimizi kimse tinmadi.

kul öncesini zorunlu yapin dedik. Biz yaptik okul uysun gibi bakarsak olmaz. Tasarinin amaci imam hatiplerin orta okulunu açmak ise açalim. Din bizim dinimiz, kültür bizim kültürümüz, imam hatip düsmanligini anlamadim” dedi. CHP’li Engin Altay da, “Nerede düsmanlik varmis?” derken CHP’li Binnaz Toprak da, “Itiraz eden yok” diye konustu.

KOÇ ÜNIVERSITESI: “4+4+4 SORUNLARI DERINLESTIRIR”
Koç Üniversitesi 4+4+4 egitim modeliyle ilgili bir açiklama yaparak, sistemle ilgili çekincelerini anlatti. Koç Üniversitesi Sosyal Politika Merkezi tarafindan yapilan açiklamada su vurgularda bulunuldu:

Ortaögretimde okul terk oraninin en yüksek oldugu okullar mesleki ve teknik liselerdir. Meslek lisesi mezunlarinin mesleki beceri düzeyi ile isgücü piyasasinda talep edilen beceriler arasinda uyum bulunmamakta. 2010’da ÖSYS’ye girenlerin içinde 4 yillik lisans programina yerlesenlerin orani yüzde 24’tür.

icaret, turizm, saglik, teknik liseler ve endüstri ve kiz meslek liselerinde ise bu oran sadece yüzde 3.8. Bu sorunlarin çözümünün yönlendirme-seçme yasini öne almakla kolaylasacagini gösteren herhangi bir bilimsel kanit bulunmamakta aksine var olan uluslararasi bilimsel bulgular yönlendirme-seçme yasini öne almanin bu sorunlarin çözümünü zorlastiracagina isaret etmektedir.”

2751 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Sınav Sistemleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

YGS sonuçları açıklandı

YGS sonuçları açıklandı
ANKARA - Üniversiteye giris sinavinin birinci asamasi olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) sonuçlari 6 gün sonra açiklandi.

 3/29/2014 2:42:25 PM

YGSnin 32 sorusu yayınlandı

YGSnin 32 sorusu yayınlandı
ANKARA - YGS de sorularin tamamini yayinlamama karari alan ÖSYM, rastgele seçilen 32 soruyu, adaylarin incelemesine açti. Sorulari incelemek için
tiklayin

 3/23/2014 1:29:56 PM

YGS için  gürültü  ve  rapor  alarmı

YGS için gürültü ve rapor alarmı
ANKARA - ÖSYM, bu yil YGSnin seçime bir hafta kala yapilacak olmasi nedeniyle öncelikle, sinavin gürültüsüz bir ortamda yapilmasi ve ögrencilerin rahatsiz olmamasi için sinavin yapilacagi 08.00-13.00 saatleri arasinda seçim duyurusu ve miting yapilmamasinin saglanmasi amaciyla Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yazi gönderdi.

 3/18/2014 10:57:21 AM

ÖSYM kılavuzuna  4+4+4  ayarı

ÖSYM kılavuzuna 4+4+4 ayarı
ANKARA - ÖSYMden yapilan açiklamada, 2012-2013 ögretim yilinda yüksekögretim kurumlarina ögrenci seçme ve yerlestirme islemlerinde uygulanacak kurallari içeren 2012-ÖSYS Kilavuzunda, kilavuzda yer alan kurallarin yayim tarihinden sonra yürürlüge girebilecek yasama, yürütme ve yargi organlari ile Yüksekögretim Kurulu kararlari gerekli kildigi takdirde degistirilebilecegi belirtildi.

 5/30/2012 7:55:36 AM

Memurlar KPDS de terleyecek

Memurlar KPDS de terleyecek
ANKARA - Yabanci dil tazminati almak isteyen kamu personelinin yabanci dil bilgisi seviyesini belirlemek için düzenlenen KPDS yarin yapilacak.

 5/19/2012 1:43:51 PM

LYS başvuruları uzatıldı

LYS başvuruları uzatıldı
ISTANBUL - 2012 LYS basvurulari 30 Nisan 2012 tarihiyle sona erdi. 2012 YGS puaniyla LYS ye girmeye hak kazanan ögrencilerin en geç 30 Nisan 2012 tarihine kadar basvurularini yapmalari gerekiyordu.

 5/2/2012 1:30:38 PM

Başkentte YGS önlemleri

Başkentte YGS önlemleri
ISTANBUL - Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yüksekögretime Geçis Sinavinin (YGS) sakin ve güvenli bir ortamda yapilabilmesi için uygulanacak önlemlerin anlatildigi bir genelge yayimladi.

 3/25/2012 9:16:48 AM

YGSnin tarihi açıklandı

YGSnin tarihi açıklandı
ISTANBUL - Üniversiteye giriste uygulanan birinci asama olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS), 1 Nisan Pazar günü yapilacak. YGS, Türkiyede tüm il ve bazi ilçe merkezleri ile KKTCnin baskenti Lefkosada, 160 sinav merkezinde gerçeklestirilecek.

 3/25/2012 8:58:03 AM

YGSde soru krizi

YGSde soru krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, ortaögretim ders müfredatini güncelledi. Uygulamayla farkli siniflardaki ders müfredatina yeni konular eklenirken, bazilarinin da yeri degistirildi. Ancak bu degisiklikler basta mezunlar olmak üzere bu yil sinava girecek ögrencilerin aleyhine isliyor.

 2/3/2012 5:42:13 AM

YGS başvurularında son gün

YGS başvurularında son gün
Bugün sona erecek süre, basvuru merkezlerinden basvuru yapacak adaylar için saat 17.00de, basvuru merkezine gitmeden bireysel olarak internet araciligiyla basvuru yapacak adaylar için saat 23.59da sona erecek.

 1/15/2012 8:46:52 AM