Duyurular
YGSye başvurular başladı Tarih : 1/3/2012 9:37:55 AM
YGS'ye başvurular başladıAdaylar 2012-ÖSYS Kilavuzu ile aday basvuru formuna, ÖSYMnin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulasabilecek. Adaylar isterlerse örnek kilavuzlari basvuru merkezlerinde inceleyebilecek.

Adaylar 2012-ÖSYS Kilavuzu ile aday basvuru formuna, ÖSYM'nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden ulasabilecek. Adaylar isterlerse örnek kilavuzlari basvuru merkezlerinde inceleyebilecek.

ilavuzda, basvuru islemleri, puanlarin hesaplanmasi, sinavlarin uygulanmasi, üniversiteye giriste ikinci asama sinavi olan Lisans Yerlestirme Sinavi (LYS) ile ilgili ayrintili bilgiler yer aliyor.

SYS'nin ilk sinavi olan YGS'ye basvurular 3-13 Ocak 2012 tarihleri arasinda yapilacak. 2012-2013 ögretim yilinda yüksekögretimin tüm lisans ve ön lisans (sinavsiz geçis dâhil) programlarinda ögrenim görmek isteyen adaylar 2012-ÖSYS'ye basvuracak.

an'da ögrenim gören ancak deprem nedeniyle ögretime devam edilemedigi için diger ortaögretim kurumlarina nakledilen ve 2012-ÖSYS'ye basvurmak isteyen son sinif ögrencileri ise ögrenime devam ettikleri ortaögretim kurumunda basvurularini yapabilecekler. Ögrenime devam ettikleri okullarinin basvuru merkezi olmamasi durumunda ise bu ögrenciler okul müdürlükleri tarafindan en yakin basvuru merkezine yönlendirilecek.

strong>KIMLER BASVURABILECEK?
ÖSYS'ye 2011-2012 ögretim yilinda ortaögretim kurumlarinin (Lise veya dengi okullar, açikögretim lisesi) son sinifinda okumakta olan ögrenciler, ortaögretim kurumlarinin son siniflarinda beklemeli durumda bulunanlar, ortaögretim kurumlarinin disardan bitirme sinavlarina girenler, ortaögretim kurumlarini bitirmis olanlar, ortaögretimlerini yabanci ülkelerden yapanlardan durumlari bu belirtilenlere uyanlar basvurabilecek.

urumlari bu sartlara uyan yabanci uyruklu veya hiçbir devletin uyrugunda olmayan adaylar da 2012-ÖSYS'ye basvurabilecek. Ancak bu adaylar 2012-Yüksekögretim Programlari ve Kontenjanlari Kilavuzunda yer alacak yüksekögretim kontenjanlarina yerlestirilemeyecek.

ncak dogumla Türk vatandasi olup da çikma izni almak suretiyle Türk vatandasligini kaybedenlerin 5203 sayili Kanun ve 5901 sayili Türk Vatandasligi Kanunu ile Sakli Tutulan Haklarin Kullanilmasina Iliskin Belge sahibi olmalari durumunda 2012-ÖSYS'ye basvurabilecek.

u adaylar 2012-ÖSYS Yüksekögretim Programlari ve Kontenjanlari Kilavuzunda yer alacak yüksekögretim programlarina yerlesme hakki kazanmalari durumunda söz konusu kontenjanlara yerlestirilecekler.

eslek yüksekokullari ve açikögretim ön lisans programlarina basvuran adaylar sinavsiz yerlesebilecek. Bu adaylarin disindaki tüm yüksekögretim programlarina girmek isteyen adaylarin 2012-YGS'ye girme zorunlulugu bulunuyor. Sinavsiz yerlestirme yapilan ön lisans programlarinin bos kalan kontenjanlarina, alan disindan yerlestirme yapilirken ilgili 2012-YGS puanlari kullanilacak.

strong>ÜCRET YATIRILMADAN BASVURU YOK
ÖSYS'ye basvuruda ortaögretim kurumu (okul) müdürlükleri ve ÖSYM Sinav Merkezi Yöneticilikleri basvuru merkezi olarak görev yapacak. Ancak ayni adreste birden çok ortaögretim okulunun bulundugu durumlarda, bu okullarin hepsine hizmet veren bir basvuru merkezi bulunacak.

SYS Basvuru Merkezlerinin adresi, basvuru tarihlerinde ÖSYM'nin internet sitesinde yer alacak.

enüz mezun olmamis, son sinif düzeyindeki adaylar basvurularini okullarinin bagli oldugu basvuru merkezine yapacaklar. Okulun bagli oldugu basvuru merkezi çalisir durumda degilse de okul müdürü adaylari belirli bir basvuru merkezine yönlendirecek.

ezun durumdaki adaylardan, 2010 ve 2011-ÖSYS'nin her ikisine de basvurmamis olanlar ile 2010 veya 2011 ÖSYS basvurularindan en az birini bir basvuru merkezi araciligiyla yapmamis olanlar, 2010 veya 2011-ÖSYS'ye basvurmus olanlardan son basvurusuna göre ögrenim bilgilerinde degisiklik olanlar basvurularini istedikleri basvuru merkezine yapabilecek.

ezun durumdaki adaylardan 2010 veya 2011-ÖSYS'ye basvurmus olan ve ögrenim bilgilerinde degisiklik olmayan adaylar, basvurularini bireysel olarak internet araciligiyla yapabilecekleri gibi diledikleri bir basvuru merkezi araciligiyla da yapabilecek.

asvurusunu bir basvuru merkezinde yapmasi gereken adaylardan, basvurularin yapilabilecegi tarihler arasinda sürekli yurt disinda bulunan, sürekli hastalik ya da sürekli tutukluluk gibi nedenlerle basvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar, basvurularini posta yoluyla yapacak.

asvurusunu bir basvuru merkezinden yapan adaylarin Aday Basvuru Formu'nu doldurmasi gerekiyor. Son sinif düzeyindeki adaylar bu formu doldurduktan sonra okuduklari okulun bir yetkilisine onaylatacak.

asvuru islemini yaptiracak adayin, basvuru merkezine gelmeden önce basvuru ücretini yatirmis olmasi gerekiyor. Ücretini yatirmayanlarin basvuru islemi gerçeklestirilemeyecegi için adaylarin ücretlerini zamaninda yatirmalari gerekiyor. 2010 veya 2011-ÖSYS'ye basvurusunda ve bilgilerinde hiçbir degisiklik olmayip internet üzerinden basvuru yapacak adaylar için de ayni kural geçerli olacak.

strong>INTERNET ÜZERINDEN YATIRILABILECEK
Sinava yurt içinden basvurmak isteyen adaylardan, “YGS'ye girmek istiyorum” seçenegini isaretleyenler 35 TL'yi, “YGS'ye girmek istemiyorum, sadece Sinavsiz Geçise basvurmak istiyorum” seçenegini isaretleyenler 10 TL'yi kilavuzda belirtilen bankalardan birine yatiracak.

ankaya giderek ücret yatirmak isteyen adaylarin bu ücreti yatirmak için banka görevlisine T.C Kimlik Numarasi, adi, soyadi bilgileri ile kaç TL yatiracagini bildirmesi yeterli olacak.

daylarin bankadan aldiklari dekontu saklamalari gerekiyor. Adaylar isterlerse banka subelerine gitmeden internet araciligiyla da bankaya ücret yatirabilecek.

strong>‘FOTOGRAF, YÜZÜ AÇIK ÇEKILECEK’
Adayin basvuru merkezine giderken yaninda doldurulmus Aday Basvuru Formu, TC Kimlik Numarasi ile güncel bir fotograf bulanan nüfus cüzdani veya pasaport, mezun ögrenciler için ortaögretim diplomasinin resmi onayli bir sureti, yurt disinda ögrenim görenlerin ögrenim bilgilerinin yer aldigi diploma, transkript, karne gibi onayli bir belge, özürlü adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alinmis saglik kurulu raporlarinin bir örnegi ile özürlerine iliskin öz geçmislerini ayrintili olarak anlatan bir dilekçe, banka dekontu olmasi gerekiyor.

asvuru merkezi görevlisi tarafindan Aday Basvuru Formu'ndaki bilgiler ile birlikte adayin web kamerasiyla alinacak fotografi elektronik ortama aktarilacak. Kilavuzda buna iliskin “Bu fotografin, yüzü açik, adayin kolaylikla taninmasini saglayacak sekilde cepheden çekilmis olmasi gerektiginden, basvuru merkezine giderken adaylarin bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sinav günü taninmada önemli rol oynayacak, fotograftaki saç, biyik, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir degisiklik bulunmamalidir. Sinav günü, fotografinizdan kimliginizi belirlemede güçlük çektigi takdirde salon baskaninin sizi sinava almayabilecegini ya da sinavinizin geçersiz sayilabilecegini göz önünde bulundurunuz” denildi.

ilavuzda yer verilen bilgilere göre, basvuru merkezindeki görevli tarafindan onaylanarak adaya verilen “2012-ÖSYS Basvuru Kayit Bilgileri” adli belgenin adaylarca saklanmasi gerekiyor. Adaylar, bu asamadan sonra ögrenim bilgilerinde yapacaklari belgeye dayali her türlü degisiklik için dogrudan ÖSYM'ye basvuracak.

strong>SIFRELER BU KEZ KRIPTOLU SISTEMDE
Basvurusunu internet araciligiyla yapacak adaylar, ÖSYM'nin internet sayfasinda “2012-ÖSYS Bireysel Basvuru” baslikli alana girecek ve buradaki açiklamalar dogrultusunda islemlerini yapacak.

nternet araciligiyla bireysel basvuru yapan özürlü adaylarin dilekçeleri ile saglik raporlarinin bir örnegini Aday Basvuru Formuna ekleyerek basvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulastirmalari gerekiyor.

u adaylar daha önceki yillarda yapilan sinavlarda saglik raporlarini ÖSYM'ye göndermis olsalar da, bu durumlarini belirten bir dilekçeyi ve raporlarinin bir fotokopisini 2012-ÖSYS Aday Basvuru Formuna ekleyerek ÖSYM'ye ulastiracaklar.

asvuru islemi sonrasi ÖSYM Aday Islemleri Sistemine ilk kez dahil olan adaylara ücretsiz olarak sifre veriliyor. Sifre bu yolla sadece bir kez edinebilecek sifre, geriye dönüsümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutuluyor. Ilgili adaydan baskasinin sifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün olmayacak. Bu nedenle sifre kullanilarak yapilan tüm islemlerin sorumluluga adaya ait olacak.

daylar bu sifre ile sinav basvurusu yapma, tercih bildirme, basvuru ve tercih bilgilerinde degisiklik yapma, sinava giris belgesi edinme, sinav ve yerlestirme sonuçlarini edinme gibi islemlerini yapabilecek. Sifre, hem bu sinavin bütün asamalarinda hem de adayin sonraki yillarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacagi bütün islemlerde gerekli olacagindan aday özenle korunmasi, kesinlikle kimseyle paylasilmamasi gerekiyor.

nternet erisim sifresini kaybeden ya da unutan adaylar, ÖSYM'nin internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilecek. Bu sirada yöneltilecek sorulara dogru cevap veremeyen adaylar ise yeni sifre edinmek için ÖSYM basvuru merkezlerine nüfus cüzdanlari ile sahsen basvurarak, 2 TL hizmet ücreti karsiligi yeni sifre edinebilecek.

2708 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Sınav Sistemleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

YGS sonuçları açıklandı

YGS sonuçları açıklandı
ANKARA - Üniversiteye giris sinavinin birinci asamasi olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) sonuçlari 6 gün sonra açiklandi.

 3/29/2014 2:42:25 PM

YGSnin 32 sorusu yayınlandı

YGSnin 32 sorusu yayınlandı
ANKARA - YGS de sorularin tamamini yayinlamama karari alan ÖSYM, rastgele seçilen 32 soruyu, adaylarin incelemesine açti. Sorulari incelemek için
tiklayin

 3/23/2014 1:29:56 PM

YGS için  gürültü  ve  rapor  alarmı

YGS için gürültü ve rapor alarmı
ANKARA - ÖSYM, bu yil YGSnin seçime bir hafta kala yapilacak olmasi nedeniyle öncelikle, sinavin gürültüsüz bir ortamda yapilmasi ve ögrencilerin rahatsiz olmamasi için sinavin yapilacagi 08.00-13.00 saatleri arasinda seçim duyurusu ve miting yapilmamasinin saglanmasi amaciyla Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yazi gönderdi.

 3/18/2014 10:57:21 AM

ÖSYM kılavuzuna  4+4+4  ayarı

ÖSYM kılavuzuna 4+4+4 ayarı
ANKARA - ÖSYMden yapilan açiklamada, 2012-2013 ögretim yilinda yüksekögretim kurumlarina ögrenci seçme ve yerlestirme islemlerinde uygulanacak kurallari içeren 2012-ÖSYS Kilavuzunda, kilavuzda yer alan kurallarin yayim tarihinden sonra yürürlüge girebilecek yasama, yürütme ve yargi organlari ile Yüksekögretim Kurulu kararlari gerekli kildigi takdirde degistirilebilecegi belirtildi.

 5/30/2012 7:55:36 AM

Memurlar KPDS de terleyecek

Memurlar KPDS de terleyecek
ANKARA - Yabanci dil tazminati almak isteyen kamu personelinin yabanci dil bilgisi seviyesini belirlemek için düzenlenen KPDS yarin yapilacak.

 5/19/2012 1:43:51 PM

LYS başvuruları uzatıldı

LYS başvuruları uzatıldı
ISTANBUL - 2012 LYS basvurulari 30 Nisan 2012 tarihiyle sona erdi. 2012 YGS puaniyla LYS ye girmeye hak kazanan ögrencilerin en geç 30 Nisan 2012 tarihine kadar basvurularini yapmalari gerekiyordu.

 5/2/2012 1:30:38 PM

Başkentte YGS önlemleri

Başkentte YGS önlemleri
ISTANBUL - Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yüksekögretime Geçis Sinavinin (YGS) sakin ve güvenli bir ortamda yapilabilmesi için uygulanacak önlemlerin anlatildigi bir genelge yayimladi.

 3/25/2012 9:16:48 AM

YGSnin tarihi açıklandı

YGSnin tarihi açıklandı
ISTANBUL - Üniversiteye giriste uygulanan birinci asama olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS), 1 Nisan Pazar günü yapilacak. YGS, Türkiyede tüm il ve bazi ilçe merkezleri ile KKTCnin baskenti Lefkosada, 160 sinav merkezinde gerçeklestirilecek.

 3/25/2012 8:58:03 AM

SBS kalkıyor

SBS kalkıyor
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, 4+4+4 kademeli egitim sisteminde uygulanmak üzere SBS nin degistirilmesi için çalisma baslatti. Ögrenciler yine sinava girecek ama bu sadece ögrencinin durumunu tespit edecek sinav olacak. Tespit sinavi nin yani sira notu , ögretmen görüsü , rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüsü de etkin olacak.

 3/6/2012 7:41:03 AM

YGSde soru krizi

YGSde soru krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, ortaögretim ders müfredatini güncelledi. Uygulamayla farkli siniflardaki ders müfredatina yeni konular eklenirken, bazilarinin da yeri degistirildi. Ancak bu degisiklikler basta mezunlar olmak üzere bu yil sinava girecek ögrencilerin aleyhine isliyor.

 2/3/2012 5:42:13 AM