Duyurular
ÖSYM den engellilere özel kılavuz Tarih : 1/4/2012 11:40:25 AM
ÖSYM’den engellilere özel kılavuzANKARA - ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ali Demir, geçen sene Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) bine yakin görme, 500e yakin isitme engelli adayin girdigini belirterek, bu adaylarin kendilerine yönelik kilavuz okumak veya dinlemek istedigini söyledi.

ANKARA - ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ali Demir, geçen sene Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) bine yakin görme, 500'e yakin isitme engelli adayin girdigini belirterek, bu adaylarin kendilerine yönelik kilavuz okumak veya dinlemek istedigini söyledi.

örme ve isitme engelli adaylara verilen hizmeti iyilestirme adina yeni bir çalisma baslattiklarini bildiren Demir, bu kapsamda sivil toplum kuruluslariyla is birligine gittiklerini dile getirdi.

emir, ÖSYS kilavuzunun uzman kisilerce görme engelli adaylar için sesli, isitme engelli adaylar için ise isaret dilinde video görüntüsü olarak hazirlandigini kaydetti.

ilavuzun sesli ve görüntülü olarak ÖSYM'nin internet sitesinde yayinlandigini bildiren Demir, ''Bu bir ilk'' dedi.

u hizmeti hem Kamu Personeli Seçme Sinavi (KPSS) hem de Özürlü Memur Seçme Sinavi (ÖMSS) kilavuzlarinda devam ettireceklerinin altini çizen Demir, bu uygulamaya ÖSYM'nin karar verdigini, sivil toplum kuruluslarinin da bundan çok büyük heyecan duydugunu ve destek oldugunu kaydetti.

GS'ye basvuracak özürlü adaylardan ''tekerlekli sandalyeyle sinava girmek isteyenlerin'' bu talebi basvuru formunda belirtmelerinin istendiginin animsatilmasi üzerine Demir, sunlari söyledi:

'Geçmis yillarda sunu görüyoruz. Sinav esnasinda, gerek sinav görevlilerinin ya da adayin anne, babalarinin, tekerlekli sandalyeyle adayi sinav binasinin ikinci, üçüncü katina tasidigini görüyorduk. Bu ciddi anlamda bizi rahatsiz ediyor. Bu tür olaylarin olmamasi için bize saglikli bilgi gelirse aday 'tekerlekli sandalyeyle girmek istiyorum' derse biz onu asansörün, rampanin oldugu bir salonda sinava almak istiyoruz.''

2082 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Sınav Sistemleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

YGS sonuçları açıklandı

YGS sonuçları açıklandı
ANKARA - Üniversiteye giris sinavinin birinci asamasi olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) sonuçlari 6 gün sonra açiklandi.

 3/29/2014 2:42:25 PM

YGSnin 32 sorusu yayınlandı

YGSnin 32 sorusu yayınlandı
ANKARA - YGS de sorularin tamamini yayinlamama karari alan ÖSYM, rastgele seçilen 32 soruyu, adaylarin incelemesine açti. Sorulari incelemek için
tiklayin

 3/23/2014 1:29:56 PM

YGS için  gürültü  ve  rapor  alarmı

YGS için gürültü ve rapor alarmı
ANKARA - ÖSYM, bu yil YGSnin seçime bir hafta kala yapilacak olmasi nedeniyle öncelikle, sinavin gürültüsüz bir ortamda yapilmasi ve ögrencilerin rahatsiz olmamasi için sinavin yapilacagi 08.00-13.00 saatleri arasinda seçim duyurusu ve miting yapilmamasinin saglanmasi amaciyla Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yazi gönderdi.

 3/18/2014 10:57:21 AM

ÖSYM kılavuzuna  4+4+4  ayarı

ÖSYM kılavuzuna 4+4+4 ayarı
ANKARA - ÖSYMden yapilan açiklamada, 2012-2013 ögretim yilinda yüksekögretim kurumlarina ögrenci seçme ve yerlestirme islemlerinde uygulanacak kurallari içeren 2012-ÖSYS Kilavuzunda, kilavuzda yer alan kurallarin yayim tarihinden sonra yürürlüge girebilecek yasama, yürütme ve yargi organlari ile Yüksekögretim Kurulu kararlari gerekli kildigi takdirde degistirilebilecegi belirtildi.

 5/30/2012 7:55:36 AM

Memurlar KPDS de terleyecek

Memurlar KPDS de terleyecek
ANKARA - Yabanci dil tazminati almak isteyen kamu personelinin yabanci dil bilgisi seviyesini belirlemek için düzenlenen KPDS yarin yapilacak.

 5/19/2012 1:43:51 PM

LYS başvuruları uzatıldı

LYS başvuruları uzatıldı
ISTANBUL - 2012 LYS basvurulari 30 Nisan 2012 tarihiyle sona erdi. 2012 YGS puaniyla LYS ye girmeye hak kazanan ögrencilerin en geç 30 Nisan 2012 tarihine kadar basvurularini yapmalari gerekiyordu.

 5/2/2012 1:30:38 PM

Başkentte YGS önlemleri

Başkentte YGS önlemleri
ISTANBUL - Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yüksekögretime Geçis Sinavinin (YGS) sakin ve güvenli bir ortamda yapilabilmesi için uygulanacak önlemlerin anlatildigi bir genelge yayimladi.

 3/25/2012 9:16:48 AM

YGSnin tarihi açıklandı

YGSnin tarihi açıklandı
ISTANBUL - Üniversiteye giriste uygulanan birinci asama olan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS), 1 Nisan Pazar günü yapilacak. YGS, Türkiyede tüm il ve bazi ilçe merkezleri ile KKTCnin baskenti Lefkosada, 160 sinav merkezinde gerçeklestirilecek.

 3/25/2012 8:58:03 AM

SBS kalkıyor

SBS kalkıyor
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, 4+4+4 kademeli egitim sisteminde uygulanmak üzere SBS nin degistirilmesi için çalisma baslatti. Ögrenciler yine sinava girecek ama bu sadece ögrencinin durumunu tespit edecek sinav olacak. Tespit sinavi nin yani sira notu , ögretmen görüsü , rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüsü de etkin olacak.

 3/6/2012 7:41:03 AM

YGSde soru krizi

YGSde soru krizi
ISTANBUL - Milli Egitim Bakanligi, ortaögretim ders müfredatini güncelledi. Uygulamayla farkli siniflardaki ders müfredatina yeni konular eklenirken, bazilarinin da yeri degistirildi. Ancak bu degisiklikler basta mezunlar olmak üzere bu yil sinava girecek ögrencilerin aleyhine isliyor.

 2/3/2012 5:42:13 AM