Duyurular
37 bin öğretmene sigara mektubu Tarih : 10/5/2011 8:49:14 AM
37 bin öğretmene 'sigara mektubu'IZMIR - Izmir Saglik Müdürlügü Il Tütün Kontrol Kurulunca Ögretmenim Mektubun Var basligi ile gönderilen mektupta, ögretmenlerin ögrenciler için rol model oldugu, sigara konusunda ögrencilerin bilinçlendirilmesi, tütün kullanan ögretmenlerin de bundan kurtulmasi için çalisma yapilmasi gerektigi vurgulaniyor.        

IZMIR - Izmir Saglik Müdürlügü Il Tütün Kontrol Kurulu'nca ''Ögretmenim Mektubun Var'' basligi ile gönderilen mektupta, ögretmenlerin ögrenciler için rol model oldugu, sigara konusunda ögrencilerin bilinçlendirilmesi, tütün kullanan ögretmenlerin de bundan kurtulmasi için çalisma yapilmasi gerektigi vurgulaniyor.        

zmir Saglik Müdür Yardimcisi Vakkas Benli, Türkiye'nin tütün bagimliliginda dünyadaki ilk 10 ülke içerisinde yer aldigini, son zamanlarda tütün kontrolü için diger ülkeler tarafindan da örnek alinan çalismalarin gelecek adina umut verici oldugunu söyledi.       

207 sayili yasa sonrasi basarili tütün kontrolü çalismalariyla pazari giderek daralan tütün endüstrisinin hedef olarak gençleri seçtigini ifade eden Benli, erken yaslarda bagimliligin çok daha zor tedavi edildigini, bu nedenle tütün kullanimina baslama yasinin düsürülmeye çalisildigini kaydetti.
        
12-15 YAS ARASI ÇOCUKLARIN YÜZDE 10-11 BAGIMLI
Türkiye'deki 12-15 yas arasi çocuklarin yüzde 10-11'inin nikotin bagimlisi oldugunu ifade eden Benli, ''Tütün kullanimi halen dünyada önlenebilir ölümlere sebep olan bir saglik sorunu. 2010 yilinda 5 milyon insan, tütün kullanimina bagli kalp krizi, akciger kanseri, felç, kronik akciger hastaliklari ve diger birçok hastaliktan hayatini kaybetti. Tedbir alinmamasi halinde sigara baglantili yillik ölüm sayisinin 2030'da 8 milyona çikacagi tahmin ediliyor'' dedi.        

ürkiye'de de ölümlerin yüzde 41,6'sinin tütünün yol açtigi hastaliklara bagli oldugunun bilindigini kaydeden Benli, söyle konustu:       

'Tütün endüstrisinin devamliligi, gençleri bagimli yapmasina baglidir. Bu nedenle tütünle mücadelede en önemli hedef gençlerin sigara kullaniminin engellenmesi olmalidir. Önemli olan bu bagimliligin önüne geçmek. Gençlige bu hastaligin bulasmasini istemiyoruz. Bu konuda en önemli görev de ebeveynlere ve ögretmenlere düsmektedir. Arastirmalar ögrencilerin ögretmenlerini örnek aldigini göstermektedir. Okul çocuklarinda tütün kullanimi davranisinda sosyal ögrenme de önemli bir nedendir. Tütün bagimliligi ile mücadelede ögretmenlerin destegi çok önemlidir. Bu destek hem ögretmenlerimizin hem de toplumumuzun sagligina çok önemli katkida bulunacaktir.''        

enli, sigara bagimlisi ögretmenlere de tütün bagimliligindan kurtulmalari çagrisinda bulunarak, mektupta kentteki sigara birakma polikliniklerinin iletisim bilgilerini de gönderdiklerini sözlerine ekledi.

1471 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM