Duyurular
Bir kereden çok şey olur! Tarih : 10/7/2011 8:26:02 AM
Bir kereden çok şey olur!KONYA - Konya polisi baslattigi saglikli nesil güvenli toplum projesiyle 50 bin lise ögrencisi, 10 bin ögrenci velisi, 100 adet bagimli ve bagimli aileleri ile 2 bin 500 ögretmene madde bagimliligi konusunda seminer verecek.        

KONYA - Konya polisi baslattigi ''saglikli nesil güvenli toplum'' projesiyle 50 bin lise ögrencisi, 10 bin ögrenci velisi, 100 adet bagimli ve bagimli aileleri ile 2 bin 500 ögretmene madde bagimliligi konusunda seminer verecek.        

onya polisinin madde bagimliligi ve zararlari konusunda ögrencileri ve ailelerini bilinçlendirmek için baslattigi ''saglikli nesil güvenli toplum'' projesi kapsaminda egitim faaliyetlerine geçtigimiz günlerde Konyaspor A2 Takimi ile Karatay Lisesi Futbol Takimi Spor Toto Süper Lig Hakemlerinden Deniz Çoban'in yönettigi karsilasmayla start verildi.        

ençleri bilinçlendirerek madde bagimliligindan uzak tutmak, bu tür tuzaklardan korumak için baslatilan proje, okullardaki egitim seminerleriyle devam edecek.        

unun yani sira polis, kurulan www.guvenlitoplum.com adli sitesiyle, hem gençler hem de aileleri madde bagimliligi konusunda uyariyor.        

0 bin lise ögrencisi, 10 bin ögrenci velisi, 100 adet bagimli ve bagimli aileleri ile 2 bin 500 ögretmene madde bagimliligi konusunda seminer verilecek olan projenin ayrintilari da kurulan sitede yer aliyor.        

agimlilik yapici maddelerin, insan vücudunda olusturdugu iyi halin aslinda sahte ve kisa süreli oldugu, insan ruhu ile bedeninde açtigi yaralarin tedavisinin çok zor ve uzun süreli oldugunun asla unutulmamasi gerektigi belirtilen sitede, yanlis bilgi ve bilgisizlik ile ''bir kereden birsey olmaz'' denilerek baslanilan uyusturucuyla kisiyi ilk tanistiranin, çevresindekiler oldugu yer aliyor.
       
GENÇLERI MADDE BAGIMLISI YAPMAK IÇIN DENENEN TAKTIKLER
Sitede, madde kullanimi ve bagimliliginda risk grubunun toplam nüfusun yüzde 32'sini olusturan 10-24 yas arasindaki gençler oldugu, bu gençlerin madde bagimliligina alistirilabilmesi için çesitli yöntemler denendigi belirtildi.       

addeye bagimli hale getirilmeye çalisilan gençlere ilk dozun bedava verildigi bilgisi yer alan sitede, bu sekilde uyusturucunun gençlere cazip hale getirilmeye çalisildigi vurgulandi.       

strong>Sitede, uyusturucu tacirlerinin uyguladigi bazi taktikler ise söyle siralaniyor:      

agcilik: ''Sen gidince buranin tadi tuzu kaçar''        
Yalniz birakma: ''Eger gidersen bir daha yüzüne bakmam''        
Yalvarma - Acindirma: ''Ne olur hatirim için bir kez, beni kirma'        
Tehdit: 'Kesinlikle seni birakmayiz''        
Ödül vaat etme: ''Bak bunu yaparsan seni o kizla/erkekle tanistiracagim''        
Asagilama: ''Hadi oradan süt çocugu sen de...''        

ilelere ''benim çocugum asla yapmaz'' diyerek olaya duyarsiz kalmamalari uyarisinda bulunulan sitede, gerekli görüldügünde ilgili yerlere basvurarak yardim alinmasi gerektigi bildirildi.

1453 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM