Duyurular
Bacağı kırılan çocuk 1 haftada okula dönebilecek Tarih : 10/17/2011 1:18:08 PM
Bacağı kırılan çocuk 1 haftada okula dönebilecekISTANBUL - Memorial Sisli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Prof. Dr. Tuncay Centel, son yillarda gelistirilen yeni yöntemler sayesinde artik çocuklarin kirik yüzünden sezonu kapatmayip, en kisa sürede okula geri dönebilecegini bildirdi.        

ISTANBUL - Memorial Sisli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Tuncay Centel, son yillarda gelistirilen yeni yöntemler sayesinde artik çocuklarin kirik yüzünden sezonu kapatmayip, en kisa sürede okula geri dönebilecegini bildirdi.        

entel, çocuklarin kirik tedavilerinde iyilesme sürelerini kisaltan yeni yöntemler bulundugunu vurgulayarak, sunlari aktardi:        

'Türkiye'de artik çocuklari kisa sürede ayaga kaldiracak ve kiriklarda yatislari en aza indirecek ameliyat teknikleri uygulaniyor. Kayma riski bulunmayan basit kiriklarda eski kireç alçilarin yerine; hafif, dayanikli, sudan etkilenmeyen, cildin havalanmasina imkan taniyan sentetik alçilar kullaniliyor. Sentetik alçilarin yumusak olan türleri tercih ediliyor. Bunlar sökülüp takilabilen sargi gibi alçi oldugu için alçi motoru ile alçi çikarma derdi de sona ermis oluyor. Anneler çocuklarinin alçilarini artik evde çikararak, doktora o sekilde kontrol için getiriyor. Yumusak alçinin içinde kismi hareket mümkün. Yani el ya da ayak bilegi alçi içinde hareket ettirilebiliyor. Çocuk, ayak bilegi kiriklarinda yumusak alçi ile bir hafta sonra ayaginin üzerine basarak okuluna gidebiliyor.''        

l bilegi kirilan çocugun 1 gün sonra yazi yazabilecegini kaydeden Centel, zor kiriklar olarak da bilinen kayma riski bulunan kiriklarda, ciltten kapali yöntemle bir tel geçirilerek kiriklarin sabitlendigini, böylelikle kirigin tekrar kaymasinin engellenmis oldugunu anlatti.        

entel, açiklamasinda, su görüslere yer verdi:        

'Çocuklari yataga en çok baglayan uyluk kemigi kiriklarinda hasta, 2.5-3 ay yatmak zorunda kalabiliyordu. Bu kiriklarin hepsine önceleri pantolon alçisi yapiliyordu. Artik 6 yasin üzerindeki çocuklarda bu tür kiriklar için, 'eksternal fikstör' denilen 'Dis tespit cihazlari' kullaniliyor. Röntgen altinda kirik uçlari yerine konarak eksternal fiksatörle bu konumda tespit ediliyor. Bu sayede ciltte kesi olmuyor, kirik yeri açilmadigi için kirigin kaynamasi olumsuz etkilenmemis oluyor, estetik kusur kalmiyor ve enfeksiyon riski olusmuyor. Çocuk bir hafta sonra kontrollü bir sekilde ayaga kalkarak, okuluna gidebiliyor. Bir süre koltuk degnekleri ile daha sonra da baston yardimi ile yürüyebiliyor.''

1499 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM