Duyurular
Milli Güvenlik dersi israf mı? Tarih : 10/18/2011 7:05:36 AM
Milli Güvenlik dersi israf mı?ISTANBUL - Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini elestirdi.

ISTANBUL - Avrupa Birligi Bakani ve Basmüzakereci Egemen Bagis, liselerde verilen Milli Güvenlik derslerini elestirdi.

Milli Güvenlik derslerini israf olarak görüyorum” sözleri ‘Milli Güvenlik dersleri israf mi’ tartismasini da beraberinde getirdi.

agis, “Subaylarin isini gücünü birakarak, üniformalari ile liselerimize gelip o dersi vermesini gerçekten bir israf olarak görüyorum. Avrupa’da hiçbir ülkede üniformali ordu mensuplarinin liselere gidip çocuklara ders verdigi bir örnek yoktur” demisti.

illi Egitim Bakanligi, Milli Güvenlik dersleri ile ilgili bakanligin yeni bir çalismasi olmadigini, mevcut müfredatin devam edecegini açikladi.

atan gazetesinde yer alan haberde; uzmanlar, dersin gerekliligini tartisti:

strong>1926’DAN BERI VAR!
Milli Güvenlik dersleri, 1926’dan bu yana lise 2. sinifta okutuluyor. Üniversite sinavinda zaman zaman gelen soru olabiliyor. Kiz ögreciler için de zorunlu ve geçilmesi gereken bir ders. Ders, Milli Güvenlik Bilgisi Ögretimi Yönetmeligi’ne göre, Milli Egitim Bakanligi’nin görevlendirdigi ögretmenler tarafindan degil, en yakin garnizonun komutani tarafindan atanan bir muvazzaf veya emekli/müstafi subay tarafindan veriliyor.

strong>20 YILDIR KARSIYIZ
- Mehmet Bozgeyik (Egitim Sen Genel Sekreteri):
“Biz 20 yildir bu dersin okullarda okutulmamasini istiyoruz. Askeri mantikla hazirlanmis bir dersin verilmesi, bu dersin askerler tarafindan verilmesine karsiyiz. Otoriter bir anlayisla hazirlanan bir derstir, egitime yönelik bir ders olarak görmüyoruz. Bakanda bizim gibi düsünüyor. Isabetli bir çikis olmus. Vatandaslik dersi varken milli güvenlik dersine gerek yok.”

strong>OKULLAR KISLA OLMASIN
- Ahmet Özer (Egitim-Bir-Sen Genel Sekreteri):
“Müfredat tamamen Genen Kurmay Baskanligi tarafindan hazirlaniyor ve ögretmenleri onlar belirliyor. Bu ders ille de verilecekse ögretmenlik vasfi olan kimseler tarafindan verilmeli. Ülkenin demokratiklesmesi açisindan atrik asker askerligini yapmali, vatan savunmasinda görev almali. Kislada asker, okulda ögretmenler olmali. Okullariun ‘mini kisla’ olmasini istemiyoruz.”

strong>BU DERS OLMALI
- Osman Özbek (Emekli Tümgeneral):
"Milli Güvenlik dersleri olmalidir, askerlerin girmesi de dogrudur. Türkiye’de mecburi askerlik oldugu ve herkes askere gittigi için daha askere gitmeden gençlere hem sakerligi hem de milli güvenlik derslerini görmesi kaynasmayi saglar, birinci agizdan dogrulari ögrenirler. Avrupa’da böyle dersler yoksa demokasi açisindan bakinca Ingiltere’de kraliçe var, Ispanya’da kral var onlar da demokrasiye aykiri. Herkese bu ders lazim."

1549 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Bu Haber Yçin Toplam 7/2 Kere Puan Verildi (Ort:3.5)
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM