Duyurular
Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz Tarih : 11/15/2011 10:01:42 AM
Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuzISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan ''Üniversite Tercih Anketi'', ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55'i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9'unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

armara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Yilmaz, ögrencilerinin, üniversite sinavindan sonra yaptiklari tercihten memnun olup, olmadigini belirlemek için anket çalismasi gerçeklestirdiklerini bildirdi.

ilmaz, Kirikkale, Mersin, Gaziantep, Bursa, Ankara, Yalova Kayseri, Malatya, Konya, Mardin, Diyarbakir, Samsun, Adana ve Edirne olmak üzere 14 ilde yaptiklari anket sonuçlarinin düsündürücü oldugunu kaydetti.

'Tercihlerinizi yaparken en çok kimler etkili oldu?'' sorusuna 28 bin ögrencinin cevap verdigini ifade eden Yilmaz, ögrencilerden yüzde 30'nun ailesi ve yakinlarinin, yüzde 8'inin dershane rehberlik biriminin, yüzde 2'sinin okul rehberlik birimi ve ögretmenlerinin, yüzde 58'nin ise tamamen kendi arastirma ve isteginin ve yüzde 2'sinin ise medyada yazilan popüler mesleklerin tercihlerinde etkili oldugunu kaydetti.

ilmaz, 18 bin gencin cevapladigi ''Tercihlerinizi yaparken bölüm seçimi mi öncelikli oldu, üniversite seçimi mi?'' sorusunda, ögrencilerin yüzde 22,35'i, ''üniversite ve sehir'', yüzde 29,41'i ''bölüm seçimi'' ve yüzde 48,24'ü ''her iki'' kriteri göz önünde bulundurarak tercih yaptigini belirtti.

eslek seçiminde 18 bin ögrencinin yüzde 13,64'ünde annesinin, yüzde 59,9'unda babasinin, yüzde 13,64'ünde dershanedeki rehberlik ögretmeninin, yüzde 13,64'ünde ise okuldaki ögretmenlerin etkili oldugunu aktaran Yilmaz, ''Seçtiginiz meslek sizi tatmin etti mi? Simdi yine ayni seçimi yapar miydiniz? (18 bin ögrenci cevap verdi) 'Evet, ayni seçimi yapardim' diyenlerin orani yüzde 45,45, 'Hayir, simdiki aklim olsaydi, ayni seçimi yapmazdim' diyenlerin orani yüzde 54,55 çikti'' diye konustu.

ilmaz, yaklasik 18 bin ögrenciye sorulan, ''Kazanç konusunda hiçbir kayginiz olmasaydi, yine ayni meslegi mi seçerdiniz?'' sorusuna, ögrencilerin yüzde 50'sinin, meslek seçiminin kazanç kaygisiyla ilgisi olmadigini, yine ayni meslegi seçecegini belirttigini, yüzde 50'sinin ise baska meslek seçeceklerini söylediklerini kaydetti.

strong>''OKULLARDA MESLEK TANIMINA YÖNELIK BIRIMLER OLUSTURULMALI''
Insanlarin mutlu bir hayat sürmeleri için, meslek tercihinin çok önemli oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Bülent Yilmaz, sunlari söyledi:

'Gerçekten sevdikleri isi yapmalari çok önemlidir. Önümüzdeki 1 yili ya da 2 yili düsünmemeleri gerekiyor. Önlerindeki 10 yilda nasil bir hayat sürmek istiyorlar. Buna, öncelikle karar vermeliler. Ona göre tercihler yapmalilar. Ögrenciler, hakli olarak son sene çok büyük stres yasiyor. Sonuçta, birkaç saatlik sinavla geleceklerini belirliyorlar. 'Bir üniversiteye gireyim de hangi bölüm olursa olsun' diyorlar. Bu da yaptigi iste mutlu olmamayi gündeme getiriyor. Onun için biz 4 yillik lise döneminde okullarda meslek tanitim birimi kurulmasini tavsiye ediyoruz. Önemli olan bu. Çocuk, dis ticaret, uluslararasi iliskiler veya diger mesleklerin ne yaptigini, çalisma sartlarinin ne oldugunu, istihdam alaninin ne oldugunu 4. sinifa geldiginde her yönüyle bilmeli. Sevmedigi bir bölümü okuyan ögrenciler, mutlu bir üniversite hayati da geçiremiyorlar''

kuldaki rehber ögretmenlerinin, ögrencilerin meslek seçiminde çok etkili olmadiginin tespit ettiklerini kaydeden Yilmaz, ''Çünkü okuldaki rehberlik daha çok çocuklarin sosyal ve psikolojik sorunlariyla ilgili. Okullarda meslek tanimina yönelik bir birim olusturulmali. Biraz da rehber ögretmenleri, ögrencilere gereken bilgileri vermeliler. Meslek tanitim birimlerinde, o yörenin yaptigi meslekte kendini kanitlamis insanlar konusmali. Örnegin bir avukat gelip, mesleginin farkli yönlerini, zorluklarini, bilinmeyen yönlerini anlatmali'' ifadelerini kullandi.

ürkiye'nin, ataerkil bir toplum oldugunu dile getiren Yilmaz, ''Ailenin ekonomik gücünü tamamen baba üstlendigi için, çocuk yüzde 80 babayi örnek aliyor. Babanin baskinligi, her zaman hissedilir. Aileler, çocuklariyla özellikle ortaokul döneminde zaman geçirmeliler. Çocuklarin kabiliyetleri dogrultusunda, mutlu olabilecekleri tercihi yapmalarini saglamalari gerekiyor. Aileler ve çocuklar brans seçiminde çok fazla bilgili olmadiklari için, yanlis tercihler yapabiliyorlar. Çocuklarimiza her duyguyu özgür ifade etme sansi vermemiz lazim. Ortaokuldan itibaren, mesleklerle ilgili bilgileri önüne sunmak lazim'' seklinde konustu.

2424 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM

İşte çocukları suça iten nedenler 

İşte çocukları suça iten nedenler 
GAZIANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Baskani Doç. Dr. Özkan Yildiz, Gaziantep Cezaevindeki 169 hükümlü ve tutuklu çocukla görüstü.

Sosyal Destek Programi (SODES) kapsaminda hazirlanan Birlikte Güzel Yarinlara projesi kapsaminda Adalet Bakanligindan aldigi izinle cezaevindeki çocuklarla görüsen Doç. Dr. Yildiz, çocuklari suça iten nedenlerin çok çesitli oldugunu ancak ekonomik sebeplerin birinci sirada yer aldigini söyledi.

Yoksulluk, ailenin parçalanmasi ve aile içi siddetin çocuklari suça ittigini ifade eden Yildiz, Görüstügüm çocuklarin tamamina yakininin akraba çevresinin de suç isleyerek cezaevinde kaldigini tespit ettim dedi.

2008de Pozanti Cezaevinde yaptigi arastirmaya benzer sonuçlari Gaziantepte de gözlemledigini, hem çocuklari hem de ergenleri suça iten kosullarda benzerlik tespit ettigini belirten Yildiz, söyle konustu:

Görüsme yaptigim çocuklarin tamamina yakininin erkek olmasi dikkati çekici. Erkek çocuk yetistirme ve sosyallesme sürecinin sorunlu oldugunu tespit ediyoruz. Yani kiz çocuk yok denilecek kadar az. Ailelerin erkek çocuk yetistirmedeki davranis kaliplarinin degistirilmesi yönünde birtakim çalismalara ihtiyaç oldugunu gözlemledik. Görüsme yaptigim çocuklar çok kolay bir sekilde suça karismis ve kolay bir sekilde okuldan uzaklastirilmis. Okullarini yarida birakan çocuklar tekrar okula dönmek istiyor. Bu konuda okul yönetimlerine ciddi görevler düsüyor. Sorunlu ve okulla çok ciddi sikintisi olan çocuklarin bazi özel tedbirlerle korunmasi, okul sistemi içerisinde tutulmasina ayri ve özel bir önem verilmesi gerekiyor.

Yildiz, görüstügü çocuklarin suçlarinin genellikle, hirsizlik, gasp, yaralama, çok az da olsa terör suçlari, kiz kaçirma ve uyusturucu satisi oldugunu ifade etti.
  
SOSYO-EKONOMIK FAKTÖRLER
Doç. Dr. Yildiz, suça iliskin kuramsal açiklamalarda genellikle biyolojik ve psikolojik yaklasimlardan bahsedildigini ancak son dönemlerde genç ve ergen suçlulugunda sosyo-ekonomik faktörlerin biyolojik ve psikolojik faktörlerin önüne geçtigini gördüklerini ifade etti.

Görüsme yaptigi çocuklarin yetistigi sosyal ortamlarin da çok tehlikeli ve riskli oldugunu söyleyen Yildiz, Bu çocuklarin yakin akran ve akraba çevrelerinin suç isleyip cezaevinde kaldigi görüldü. Babasi, dayisi, agabeyi cezaevinde olan çok çocukla karsilastik. Çocuklarin bu çevre dolayisiyla cezaevinden çiktiktan kisa süre sonra cezaevine döndükleri görülüyor diye konustu.

Yildiz, cezaevindeki çocuklarin egitim ve mesleki yeteneklerini gelistirmek, onlarin cezaevinden çiktiktan sonra takip edilmesini ve meslek edinmelerini saglamak gerektigine dikkati çekti.

Cezaevinden çikan çocugun okul sistemine tekrar dönüsü yolunda da çalismalar yapilmasi gerektigini bildiren Yildiz, çocuklari topluma kazandirmanin çok önemli oldugunu kaydetti.

Yildiz, son dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Sahinin dile getirdigi Aile Destek Uzmanlik projesinin çok faydali oldugunu düsündügünü, bunun acilen devreye girmesi gerektigine inandigini belirtti.

3 yil önce de Gaziantep Cezaevinde ve Adana Pozanti Bölge Cezaevinde tutuklu 142 çocukla görüstügünü, o görüsmede de issizlik, yoksulluk ve göçün çocuklari önce sokaga ittigini, ardindan da suça bulastirdigini tespit ettigini ifade eden Yildiz, 142 çocuktan 80inin babasinin issiz oldugunu, düzenli geliri bulunmadigini belirlediklerini kaydetti.

 10/23/2011 7:57:04 AM