Duyurular
Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı Tarih : 11/23/2011 8:52:22 AM
'Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TL'ye çıkarılmalı'ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, ''24 Kasim Ögretmenler Günü'' dolayisiyla bir anket düzenledi.

in 45 ögretmenle yapilan anket arastirmasina göre, ögretmenlerin yüzde 15'i ev, yüzde 14'ü otomobil, yüzde 31'i tüketici kredisi, yüzde 40'inin ise es dost, akraba ve esnafa borcu var.        

'Tekrar dünyaya gelseniz yine ögretmen olmak ister miydiniz?'' sorusuna, ögretmenlerin yüzde 79'u ''Yine ögretmen olurdum'' cevabini verirken, yüzde 65'i çocugunun da ögretmen olmasini istiyor. Ögretmenlerin yüzde 52'si bu yil sinema, tiyatro, opera, konser ve bale gibi etkinliklere hiç katilmadigini, yüzde 41'i konferans, panel, sempozyum gibi faaliyetlere hiç gitmedigini söylerken yüzde 85'i günlük gazete okuyamadigini belirtiyor.        

anatsal, kültürel ve bilimsel etkinliklere katilamama nedenlerini ''zamansizlik'', ''ekonomik yetersizlik'' ve ''yorgunluk'' gibi alt ana basliklarla gerekçelendiren ögretmenlerin yüzde 69'u ayda en az bir kitap okudugunu ifade ediyor.        

apora göre, ögretmenlerin yüzde 94'ü bilgisayari oldugunu söylerken, internet ve e-posta adresini düzenli olarak siklikla kullananlarin orani ise yüzde 62'de kaldi. Sadece yüzde 4'ü yeterli derecede yabanci dil bildigini belirten ögretmenlerin yüzde 93'ü eve is götürdügünü kaydediyor.        

gretmenlerin yüzde 81'i televizyonlardaki ögretmen ve okul odakli dizileri onaylamadiklarini ve ögretmenligin imajini zedeledigini ifade ediyor. Ögretmenlerin yüzde 54'ü kirada otururken, ''Bugüne kadar hiç lojmanda oturmadim'' diyenlerin orani yüzde 94 olarak çikti.        

üzde 67'si Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer'in egitim sisteminde gerçeklestirmeye basladigi reformlardan ümitli oldugunu söyleyen ögretmenlerin yüzde 83'ü ise ögretmenlerin ekonomik sorunlarinin öncelikle çözülmesi gerektigini belirtiyor. Ögretmenlerin yüzde 79'u ise Milli Egitim Bakanligini eskimis, hantal ve agir bürokratik buldugunu, yenilik çalismalarinin devam etmesi gerektigini kaydediyor.
       
"ÖGRETMENLERIN MAASI EN AZ 2 BIN 500 TL'YE ÇIKARILMALI"
Sonuçlari degerlendiren DES Genel Baskani Gürkan Avci, yurdun dört bir yaninda fedakarca görev yapan ögretmenlerin ekonomik sartlarinin iyilestirilmesi gerektigini belirterek, sunlari kaydetti:        

'Ögrencilerine sosyallesmelerini, tiyatroya, sinemaya gitmelerini, spor yapmalarini, kitap, dergi ve gazete okumalarini, kaliteli yasam kültürünü ögütleyen ögretmenlerimiz önerdiklerinin çogunu kendilerinin yapamadigi ortadadir. Ögretmenlerimizin sorunlarini çözdügümüz takdirde egitimin sorunlari büyük ölçüde çözülecektir. Ögretmenlerimizin maasi en az 2 bin 500 TL'ye çikarilmalidir. On yillardir sürüncemede birakilan temel sorunlari çözülmüs ögretmenlerimiz, yöneticileri tarafindan takdir ve motive edilmis ögretmenlerimiz, maaslari kamu çalisanlari arasinda en yüksek grupta anilmasi gereken ögretmenlerimiz mutlaka diger sorunlarin üstesinden gelecek ve ülkemizi muasir medeniyet hedefine kosar adim tasiyacaktir.''

2341 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM

İşte çocukları suça iten nedenler 

İşte çocukları suça iten nedenler 
GAZIANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Baskani Doç. Dr. Özkan Yildiz, Gaziantep Cezaevindeki 169 hükümlü ve tutuklu çocukla görüstü.

Sosyal Destek Programi (SODES) kapsaminda hazirlanan Birlikte Güzel Yarinlara projesi kapsaminda Adalet Bakanligindan aldigi izinle cezaevindeki çocuklarla görüsen Doç. Dr. Yildiz, çocuklari suça iten nedenlerin çok çesitli oldugunu ancak ekonomik sebeplerin birinci sirada yer aldigini söyledi.

Yoksulluk, ailenin parçalanmasi ve aile içi siddetin çocuklari suça ittigini ifade eden Yildiz, Görüstügüm çocuklarin tamamina yakininin akraba çevresinin de suç isleyerek cezaevinde kaldigini tespit ettim dedi.

2008de Pozanti Cezaevinde yaptigi arastirmaya benzer sonuçlari Gaziantepte de gözlemledigini, hem çocuklari hem de ergenleri suça iten kosullarda benzerlik tespit ettigini belirten Yildiz, söyle konustu:

Görüsme yaptigim çocuklarin tamamina yakininin erkek olmasi dikkati çekici. Erkek çocuk yetistirme ve sosyallesme sürecinin sorunlu oldugunu tespit ediyoruz. Yani kiz çocuk yok denilecek kadar az. Ailelerin erkek çocuk yetistirmedeki davranis kaliplarinin degistirilmesi yönünde birtakim çalismalara ihtiyaç oldugunu gözlemledik. Görüsme yaptigim çocuklar çok kolay bir sekilde suça karismis ve kolay bir sekilde okuldan uzaklastirilmis. Okullarini yarida birakan çocuklar tekrar okula dönmek istiyor. Bu konuda okul yönetimlerine ciddi görevler düsüyor. Sorunlu ve okulla çok ciddi sikintisi olan çocuklarin bazi özel tedbirlerle korunmasi, okul sistemi içerisinde tutulmasina ayri ve özel bir önem verilmesi gerekiyor.

Yildiz, görüstügü çocuklarin suçlarinin genellikle, hirsizlik, gasp, yaralama, çok az da olsa terör suçlari, kiz kaçirma ve uyusturucu satisi oldugunu ifade etti.
  
SOSYO-EKONOMIK FAKTÖRLER
Doç. Dr. Yildiz, suça iliskin kuramsal açiklamalarda genellikle biyolojik ve psikolojik yaklasimlardan bahsedildigini ancak son dönemlerde genç ve ergen suçlulugunda sosyo-ekonomik faktörlerin biyolojik ve psikolojik faktörlerin önüne geçtigini gördüklerini ifade etti.

Görüsme yaptigi çocuklarin yetistigi sosyal ortamlarin da çok tehlikeli ve riskli oldugunu söyleyen Yildiz, Bu çocuklarin yakin akran ve akraba çevrelerinin suç isleyip cezaevinde kaldigi görüldü. Babasi, dayisi, agabeyi cezaevinde olan çok çocukla karsilastik. Çocuklarin bu çevre dolayisiyla cezaevinden çiktiktan kisa süre sonra cezaevine döndükleri görülüyor diye konustu.

Yildiz, cezaevindeki çocuklarin egitim ve mesleki yeteneklerini gelistirmek, onlarin cezaevinden çiktiktan sonra takip edilmesini ve meslek edinmelerini saglamak gerektigine dikkati çekti.

Cezaevinden çikan çocugun okul sistemine tekrar dönüsü yolunda da çalismalar yapilmasi gerektigini bildiren Yildiz, çocuklari topluma kazandirmanin çok önemli oldugunu kaydetti.

Yildiz, son dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Sahinin dile getirdigi Aile Destek Uzmanlik projesinin çok faydali oldugunu düsündügünü, bunun acilen devreye girmesi gerektigine inandigini belirtti.

3 yil önce de Gaziantep Cezaevinde ve Adana Pozanti Bölge Cezaevinde tutuklu 142 çocukla görüstügünü, o görüsmede de issizlik, yoksulluk ve göçün çocuklari önce sokaga ittigini, ardindan da suça bulastirdigini tespit ettigini ifade eden Yildiz, 142 çocuktan 80inin babasinin issiz oldugunu, düzenli geliri bulunmadigini belirlediklerini kaydetti.

 10/23/2011 7:57:04 AM