Duyurular
Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor Tarih : 11/25/2011 10:36:31 AM
Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyorADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiye'de özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

slantatar, 15-20 yil öncesinde devletin kendi personelini burslu olarak yurt disina gönderdigini hatirlatarak, ''Dolayisiyla yurt disindaki kurumlar Türk ögrencilere çok yabanci degiller. Yurt disi egitimi Türkiye disinda özellikle gelisen ülkelerde yaygin bir egitim seçenegi olarak görülüyor. Yani Japonya, Singapur, Çin, Kore, bunlar gelismisliklerini bir nebze de olsa yurt disi egitimine borçlular. Zira oraya gönderdikleri ögrenciler farkli bir donanimla ülkelerine dönüp orada ögrendikleri bilgileri kendi ülkelerinde uyguluyorlar'' dedi.

urt disi egitime ''beyin göçü'' gibi farkli bir gözle de bakilabildigini anlatan Aslantatar, sunlari kaydetti:

'Birçok ülke bunu halletmis durumda. Gönderdiklerini geri kazanma yönünde bir çabalari var. Türkiye'de bu önceden çok yoktu, ancak su an devletin de bununla ilgili bir politikasi var. Yani yurt disina giden insanlari Türkiye'ye tekrar kazandirmak ve donanimlarindan yararlanmak için projeler uygulaniyor. Üniversiteler yurt disindan gelenlere daha fazla kapilarini açar oldu. Dolayisiyla artik yurt disina giden ögrencilere 10 yil öncesindeki gibi 'gidiyor gelmiyor' diye degil, 'gidecek, daha donanimli olarak Türkiye dönecek' seklinde bakmak mümkün. Yurt disi egitimi ülkenin gelisme yolundaki dinamiklerine katki sagliyor. Bu bakis açisi daha önce yokken su anda var. Bunun olmasi ile yurt disindaki egitim kurumlari Türk ögrencilerle daha fazla ilgilenmeye basladi. Zira bu anlayisla giden ögrenci orada daha verimli çalismalar yapabiliyor. Oradaki ortama daha fazla katki saglayabiliyor ve Türk ögrenciler genellikle yurt disinda begenilen sevilen takdir edilen bir grup olarak degerlendiriliyor.''

strong>HER YIL 15 BIN KISI
Aslantatar, yurt disi egitime olan ilginin her geçen gün arttigini belirerek, ''Egitim almak isteyen çok sayida kisi var ancak bunlar içerisinde yaklasik 15 bin kisi her yil yurt disi egitim sürecine katiliyor. Bunlarin bir kismi üniversitelerin degisim programlari araciligiyla oluyor. Büyük bir kismi da ailelerinin kendilerine sundugu imkanlari kullanarak yurt disi egitimi aliyor. Ayrica devletin sagladigi burs imkanlarindan yararlanarak gidenler de var'' dedi.

urt disinda egitim için tercih edilen ülkeleri 'Ingilizce konusulan ve konusulmayan' ülkeler diye ikiye ayirmak gerektigini belirten Aslantatar, söyle devam etti:

'Maddi imkani biraz daha müsait olan kisilerin çogu Ingilizce konusulan ülkeleri tercih ediyorlar. Bunlar da basta Ingiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda hatta Güney Afrika olabiliyor. Türk ögrencisi, bu ülkeler içerisinde en çok Ingiltere'yi tercih ediyor. Ingiltere'nin Türkiye'ye yakinligi, üniversitelerin 3 yil, master programlarinin 2 yil yerine 1 yil olmasi bu ülkeyi cazip kiliyor. ABD ikinci sirada geliyor. Çok iyi okullarin olmasi ABD'yi de ciddi anlamda cazip kiliyor.

ngilizce konusulan ülkelerin disindaki seçeneklerin basinda ise Almanya geliyor. Almanya'da 3 milyonu askin Türk nüfus var. O nedenle Almanya Ingilizce konusulan ülkeler disinda en çok ögrenciyi çeken ülke. Avusturya, Hollanda, Isviçre, Isveç, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna da Türk ögrencilerinin gittigi ülkeler arasinda.''

strong>10 BIN DOLARDAN BASLIYOR
Aslantatar, yurt disi egitim maliyetinin ise 10-15 bin dolardan 50 bin dolara kadar çikabildigini belirterek, ''Ancak Ingilizce konusulan ülkelerde ortalama bir okulda yillik ücret yaklasik 50 bin lira dolaylarinda'' dedi.

slantatar, ögrencilerin çogunun dil egitimi için de yurt disini tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

2457 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM

İşte çocukları suça iten nedenler 

İşte çocukları suça iten nedenler 
GAZIANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Baskani Doç. Dr. Özkan Yildiz, Gaziantep Cezaevindeki 169 hükümlü ve tutuklu çocukla görüstü.

Sosyal Destek Programi (SODES) kapsaminda hazirlanan Birlikte Güzel Yarinlara projesi kapsaminda Adalet Bakanligindan aldigi izinle cezaevindeki çocuklarla görüsen Doç. Dr. Yildiz, çocuklari suça iten nedenlerin çok çesitli oldugunu ancak ekonomik sebeplerin birinci sirada yer aldigini söyledi.

Yoksulluk, ailenin parçalanmasi ve aile içi siddetin çocuklari suça ittigini ifade eden Yildiz, Görüstügüm çocuklarin tamamina yakininin akraba çevresinin de suç isleyerek cezaevinde kaldigini tespit ettim dedi.

2008de Pozanti Cezaevinde yaptigi arastirmaya benzer sonuçlari Gaziantepte de gözlemledigini, hem çocuklari hem de ergenleri suça iten kosullarda benzerlik tespit ettigini belirten Yildiz, söyle konustu:

Görüsme yaptigim çocuklarin tamamina yakininin erkek olmasi dikkati çekici. Erkek çocuk yetistirme ve sosyallesme sürecinin sorunlu oldugunu tespit ediyoruz. Yani kiz çocuk yok denilecek kadar az. Ailelerin erkek çocuk yetistirmedeki davranis kaliplarinin degistirilmesi yönünde birtakim çalismalara ihtiyaç oldugunu gözlemledik. Görüsme yaptigim çocuklar çok kolay bir sekilde suça karismis ve kolay bir sekilde okuldan uzaklastirilmis. Okullarini yarida birakan çocuklar tekrar okula dönmek istiyor. Bu konuda okul yönetimlerine ciddi görevler düsüyor. Sorunlu ve okulla çok ciddi sikintisi olan çocuklarin bazi özel tedbirlerle korunmasi, okul sistemi içerisinde tutulmasina ayri ve özel bir önem verilmesi gerekiyor.

Yildiz, görüstügü çocuklarin suçlarinin genellikle, hirsizlik, gasp, yaralama, çok az da olsa terör suçlari, kiz kaçirma ve uyusturucu satisi oldugunu ifade etti.
  
SOSYO-EKONOMIK FAKTÖRLER
Doç. Dr. Yildiz, suça iliskin kuramsal açiklamalarda genellikle biyolojik ve psikolojik yaklasimlardan bahsedildigini ancak son dönemlerde genç ve ergen suçlulugunda sosyo-ekonomik faktörlerin biyolojik ve psikolojik faktörlerin önüne geçtigini gördüklerini ifade etti.

Görüsme yaptigi çocuklarin yetistigi sosyal ortamlarin da çok tehlikeli ve riskli oldugunu söyleyen Yildiz, Bu çocuklarin yakin akran ve akraba çevrelerinin suç isleyip cezaevinde kaldigi görüldü. Babasi, dayisi, agabeyi cezaevinde olan çok çocukla karsilastik. Çocuklarin bu çevre dolayisiyla cezaevinden çiktiktan kisa süre sonra cezaevine döndükleri görülüyor diye konustu.

Yildiz, cezaevindeki çocuklarin egitim ve mesleki yeteneklerini gelistirmek, onlarin cezaevinden çiktiktan sonra takip edilmesini ve meslek edinmelerini saglamak gerektigine dikkati çekti.

Cezaevinden çikan çocugun okul sistemine tekrar dönüsü yolunda da çalismalar yapilmasi gerektigini bildiren Yildiz, çocuklari topluma kazandirmanin çok önemli oldugunu kaydetti.

Yildiz, son dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Sahinin dile getirdigi Aile Destek Uzmanlik projesinin çok faydali oldugunu düsündügünü, bunun acilen devreye girmesi gerektigine inandigini belirtti.

3 yil önce de Gaziantep Cezaevinde ve Adana Pozanti Bölge Cezaevinde tutuklu 142 çocukla görüstügünü, o görüsmede de issizlik, yoksulluk ve göçün çocuklari önce sokaga ittigini, ardindan da suça bulastirdigini tespit ettigini ifade eden Yildiz, 142 çocuktan 80inin babasinin issiz oldugunu, düzenli geliri bulunmadigini belirlediklerini kaydetti.

 10/23/2011 7:57:04 AM