Duyurular
Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek! Tarih : 11/30/2011 2:03:11 PM
Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

KAHRAMANMARAS - 'Bilinçli aile, basarili ögrenci' projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

ahramanmaras Valisi Sükrü Kocatepe, Kahramanmaras'ta ögrencileri daha iyi sartlarda yetistirmek, onlari hayatta basarili kilmak ve Kahramanmaras'in gelecegini daha yönlendirmek amaciyla gayret gösterdiklerini söyledi.

Milli Egitim Müdürlügü'nün yeni projeler yaparak egitim alaninda sinerji olusturmaya çalistigini vurgulayan Kocatepe, veli ile ögrencileri motive etmek için ''Bilinçli aile, basarili ögrenci'' projesinin hayata geçirildigini belirtti.

''Amacimiz sadece proje yapmak degil, Kahramanmaras'ta ailelerimizin ögrencilerini, çocuklarini en iyi sekilde yetistirmek amaciyla bir farkindalik yaratmaktir'' diyen Kocatepe, bilinçli yetismek için okul, ögrenci ve veli isbirligini saglayarak çocuklarin gelecekle ilgili çalismalarinin saglikli bir ortama kavusturulmasini istediklerini dile getirdi.

Okuldaki egitim ortaminin eve tasinmasinin önemine deginen Kocatepe, söyle konustu:

''Amacimiz okul, aile ve ögrenci isbirligini saglayarak çocuklarimizin okulda aldiklari bilgileri ve egitimi evde pekistirerek bütünlestirerek orada da devam ettirmelerini saglamaktir. Okuldaki egitim ögretim ortaminin evdeki egitim ortamindan tamamen kopuk olmasi maalesef egitim ögretimi olumsuz etkilemektedir. Bu durum ise çocuklarin yeterli bilgiyle donatilmasinda kopukluklar meydana getiriyor ve biz bunu önlemeye çalisiyoruz. Okuldaki egitim ortaminin evde de devam etmesini saglamaya çalisiyoruz. Ailelerimize çok önemli görevler düsüyor. Ailelerin ümidi ülkemizin ümidi ve gelecegidir. Ailelerin bu bilinç konusunda bazi eksiklikleri olabiliyor. Iste bu projeyle bunu gidermeye çalisiyoruz.''

Egitimde basarili illeri incelediklerini ve yaptiklari çalismada ailelerin ögrenciler üzerindeki bilinçli davranisin egitime etkilerini gözlemlediklerine dikkati çeken Kocatepe, ''Kahramanmaras olarak bir farkindalik ortaya çikartilip fikir birligi ile ortak bir kararla hareket etmemizde çok büyük fayda var. Egitimdeki basariyi yakalayabilmek için tüm sektörlerin destegini almaya çalisacagiz. 'Bunun için üzerimize düsen görev neyse haziriz' dememiz lazim. Basinin egitime katkisi çok önemli. Basinin bu konudaki katkisi, ailelerin bu mesajlari algilamasi açisindan çok önemlidir. Çocuklarimizi en iyi sekilde yetistirmenin yarisi içinde olmaliyiz ve aileler olarak bu yarisa mutlaka katilmamiz gerekmektedir'' diye konustu.

Türkiye'nin geçmise göre çok daha iyi konumda oldugunu savunan Kocatepe, sözlerini söyle tamamladi:

''Ülkemiz artik çevresine borç veren bir ülke konumuna geldi. Maddi anlamda yardima muhtaç ülkelere uçak dolusu para gönderebilen bir ülkedir. Bu bizim için bir gurur kaynagidir. Sözü dinlenen sözüne itibar edilen bir ülke olduk. Neden? Bu sosyal, ekonomik, kültürel ve her alandaki gelismenin bir nedenidir. Biz bundan daha iyi olmayi düsünüyoruz. Dünyanin en iyisi olmayi hedefliyoruz. Hedefler bu kadar yüksekken gelecekte söz sahibi olacak çocuklarimizi çok iyi yetistirmek zorundayiz. Dünyanin en iyisi olmak için gelecege bir borcumuz var.''

strong>116 BIN AILEYI KAPSIYOR  
Il Milli Egitim Müdürü Tahsin Nas, projenin 919 egitim kurumu, 116 bin ögrenci ve 116 bin aileyi kapsadigini, Türkiye'nin yerel ölçekte uygulanan en büyük projeleri arasinda yer aldigini ifade etti.

Nas, projenin Türkiye'de yer ölçek ve imkanlarda uygulanan en büyük projelerden biri oldugunu kaydetti.

Kahramanmaras halkinin yüksek oranda destek vermesi beklenen projenin finansmani da yerel kaynaklar tarafindan saglaniyor.

5208 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Bu Haber Yçin Toplam 2/1 Kere Puan Verildi (Ort:2)
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM

İşte çocukları suça iten nedenler 

İşte çocukları suça iten nedenler 
GAZIANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Baskani Doç. Dr. Özkan Yildiz, Gaziantep Cezaevindeki 169 hükümlü ve tutuklu çocukla görüstü.

Sosyal Destek Programi (SODES) kapsaminda hazirlanan Birlikte Güzel Yarinlara projesi kapsaminda Adalet Bakanligindan aldigi izinle cezaevindeki çocuklarla görüsen Doç. Dr. Yildiz, çocuklari suça iten nedenlerin çok çesitli oldugunu ancak ekonomik sebeplerin birinci sirada yer aldigini söyledi.

Yoksulluk, ailenin parçalanmasi ve aile içi siddetin çocuklari suça ittigini ifade eden Yildiz, Görüstügüm çocuklarin tamamina yakininin akraba çevresinin de suç isleyerek cezaevinde kaldigini tespit ettim dedi.

2008de Pozanti Cezaevinde yaptigi arastirmaya benzer sonuçlari Gaziantepte de gözlemledigini, hem çocuklari hem de ergenleri suça iten kosullarda benzerlik tespit ettigini belirten Yildiz, söyle konustu:

Görüsme yaptigim çocuklarin tamamina yakininin erkek olmasi dikkati çekici. Erkek çocuk yetistirme ve sosyallesme sürecinin sorunlu oldugunu tespit ediyoruz. Yani kiz çocuk yok denilecek kadar az. Ailelerin erkek çocuk yetistirmedeki davranis kaliplarinin degistirilmesi yönünde birtakim çalismalara ihtiyaç oldugunu gözlemledik. Görüsme yaptigim çocuklar çok kolay bir sekilde suça karismis ve kolay bir sekilde okuldan uzaklastirilmis. Okullarini yarida birakan çocuklar tekrar okula dönmek istiyor. Bu konuda okul yönetimlerine ciddi görevler düsüyor. Sorunlu ve okulla çok ciddi sikintisi olan çocuklarin bazi özel tedbirlerle korunmasi, okul sistemi içerisinde tutulmasina ayri ve özel bir önem verilmesi gerekiyor.

Yildiz, görüstügü çocuklarin suçlarinin genellikle, hirsizlik, gasp, yaralama, çok az da olsa terör suçlari, kiz kaçirma ve uyusturucu satisi oldugunu ifade etti.
  
SOSYO-EKONOMIK FAKTÖRLER
Doç. Dr. Yildiz, suça iliskin kuramsal açiklamalarda genellikle biyolojik ve psikolojik yaklasimlardan bahsedildigini ancak son dönemlerde genç ve ergen suçlulugunda sosyo-ekonomik faktörlerin biyolojik ve psikolojik faktörlerin önüne geçtigini gördüklerini ifade etti.

Görüsme yaptigi çocuklarin yetistigi sosyal ortamlarin da çok tehlikeli ve riskli oldugunu söyleyen Yildiz, Bu çocuklarin yakin akran ve akraba çevrelerinin suç isleyip cezaevinde kaldigi görüldü. Babasi, dayisi, agabeyi cezaevinde olan çok çocukla karsilastik. Çocuklarin bu çevre dolayisiyla cezaevinden çiktiktan kisa süre sonra cezaevine döndükleri görülüyor diye konustu.

Yildiz, cezaevindeki çocuklarin egitim ve mesleki yeteneklerini gelistirmek, onlarin cezaevinden çiktiktan sonra takip edilmesini ve meslek edinmelerini saglamak gerektigine dikkati çekti.

Cezaevinden çikan çocugun okul sistemine tekrar dönüsü yolunda da çalismalar yapilmasi gerektigini bildiren Yildiz, çocuklari topluma kazandirmanin çok önemli oldugunu kaydetti.

Yildiz, son dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Sahinin dile getirdigi Aile Destek Uzmanlik projesinin çok faydali oldugunu düsündügünü, bunun acilen devreye girmesi gerektigine inandigini belirtti.

3 yil önce de Gaziantep Cezaevinde ve Adana Pozanti Bölge Cezaevinde tutuklu 142 çocukla görüstügünü, o görüsmede de issizlik, yoksulluk ve göçün çocuklari önce sokaga ittigini, ardindan da suça bulastirdigini tespit ettigini ifade eden Yildiz, 142 çocuktan 80inin babasinin issiz oldugunu, düzenli geliri bulunmadigini belirlediklerini kaydetti.

 10/23/2011 7:57:04 AM