Duyurular
Üniversite gençliği iyi beslenmiyor Tarih : 9/22/2011 8:17:33 AM
Üniversite gençliği iyi beslenmiyorANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Saglik, Kültür ve Spor Dairesi Baskani Aydin Özdemir, üniversite ögrencilerinin fast food tabir edilen hizli yiyecekleri tükettiklerini ve iyi beslenmediklerini, buna karsin üniversite yemekhanesinde verilen ögle yemegiyle gençlerin günlük kalori ihtiyacinin yüzde 55ini karsiladiklarini bildirdi.        

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Saglik, Kültür ve Spor Dairesi Baskani Aydin Özdemir, üniversite ögrencilerinin fast food tabir edilen hizli yiyecekleri tükettiklerini ve iyi beslenmediklerini, buna karsin üniversite yemekhanesinde verilen ögle yemegiyle gençlerin günlük kalori ihtiyacinin yüzde 55'ini karsiladiklarini bildirdi.        

ydin Özdemir, üniversite bünyesindeki yemekhanede 4 kisilik diyetisyen ekibiyle hazirlanan ögle yemeginde 8 bin kisiye 4 çesit yemek verdiklerini söyledi.        

enünün A vitamininden kalsiyuma en ince ayrintisina kadar hesaplanarak hazirlandigina dikkati çeken Özdemir, Akdeniz Üniversitesinin ögle yemegi programinin diger üniversitelere örnek oldugunu belirtti.        

eçen yil KKTC'de düzenlenen bir toplanti sirasinda burada uyguladiklari programi Türkiye'nin diger üniversitelerine de anlattiklarini ifade eden Özdemir, ''14 üniversiteye yemekhane ve kantin hizmetleri konusunda danismanlik hizmeti verdik. Güçlü bir ekibimiz var. Yemekhanemiz Türkiye'ye örnek'' dedi.      

zdemir, hem beden, hem beyin aktivitesi fazla olan üniversite ögrencilerinin günlük 2 bin 430 kalori ve 65 gram protein almasi gerektigini söyledi.       

niversite yemekhanelerinde çikan ögle yemeginin bu anlamda önemli oldugunu kaydeden  Özdemir, üniversite yemekhanesinde verilen ögle yemegiyle ögrencilerin günlük ortalama 1334 kalori, 48 gram protein aldiklarini bildirdi.        

zdemir, ''Ögrenci kahvaltisini, aksam yemegini yemese bile üniversitenin yemekhanesinde yedigi ögle yemegiyle günlük kalori ihtiyacinin yüzde 55'ini karsilayabilir. Enerji olarak ihtiyacinin yarisini bir ögünde veriyoruz. Tabii sabah kahvaltisi ve aksam yemegi de önemli'' diye konustu.        

grencilerin fast food tarzi, kilo aldiran ama beslemeyen yiyecekleri tercih ettigini kaydeden Özdemir, sunlari söyledi:        

'Ögrencilerin sosis, salam, köfte, pizza gibi fast food tabir edilen hizli yiyeceklere ilgisi var. Aileden gelen aliskanliklar, reklamlar, ekonomik olusu gibi etmenlerle ögrenci, fast fooda yönleniyor. Fast food, çay, pogaça, asitli içecekle günü geçistirmeye çalisan ögrenciler var. Beslenmeden tasarruf etmek kadar yanlis bir sey olamaz. Bu, çocugun egitimine dogrudan etki eder. Fast food yemekler yagli olmalari itibariyla ögleden sonra ögrencinin sinifta uykusunu getiriyor, konsantre olamiyor, dersi anlamada zorluk yasiyor. Vitaminlerin vücuttaki emilimi çok daha fazladir, yagli yiyeceklerin sindirimi zor, aktiviteye geçmesi ve enerji vermesi çok daha uzun zaman alir.''        

niversite gençliginin asitli içeceklere yöneldigine dikkati çeken Özdemir, enerji içeceklerinin tüketiminin de arttigini söyledi. Enerji içeceklerinin günlük hayatta ''asla'' kullanilmamasi gerektigine isaret eden Özdemir, ''Enerji içecekleri yerine meyve tüketimi ve portakal suyu gibi taze meyve sularina yönelmek lazim'' dedi.
        
''KIZ ÖGRENCILER RISK ALTINDA''
Özdemir, beslenme aliskanligindan dolayi üniversite ögrencilerinin obeziteyle karsi karsiya oldugunu kaydetti.        

'Kizlarimiz özellikle risk altinda, bel bölgesinde sikintilari var'' diyen Özdemir, tek tip beslenme sekliyle sagliksiz nesiller yetistigini, gençlerin dengeli beslenirken bir yandan da spor yapmalarinin önemli oldugunu ifade etti.        

ileleri, çocuklarinin dershane ve okullarina önem verdikleri kadar beslenmelerine de dikkat etmeleri konusunda uyaran Özdemir, ''Basarinin altindaki temel faktörlerden biri beslenme. Beslenme çocukluk döneminde basliyor. Çocuk seviyor diye önüne köfte koymasinlar, kolay hazirlanan makarna koymasinlar, yaninda salatasi, çorbasi olsun. Doymakla beslenmek ayri seylerdir'' diye konustu.

1891 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM