Duyurular
Demir eksikliği olan çocuk öğrenirken zorlanıyor Tarih : 9/26/2011 9:20:32 AM
Demir eksikliği olan çocuk öğrenirken zorlanıyorISTANBUL - Türkiyede okul çagi çocuklarinin yüzde 30unda demir eksikligi anemisi görülüyor. Bu durum da ögrenmeyi olumsuz etkiliyor.

ISTANBUL - Türkiye'de okul çagi çocuklarinin yüzde 30'unda demir eksikligi anemisi görülüyor. Bu durum da ögrenmeyi olumsuz etkiliyor.

lusal Kirmizi Et Konseyi Arastirma ve Danisma Kurulu Baskani ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gida Hijyeni ve Teknolojisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Irfan Erol, çocuklarin sindirilebilirligi yüksek olan proteinleri almalarinin önemli oldugunu, kirmizi et tüketiminin de çocuklarin fiziksel ve zihinsel gelisimine katkida bulundugunu belirtti.        

ünya gida üretiminin, nüfusun tamamina yetecek düzeyde olmasina karsin, gelismekte olan ülkelerde milyonlarca çocugun açlik ve yetersiz beslenmeyle karsi karsiya olduguna isaret eden Erol, su bilgileri verdi:        

'Büyümede gerilik, çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenmeye bagli görülen önemli bir sorundur. Dünya Saglik Örgütü 2010 yili verilerine göre, gelismekte olan ülkelerde 153 milyon çocukta büyüme geriligi görüldügü bildirilirken, bu, deger gelismis ülkelerde 4.2 milyondur. Gelismekte olan ülkelerde 102 milyon çocugun, normal kilonun altinda oldugu bilinmektedir. Afrika'da 15 milyon çocuk, zayiflik sinirinin altinda olup ve birçok hastalikla mücadele etmektedir.        

t ve et ürünleri, içerdikleri uygun kompozisyondaki yüksek kaliteli protein ile vitamin, demir ve çinko yönünden, beslenme açisindan büyük önem tasir. Özellikle okul çagi, çocuklarin büyüme ve gelismesinin en hizli oldugu dönemlerden biridir. Bu nedenle çocuklarin hem fiziksel hem de zihinsel gelisimleri yönünden bu dönemde yeterli ve güvenilir hayvansal gida tüketmeleri çok önemlidir. Çocukluk döneminde yanlis veya eksik beslenmenin, kisa süreli ya da ilerleyen yillarda ortaya çikabilecek çesitli saglik sorunlarina neden oldugu da bilinmektedir.''
        
''ÇOCUKLARIN ET TÜKETMESI ÖNEMLI''
Erol, yetiskin bir insanin günlük protein ihtiyaci, kilogram basina 1-2 gram arasinda degisirken, çocuklarda bu ihtiyacin daha fazla oldugunu söyledi.       

tin vücudumuzda sentezleyemedigimiz, mutlaka disaridan almamiz gereken esansiyel (elzem) aminoasitlerin tamamini yeterli miktar ve dengeli oranda içeren temel bir gida oldugunu, bu aminoasitlerin büyüme ve gelismede büyük rol oynadigini ifade eden Erol, ''Bu nedenle çocuklarin et tüketmesi önemlidir. Gidalarla aldigimiz her türlü protein, vücudumuz tarafindan degerlendirilemez. Yumurta, süt ve et gibi hayvansal gidalardaki proteinlerin biyolojik degerliligi ve sindirilebilirligi yüksektir. Bu nedenle, ihtiyaç duydugumuz proteinleri, hayvansal gidalar yerine soya fasulyesi, kuru fasulye ve nohut gibi ürünlerden temin etmek mümkün degildir'' dedi.        

rol, demirin zihinsel gelisme açisindan önem tasidigini ve yetersizliginin de anemi ile sonuçlandigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:       

'Türkiye'de okul çagi çocuklarinin yüzde 30'unda demir eksikligi anemisi görülmektedir. Demir eksikligi anemisi, ögrenmeyi ve okul basarisini olumsuz yönde etkiler. Bu durumun önlenebilmesi için de demir yönünden zengin bir gida olan kirmizi et tüketilmelidir. Yine, çinko eksikligine bagli olarak gözlenen en erken belirti, büyümenin yavaslamasidir. Ette bulunan çinko miktari bu sorunun önüne geçmek için yeterlidir. Vitamin B12, protein ve DNA sentezi, besinlerden enerji üretimi ve sinir sisteminin düzenli çalismasi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Kirmizi et, bu vitamin yönünden de zengin gida olmasi açisindan, çocuklarin beslenmesinde mutlaka yer almalidir.        

kul çagindaki çocuklarin, enerji ihtiyaçlari, günlük aktivitelerine bagli olarak yaklasik 1800-2500 kcal arasindadir. Enerji alimi ve harcama arasindaki dengesizlik, özellikle gelismekte olan ülkelerde büyük sorun olan obezitenin olusumunda etkilidir. Dünya Saglik Örgütünün verilerine göre, gelismekte olan ülkelerdeki asiri kilolu ve obez çocuk sayisi 34 milyondur. Kalori ihtiyacini karsilarken protein oranina da dikkat edilmeli, kompleks karbonhidratlar yaninda, kirmizi et gibi, protein ve enerji yönünden dengeli gidalarin tüketimi tercih edilmelidir. Çocuklarin gösterdikleri fiziksel aktivitelerin azalmasi da obezitenin olusumunda etkili bir faktördür. Buna bagli olarak, çocukluk döneminde dengeli beslenme yaninda spor ve diger fiziksel aktivitelere de önem verilmelidir.''
       
TÜRKIYE'DE KIRMIZI ET TÜKETIMI ARTMALI
Prof. Dr. Irfan Erol, kirmizi etin, beslenme içerisinde çok önemli bir yere sahip olmasina karsin, TÜIK verilerine göre, Türkiye genelinde tüketim yüzdesi, diger gida gruplari içerisinde sadece yüzde 3 oldugunu hatirlatti.        

irmizi et tüketimi, AB ülkelerinde ve ABD'de kisi basina yillik yaklasik 40-50 kilogram iken, bu miktarin son istatistiksel verilere göre Türkiye'de 10 kilogram civarinda oldugunu belirten Erol, nüfusun büyük çogunlugunu gençlerin olusturdugu ve yaklasik 16 milyon ögrencinin bulundugu Türkiye'de bu miktarin arttirilmasi gerektigini söyledi.        

rol, çocuklarin dengeli ve yeterli beslenmesinin yani sira, tükettikleri gidalarin güvenilir ve kaliteli olmasina da dikkat edilmesi gerektigini, bu nedenle beslenmede gida güvenliginin büyük rol oynadigini, tüketicinin bilinçlendirilmesi ve gida kontrolünün en etkin sekilde yapilmasi gerektigini kaydetti.

1747 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Henüz Puan Verilmedi  
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM