Duyurular
Çocuğunuzu aşırı kollamayın! Tarih : 9/29/2011 8:38:53 AM
Çocuğunuzu aşırı kollamayın!KKTC/ANKARA - Ankara Egitim ve Arastirma Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Klinik Sefi ve Bashekim Yardimcisi Doç Dr. Nesrin Dilbaz, kongre baskanligini üstlendigi KKTCde düzenlenen 6. Ulusal Anksiyete Kongresinde yaptigi açiklamada, sosyal kaygi bozuklugunun (sosyal fobi) sik rastlanan bir ruh sagligi sorunu oldugunu ve dünya genelinde yüzde 13 siklikta görüldügünü söyledi.        

KKTC/ANKARA - Ankara Egitim ve Arastirma Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Klinik Sefi ve Bashekim Yardimcisi Doç Dr. Nesrin Dilbaz, kongre baskanligini üstlendigi KKTC'de düzenlenen 6. Ulusal Anksiyete Kongresi'nde yaptigi açiklamada, sosyal kaygi bozuklugunun (sosyal fobi) sik rastlanan bir ruh sagligi sorunu oldugunu ve dünya genelinde yüzde 13 siklikta görüldügünü söyledi.        

oplum önünde baskalariyla birlikteyken yanlis bir sey yapacagindan korkma, baskalari tarafindan alay edilecek, asagilanacak endisesi tasima ve bundan dolayi toplum içinde yapilacak islerden kaçinma davranisinin sosyal fobi olarak tanimlandigini belirten Dilbaz, bunun çocugun sosyallesecegi 13-14 yaslarinda basladigini ifade etti.       

ilbaz, hekime basvuru yasinin genellikle hastaligin baslangicindan 15-25 yil sonra olduguna dikkati çekerek, bu gecikmenin sosyal kaygi bozuklugunun tedavi edilebilir bir hastalik oldugunun bilinmemesi ve bunun kisilik özelligi olarak görülmesinden kaynaklandigini söyledi.
       
''UTANGAÇLIKLA KARISTIRILMAMALI''
Dilbaz, ergenlik çaginda çocugun içine kapanmasinin ve toplum içinde olmaktan kaçinmasinin utangaçlikla karistirilmamasi gerektigini vurguladi.        

nceden girisken, neseli olan ancak birden bire içine kapanan kisilerde sosyal fobi gelismis olabilecegine isaret eden Dilbaz, bu belirtilerin aileler tarafindan ergenlik ya da okul degisimi gibi nedenlere baglanarak gözden kaçirildigini dile getirdi.       

ilbaz, su bilgiyi verdi:        

'Örnegin, üniversite dönemlerinde karsi cinsle arkadaslik kuramama, kültürel etkinliklerin içinde yer alamama, bir toplantida konusma yapamama, önceden hazirlanmis bir raporu sunamama, baskalarinin yaninda yemek yiyememe-içememe, baskalarinin oturdugu odaya girmekten kaçinma, israrli bir saticiya karsi duramama, arkadas toplantisina, partiye girememe sosyal fobinin en belirgin özellikleridir.        

öz temasindan kaçinma, ses tonunun düzlesmesi, iki büklüm basi öne egik durus, özür dileme ve kendini degersiz hissetme cümleleri, bir yabanci ile tanisma veya tanistirilmaktan kaçinma, utanacak veya küçük düsecek bir sey yapma endisesi, ellerinin titremesinden korkma bu kisilerin yasadigi sikintilar arasinda yer aliyor.''
        
''YÜKSEK OKUL BASARISI, SOSYALLESMEYI GERILETEBILIYOR''
Sosyal fobinin görülme sikligi açisindan Orta Dogu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) bin ögrenciyi kapsayan bir arastirma yaptiklarini belirten Dilbaz, ögrencilerin bu okula çok iyi puanlarla girdigini, yüksek okul basarisina sahip oldugunu, arastirma için ODTÜ'nün bu yüzden seçildigini anlatti.        

ilbaz, arastirma sonucunda ''ögrencilerin yüzde 21'inde sosyal fobi çiktigini'' ifade ederek, ''Yüksek okul basarisi, bu çocuklarda sosyallesmeyi geriletebiliyor, baskilayabiliyor. Basarili olabilmek için sosyal aktivitelerden uzak kalan gençler, basarili ancak içine kapanik olabiliyor'' dedi.
       
''KETLEYEN AILE, ÇOCUKTA SOSYAL FOBI RISKINI 3 KAT ARTIRIYOR''
Dilbaz'in verdigi bilgiye göre, sosyal fobisi bulunan kisilerde aile yapisi çok önem tasiyor.       

ürekli elestiren ebeveynler, çocuklarinda sosyal fobi gelismesine neden olabiliyor. Çocuklarin yetistirilirken ketlenmemesi gerekiyor. Yaptigi güzel davranislarin ödüllendirilmesi ve çocugun onore edilmesi isteniyor. Olaylar karsisinda 'Niye böyle yaptin? Bak olmadi iste' yerine 'Su yolu da deneyebilirdin, belki sansin artardi' gibi cümlelerin kurulmasi öneriliyor. 'Yapamazsin, anlamazsin' gibi olumsuz cümleler kullanilmaktan kaçinilmasi gerekiyor.        

etleyen ailesi olan çocugun, sosyal fobi sahibi olma riski 3 kat artiyor. Bu nedenle, öncelikle anne ve babanin daha çocukluktan itibaren çocuguna 'yapabilirsin, basarabilirsin, istersen olabilir' gibi olumlu cümleler kurmasi ve onu tesvik etmesi tavsiye ediliyor.        

leri derecede kaygili bir anne ya da baba asiri kollayici ve koruyucu olabiliyor ve böylece çocugun kendi basina arastirma ve inceleme yapma gereksinimini engelleyebiliyor. Böyle bir engelleme de çocugun özerklesmesini ve kendine güven kazanmasini zorlastiriyor. Sürekli bir korku içinde olan çocuk, sürekli olarak kaçiniyor ve insanlarla karsi karsiya gelemiyor.        

osyal kaygida dogum sirasi da önem tasiyor. En utangaç çocuklar tek çocuklar olup, onlari takiben ilk çocuklar geliyor. En küçükler en az utangaç olanlar. Buna göre kardeslerin olmasi sosyal becerileri ögrenme ve test etme olanagini veriyor.
        
''YÜKSEK ORANLARDA ALKOL VE MADDE KULLANIMI GÖRÜLÜYOR''
Sosyal fobisi olan kisilerde korktuklari durumlarla karsilastiklarinda siklikla çarpinti, titreme, terleme, kaslarda gerginlik, midede burulma duygusu, agizda kuruma, ates basmasi ve üsüme duygusu ve kafada basinç duygusu ya da bas agrisi gibi belirtiler görülüyor.        

ugün artik on kisiden birinde yasaminin bir döneminde sosyal fobi görülebildigi düsünülüyor. Stresli ve küçük düsürücü bir yasantidan sonra birden baslayabilecegi gibi yavas yavas da ortaya çikabiliyor. Çogunlukla sürekli bir gidis gösteriyor, eriskinlikte siddetlendigi ya da kismen hafifledigi olsa da hastalik genellikle yasam boyu sürüyor. Bu kisilerde ayrica yüksek oranlarda alkol ve madde kullanimi da görülüyor.        

osyal fobisi olan kisilerin intihar etme olasiliklari genel toplum ortalamasinin yaklasik iki kati olarak dikkati çekiyor. Toplumda sosyal fobisi olan çogu kisi toplum önünde konusmaktan korkarken, yarisindan biraz daha azi yabancilarla konusmaktan ya da yeni insanlarla karsilasmaktan korkuyor. Hastaneye yatirilmayi gerektirmiyor.
       
''TEDAVIYI ALMAYANLAR, KARIYER YAPMA SANSINI KAYBEDEBILIYOR''
Sosyal fobi, çok uzun soluklu bir tedaviyi gerektiriyor.        

edavide, ilaç ve psikoterapi uygulaniyor. Bireysel terapinin disinda özellikle grup terapisinden büyük yarar saglaniyor.      

lgili tedaviyi almayanlar, islerinde kariyer yapma sansini kaybedebiliyor. Örnegin, imza atarken ellerinin titremesinden endise eden bir bankaci, kendisine gelen müdürlük görevini reddediyor, viyolonsel çalan bir ögrenci, birebirken yüksek performans gösterirken arkadaslarinin yaninda çalamadigindan konservatuvari birakmak zorunda kalabiliyor.        

onuç olarak, zamaninda tedavi edilmeyen kisiler, mesleklerinde ilerleyemiyor, genellikle bekar oluyorlar. Çünkü, evlilikte basari gösteremiyorlar, iliski kuramiyorlar. Kirsal kesimde, genellikle görücü usulü ile evleniyorlar. Kapanik, içine dönük oluyorlar.

1658 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Bu Haber Yçin Toplam 4/2 Kere Puan Verildi (Ort:2)
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM