Duyurular
Hastalığı varsa öğretmeniyle paylaşın Tarih : 9/30/2011 8:53:18 AM
Hastalığı varsa öğretmeniyle paylaşınANKARA - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu tür hastaliklarda sigara dumani, toz ve diger alerjenlerden sakinma, diyet ve stres gibi çevresel faktörlerin kontrol edilmesi gerektigini belirterek, Okul idaresi ve ögretmenin gereken tedbirleri alabilmesi için durum açiklikla anlatilmalidir dedi.       

ANKARA - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu tür hastaliklarda sigara dumani, toz ve diger alerjenlerden sakinma, diyet ve stres gibi çevresel faktörlerin kontrol edilmesi gerektigini belirterek, ''Okul idaresi ve ögretmenin gereken tedbirleri alabilmesi için durum açiklikla anlatilmalidir'' dedi.       

zlü, velilere okula giden çocuklarinin hastaligini gizlememeleri, okulu ve ögretmeniyle paylasmalari uyarisinda bulundu.       

stim, diyabet (seker hastaligi) ve epilepsi (sara) gibi kronik hastaligi olan ve bu hastaliklar veya baska bir nedenle düzenli tedavi alan ögrencilerin saglik durumlarinin, sinif ögretmeni, rehber ögretmen ve okul idaresi ile paylasilmasi gerektigini vurgulayan Özlü, su bilgileri aktardi:        

'Aileler, bazen çocuklarinin bu tür hastaliklarini saklamak gibi bir tutum içerisine giriyor ki bu çok sakincali. Veliler, çocuklarinin hastaligiyla ilgili bilgileri, yani hastaligini, baslangiç zamanini, aldigi tedaviyi, hastaligin mevcut durumunu, kontrol altinda olup olmadigini, nöbet, atak ve kriz gibi acil sorunlar yasayip yasamadigini, acil durumlarda uygulanmasi gereken ilaç ve tedavileri, hastaligin gerektirdigi önleyici, koruyucu tedbirleri sinif ögretmenine, rehber ögretmenine, okul doktoruna ve okul idaresine açiklikla anlatmalidirlar. Çocuklar da bu paylasimi bilmeli, yani ögretmeninin durumundan haberdar oldugunu bilmelidirler.    

kul ortaminda astim krizi, hipoglisemi (kan sekerinde düsme) komasina veya epilepsi nöbetine giren çocuga ilk müdahaleyi yapacak olan ögretmenidir. Çocuk okul içinde herhangi bir acil sorunla karsilastiginda veya böyle bir sorunla karsilasacagini hissettiginde kimlere basvuracagini bilmelidir. Onun basvuracagi kisiler de bu durumda çocuga neler yapabileceklerini bilmelidirler.''

cil durumlarda çocuga uygulanacak tedavinin gerektirdigi nefes açici gibi ilaçlarin okulda bulundurulmasi gerektigini kaydeden Özlü, ''Ayrica, bu tür hastaliklar için sigara dumani, toz ve diger alerjenlerden sakinma, diyet ve stres gibi çevresel faktörlerin kontrolü gerekir. Bu konularda okul idaresi ve ögretmenin gereken tedbirleri alabilmesi bakimindan, durum açiklikla anlatilmalidir'' uyarisini dile getirdi.       

1557 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
1 2 3 4 5 Bu Haber Yçin Toplam 5/1 Kere Puan Verildi (Ort:5)
Kaynak: ntvmsnbc

Kategori ¬ Uzman Görüşleri

Yorumlar ( 0 )

Kayytly Yorum Bulunamady

Diğer Haberler

İnternet bağımlısı olmasın!

İnternet bağımlısı olmasın!
ISTANBUL - Internet, dogru kullanilmadiginda kimi zaman çocuklar için büyük bir risk haline gelebiliyor. Uzman Psikolog Emin Dönmez, bazi anne-babalarin, sokaga çikmasini istemedikleri çocuklarini sosyal iliskiden mahrum birakarak bilgisayara ve yalnizliga ittigini belirtti.

 12/14/2011 9:09:30 AM

Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise öğrencilerine yurtdışında burs
ISTANBUL - YFU (Youth for Understanding) Uluslararasi Egitim ve Kültür Programlari çerçevesinde; 2012-2013 egitim-ögretim yilinda lise ögrencileri, 1 yil süre ile ögrenimlerini yurtdisinda devam ettirecek.

 12/2/2011 2:06:41 PM

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!
KAHRAMANMARAS - Bilinçli aile, basarili ögrenci projesinin amaci; ailelerin ögrencilerini ve çocuklarini en iyi sekilde yetistirmelerini saglamak.

 11/30/2011 2:03:11 PM

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor

Her yıl 15 bin kişi yurt dışına gidiyor
ADANA - Edufairs Yurt Disi Egitim Fuarlari Genel Müdürü Izzet Aslantatar, yurt disi egitimin Türkiyede özellikle son 15 yildir hizli bir ivme kazandigini söyledi.

 11/25/2011 10:36:31 AM

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı

Öğretmen maaşı en az 2 bin 500 TLye çıkarılmalı
ANKARA - Demokrat Egitimciler Sendikasi (DES) Stratejik Arastirmalar Merkezi, 24 Kasim Ögretmenler Günü dolayisiyla bir anket düzenledi.

 11/23/2011 8:52:22 AM

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı

Öğretmenler mutsuz ve borçlu çıktı
ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve Türk Egitim-Sen Genel Baskani Ismail Koncuk, 24 Kasim Ögretmenler Günü ile ilgili yaptiklari anketin sonuçlarini açikladi.  

 11/22/2011 12:51:12 PM

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır

Sürücü kurslarının yüzde 95i kapanır
MANISA - Balikesir Il Emniyet Müdürlügünün geçen Ekim ayinda Ayvalik, Edremit, Izmir ve Manisadaki bazi sürücü kurslarina düzenledigi sahte doktor raporuyla sürücü belgesi verilmesine yönelik operasyonun ardindan, Manisa Il Milli Milli Egitim Müdürlügü kentteki sürücü kurslarini mercek altina aldi.

 11/18/2011 9:55:42 AM

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz

Üniversiteliler meslek seçiminden mutsuz
ISTANBUL - Marmara Üniversitesi tarafindan yaklasik 30 bin ögrencinin katilimiyla yapilan Üniversite Tercih Anketi, ögrencilerin hayatlariyla ilgili çarpici sonuçlar ortaya koydu. 14 ilde yapilan ankete göre, ögrencilerin yüzde 54,55i seçtikleri bölümden memnun degil. Ögrencilerin yüzde 59,9unun ise babalarinin istedigi bölümü tercih ettikleri belirlendi.

 11/15/2011 10:01:42 AM

Liseliler girişimcilikle tanışacak

Liseliler girişimcilikle tanışacak
ISTANBUL - TOBB Istanbul Genç Girisimciler Kurulu ile Istanbul Milli Egitim Müdürlügünün düzenleyecegi Genç Girisimciler Liselilerle Bulusuyor söylesileri, Istanbulun seçilmis 5 bölgesinde her gün gerçeklestirilecek.

 11/14/2011 12:19:40 PM

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı

Öğretmenlere MEBden deprem kitabı
ANKARA - Deprem bölgesinde görev yapacak ögretmenlere, egitime baslamadan önce çocuklari yasadiklariyla ilgili konusturmalari, dersleri daha kisa tutup, yavas ilerlemeleri ve daha az ev ödevi vermeleri öneriliyor.

 11/2/2011 2:08:02 PM