Duyurular
Son Kayıtlar
 

Öğretim üyelerine müjde!TUS ta 9 soru hatalı çıktıYGSye başvuru tarihleri değiştiYÖK ten Zazaca ve Kurmanci ye vizeÖSYM uzman yardımcısı alacakTanöre iade-i itibarSüryani ve Kürt dili için yardımcı doçent aranıyorTürkçe algılamada beyni zorlayan dilÖSYM yarın servis dışıYumurta atmayın, tweet atınAlevi dedesi üniversitede müdür olduÖzel akşam liselerinin sınavını MEB yapacakDünyanın en iyi üniversitelerinden 6sı Türkiyede En çok öğretmene ihtiyaç duyulan branşlarİnternet bağımlısı olmasın!Atama başvuruları 19 Aralıkta başlıyorAkademisyen ve öğrencilerden YÖKe tepkiBuradan mezun olanların iş bulma derdi yok!

ESKISEHIR - Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sivil Havacilik Yüksekokulu Pilotaj Bölümü Bas Pilotu Önder Özder, okulun 1 yil hazirlik ile toplam 5 yil egitm veren pilotaj bölümünden mezun olan ögrencilerin Türkiyede ve Avrupada istedikleri meydanda, istedikleri sirkette pilot olarak çalisabildiklerini ifade etti.

Mezun ögrencilerin havayolu sirketlerinde rahatlikla is bulabildiklerini belirten Özder, söyle konustu:

Okulumuz ön kayitla ögrenci aliyor. Ögrenciler YÖKün belirledigi puani aldiktan sonra her branstan okulumuza basvurabilmektedir. Belli sinavlarda basarili olan 15 kisi okulumuzda egitim almaya hak kazaniyor. Su ana kadar okulumuzdan 320 ögrencimiz mezun oldu. Mezun ögrencilerimizin neredeyse tamami havayolu sirketlerinde çalisiyor. Hatta ilk mezun olan ögrencilerimiz çesitli hava yolu sirketlerinde yöneticilik yapip, üst yönetim kademesine kadar geldi. Bazilari bu sirketlerde ögretmen kaptanlik düzeyinde hizmet veriyor. Yurt disindaki uçus okullarini tercih eden veya yurt disindaki havayollarini tercih eden ögrencilerimiz de var. Bunlar da dünyanin çesitli ülkelerindeki havayollari sirketlerinde çalisiyor. Türk Silahli Kuvvetlerinden ayrilan veya emekli olan pilotlara sivil pilot olarak görev yapabilmeleri için de egitim veriyoruz.

225 SAAT UÇUS EGITIMIYLE MEZUN OLUYORLAR
Özder, egitime baslayan ögrencilere 3 safhada egitim verdiklerini anlatarak, söyle devam etti:

Öncelikle tek motorlu uçaklarla egitim aliyorlar. Tek motor kismi baslangiç ve tekabül olarak ikiye ayrùliyor. Baslangiç kisminda ögrencilere önce yalniz uçmayi, yalniz çalisma sahasina gidip, gelmeyi ve seyrüsefer yapmayi ögretiyoruz. Tekabül safhasinda ise ögrencilerimiz alet uçuslari sartlarinda yani dis referansi görmeden uçus yapmayi ögrenme kabiliyeti ediniyor. Ögrencilerimiz, simülatörle ise 2 pilotlu operasyon yapmayi ögreniyorlar. Tek motor egitim safhasinda sürekli tek basina uçmayi ögreniyorlar. Burada ise bir havayolu pilotunun birbiriyle senkronize olarak uçus emniyetini ön planda tutacak sekilde uçmayi ögreniyorlar. Ayni zamanda uçakta ancak tehlike aninda yapmak zorunda kaldigimiz bazi manevralari bu simülatörde yapiyoruz. Ögrencilerimizi belli düzey ve sira içinde yapacaklari isi karistirmadan birbirlerini destekleyerek uçusu tamamlamalarini ögretmeye çalisiyoruz. Ögrencilerimiz toplamda 225 saat uçus egitimiyle mezun oluyorlar. Bu egitimin bitiminde çok motorlu uçaklarla da uçma yetkisini elde ediyorlar.


Öğrenci listesine öğrenci gibi girip Avrupayı gezdilerÖğrenciler, orta hasarlı binaları boşaltıyor

SAKARYA - Vanda yasanan depremin ardindan Sakarya Valiligi, il genelindeki bin 300 orta hasarli konutun tahliyesi amaciyla bu binalarda kamu hizmetlerinin engellenmesi uygulamasi baslatildi. Bu çerçevede, Sakarya Büyüksehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Idaresi (SASKI) ve Sakarya Elektrik Dagitim A.S (SEDAS) ekipleri, güçlendirilmedigi belirlenen konutlarin elektrik ve suyunu kesti.

Sakarya Büyüksehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi de (SAÜ) ucuz oldugu için sehir merkezindeki orta hasarli konutlari tercih eden üniversite ögrencilerinin, bu binalardan tahliye edilmesi bir çalisma baslatti. Üniversite bu noktada ögrencilerini bilgilendirirken, belediye de maddi imkansizliklar içindeki ögrencilerin, evlerini tasimasina yardimci oluyor.

Büyüksehir Belediye Baskani Zeki Toçoglu, ögrencilere orta hasarli konutlari tahliye etmeleri çagrisini yineleyerek, ögrencilerin deprem yönetmeligine göre yapilan Yenikente tasinmalari önerisinde bulundu.

Toçoglu, SAÜ yönetiminin de belediyeye destek verdigini, yeni yerlesim bölgesi olan Yenikentte çok sayida bos bina bulundugunu ifade ederek, Bazi üniversiteli arkadaslarimiz tasinmaya baslamis. Kendi can güvenlikleri açisindan da öyle olmasi gerekiyor. Ögrenci arkadaslarimizin tehlikeli yerlerde kalmalarini istemeyiz. Yenikent, deprem yönetmeligine uygun yapildi. Üniversiteli arkadaslarimiz burada güvenle ev kiralayabilir diye konustu.
  
YENIKENTTEN ESENTEPE YERLESKESINE TEK OTOBÜSLE GIDILIYOR
Yenikent bölgesinin sehir merkezine uzak oldugunu belirten Toçoglu, ögrencilerin Esentepe yerleskesine tek otobüsle ulasabilmesi için yeni seferler koyduklarini hatirlatti.

Yeni baslatilan uygulamayla ögrencilerin tek otobüsle üniversiteye ulasabildiklerini ifade eden Toçoglu, Allah korusun, burasi deprem bölgesi. Geçen gün Izmir sarsildi. En ufak bir sarsinti büyük facialara yol açabilir. Bu üniversiteli arkadaslarimiz, bir an evvel bu çagrimiza destek versinler ve orta hasarli binalari bosaltsinlar dedi.

Orta hasarli konut sorununun ortadan kaldirmasi konusunda kararli olduklarini kaydeden Toçoglu, Bundan sonraki süreç de hizli bir sekilde isleyecek. Öncelikli olarak, tespit edilen bütün orta hasarli binalarin kamu hizmeti almasi engellenecek. Hiç biri elektrik, su ve dogalgaz hizmeti alamayacak. Bu binalarin bosaltilmasinin ardindan da yikim süreciyle ilgili çalismamiz sona erecek diye konustu.

DEPREMDEN SONRA SAGLAM ZEMINLERDE YAPILMIS EVLERDE RISK YOK
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise ögrencilere daha önce de orta hasarli binalarda barinmamalari çagrisinda bulunduklarini söyledi.

Elmas, ögrencilerin yasadiklari binanin depreme dayanikliligi konusunda bilgi edinmeleri gerektigini belirterek, söyle konustu:

Ögrencilerimiz yasadiklari binanin 1999 yilindaki depremden önce mi, sonra mi yapildigini arastirsin. Ögrencilerimizin saglam olan yerleri tercih etmeleri gerekir. Depremden sonra saglam zeminlerde yapilmis evlerde risk yok. Ögrencilerimizin bu tür güvenli binalari tercih etmesi dogru olur.