Duyurular
Son Kayıtlar
 

Öğretmenler klavye kırdıMakam aracı işi çözdüBakan Kavaftan ortaöğretime sosyal açılımŞifre: Felsefe; Anahtar: OğlumÖğretmenlik hayatını bitireceğimEğitim-İş suç duyurusunda bulundu

ANKARA -
Egitim-Is Genel Sekreteri ve Genel Baskan Vekili Levent Akça, sinav yapildiktan kisa bir süre sonra, sinav soru kitapçiklarinin bir sifreleme yöntemi ile sifrelendigi ve sinava giren bazi adaylara da bu sifreleme sayesinde bir çikar saglandigi iddialarinin söz konusu oldugunu animsatarak, Iddialar karsisinda ÖSYM yetkililerinin açiklamalarinin son derece yetersiz ve çeliskilerle dolu olmasi kuskulari artirmis, sinavin saibeli oldugu yönündeki görüsler daha da güçlenmistir. Üstelik daha KPSSde yasanan hirsizligin perde arkasi aydinlatilmamisken, YGSde yasanan sifre skandali ÖSYMye karsi duyulan güvensizligi ve süpheyi bir kat daha artirmistir dedi.

Akça, açiklamasinda, sunlari kaydetti:

Açikça görülüyor ki sifreleme yöntemi ile yapilan bu kopya girisimi, bazi kisi ya da gruplarin haksiz çikar saglama amacini ortaya çikarmaktadir. Sinavdan bir iki gün önce bazi dershanelerin bu sifreleme yöntemini bildigi ve ögrencilerle paylastiklari yönündeki bilgiler de günlerdir kamuoyunda tartisilmaktadir. Dolayisiyla bu süreç ideolojik bir istismar politikasinin, kendi yayilim alanlarinda taraftarini toplama ve yetistirme idealinin bir asamasindan baska bir seyi akla getirmemektedir.

ÖSYM Baskaninin söyledigi gibi 1 milyon 700 bin kitapçigin kamuoyu ile paylasilmasi, cevap anahtarlari açiklanmadan bir sey ifade etmeyecektir. Kaldi ki kitapçiklarin üzerinde isaretleme yapilmis orijinalleri paylasilmadikça sorun çözülmeyecek; aksine süpheler ve iddialar daha artacaktir. Bu noktada yapilmasi gereken, alaninda uzman tarafsiz bir komisyonun söz konusu kitapçiklari incelemek üzere bir an önce olusturulmasidir.

1 milyon 700 bin ögrenci ve ailenin ugradigi bu haksizlik, sinav iptal edilerek bir an önce giderilmelidir. Bu süreçte ögrencilerimizin LYSye girerken kafalarindaki süpheleri gidermek, sinava güvenli bir sekilde girmelerini garanti edecek önlemler almak büyük önem tasimaktadir.

Sifreleme yönteminin nasil oldugu, kim tarafindan, kimlerin bilgisi ve yardimiyla gerçeklestirildigi, kimlere servis edildigi ve karsiliginda ne tür bir çikarin söz konusu oldugunun ortaya çikarilmasi için gerekli yasal sürecin bir an önce baslatilmasi gerektigini belirten Akça, ÖSYM baskani ve sorumlu diger yetkililerin, dogrudan böyle bir olusum içerisinde olmasalar dahi gerekli tedbirleri almamalari nedeniyle, görevlerinin gereklerini yerine getirmediklerini savundu.

Akça, Egitim ve Bilim Emekçilerinin temsilcisi olarak, ÖSYM Baskani basta olmak üzere bu egitim ve bilim hirsizliginin sorumlularini istifaya çagiriyoruz. Görevini kötüye kullanan tüm sorumlular hakkinda da suç duyurusunda bulunduk dedi.

Açiklamanin ardindan, hazirlanan suç duyurusu dilekçesi, Ankara Cumhuriyet Bassavciligina sunuldu.


Korku ortamı varRum okulları kapanıyorTürk Hava Kurumu Üniversitesi kurulduÖSYM yetkilileri hakkında suç duyurusuÖğretmene dayak suçlamasıKılıfın adı: Tatmin Oldumİlköğretim öğrencisi öğretmenini darbettiMuhteşem Yüzyıl, Namuhteşem DiziKöylerde eğitim dönüşümü

VAN - Özalp Kaymakami Sener Çaglar, yaklasik 7 ay önce atandigi ilçede ilk olarak egitim konusundaki sorunlari ele aldiklarini söyledi. Köylerde düzenledigi toplantilarda, okul öncesi egitime ihtiyaç duyuldugunu ifade eden Çaglar, bu kapsamda çesitli çalismalar yaptiklarini anlatti.

Fiziki yetersizlik nedeniyle okullarda ana sinifi olusturulamadigini ve bundan dolayi da yer arayisina basladiklarini belirten Çaglar, hemen hemen her köyde taziye evi bulundugunu, kadinlar için olusturulan bölümün ise fazla kullanilmadigini tespit ettiklerini bildirdi.

Bunun üzerine kadinlar için yapilan kisimlarin ana sinifina dönüstürülmesi teklifini muhtarlar araciligi ile köylülere ilettigini anlatan Çaglar, söyle konustu:

Asagi Koçkiran Köyünde ana sinifimizi bu sezon basinda açtik. Burasi bir taziye eviydi. Üst kati erkek, alt kati bayan taziye evi olarak planlanmis. Biz köylülerimizle görüserek burayi ana sinifina çevirdik. Su anda 27 tane ögrencimiz ana sinifinda egitim görüyor. Ana sinifi egitimine çok önem veriyoruz. Ben basta muhtarlarimiz olmak üzere destek veren tüm köylülerimize tesekkür ediyorum. Bu dayanismamizin, birlik ve beraberligimizin artarak devam edecegini düsünüyorum.

TRAFO MERKEZI ANA SINIFI OLDU
Ilçeye bagli birçok köyde ayni sistemle ana sinifi olusturduklarini ve çocuklari okul öncesi egitime kazandirdiklarini ifade eden Çaglar, Taziye evi bulunmayan köylerde okul müdürlerimiz odalarini bosaltti ve ana sinifina dönüstürdü. Birkaç köyde ise kiraladigimiz evleri ana sinifina çevirdik dedi.

Ana sinifi bulunmayan Egribelen köyünde de yer aradiklarini, kiralik ev ya da taziye evi bulunmadigi için sikinti yasadiklarini bildiren Sener, Yer bulamayinca trafo merkezini ana sinifina dönüstürmeye karar verdik. TEDAS yetkilileri ile görüserek köye yeni bir trafo merkezi yapilmasini sagladik. Eski trafo merkezini de köylülerin destegi ile onararak minik çocuklarimizin hizmetine sunduk diye konustu.

Egribelen Köyü Muhtari Necip Öztan, köyün önemli bir eksikliginin giderilmesinden memnuniyet duyduklarini anlatarak, Burayi daha önce trafo merkezi olarak kullaniyorduk. Kaymakamimizin yardimiyla burasi ana sinifi haline getirildi. Daha sonra sandalye, masa, kömür, odun gibi ihtiyaçlar karsilandi. Su anda köydeki çocuklar buraya büyük ilgi gösteriyor dedi.

Ilçe Milli Egitim Müdürü Faruk Gürkan da ilçe genelinde su an 78 okul öncesi egitim kurumunun bulundugunu, ilçe kaymakaminin destegi ve katkisi sayesinde okul öncesi egitim oraninin yüzde 90a ulastigini belirterek, su anda ana siniflarinda toplam 2 bin 510 ögrencinin egitim gördügünü bildirdi.


Kendilerini ÖSYM ye zincirledilerYabancı öğrencilere TBMMde stajBaşbakanlık önünde kendilerini zincirledilerYurtdışından gelen öğrenciler burs için yarışacakHaydi çocuklar Vurmalı Çalgılar Festivaline