Duyurular
Son Kayıtlar
 

İÜde SPK Lisanslama Sınavları hazırlık kursuDEÜden LYSde ilk 1000e girenlere bursBu ay 11 bin 544 öğretmen atanacakLiseli gençlerin hedefi; yurt dışında yaşamakCezaevinde ÖSYM mağduru oldumBitliste bir mucizeİkizleri SBS de ayıramadıTEGV yer bulamayınca eğitimine ara verdiHayrunnisa Gül güvenimi artırdıİmam hatiplilere burs kıyağı iddiasıLisans programına dikey geçişte yeni düzenlemeKuran kurslarında yaş sınırı kalkacakÖğrencilerin kitap, defter ve kalem taşımasına gerek yok!KPSS sonuçları açıklandıBaşarılı olamayan öğrencilere yeni bir şansMenekşe Balıkesirde okuyacakAğrıyı seçene burs ve bilgisayarAsistanları artık YÖK seçecekGazi Üniversitesi özel yetenek sınavı ile öğrenci alacakİzmirin beş yıldızlı vakıf üniversitesi

IZMIR - Yillik 7 bin lira ile 14 bin 750 lira arasinda degisen ücretlerle ögrenci alan üniversiteye Amerikadan, Afrikaya, Avrupanin gelismis ülkelerinden Asyaya kadar 30 ülkeden yabanci ögrenci basvurusu alindi.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, bu yil yeni açilan dört bölümün eklenmesiyle hukuk, mimarlik ve mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, fen edebiyat fakülteleri, bir meslek yüksek okulu ve iki enstitüde egitim vereceklerini söyledi.

Toplam 15 bölümde Ingilizce egitim yaptiklarini belirten Prof. Dr. Çevik, bu yil bin yeni ögrenci kabul etmeyi planladiklarini söyledi.

Prof. Dr. Çevik, uluslararasi bir üniversite haline gelmek çok ciddi çalismalar yaptiklarini kaydederek, Yurt disindan yogun bir basvuru var. Su anda bile 30 ülkeden 150 civarinda basvuru oldu. Geçen yil 9 ülkeden 25 ögrenci almistik. Amerika, Rusya, Madagaskar, Afrikadan Avrupanin kalkinmis ülkelerine kadar diye konustu.

Uluslararasi bir üniversite olmanin birinci kosulunun yurt disindan hoca getirmek oldugunu dile getiren Prof. Dr. Çevik, Avrupa ve Amerikadan ögretim üyesi getiriyoruz. Ve bunu her yil artiriyoruz. Zaten Harvard, MIT gibi dünyanin en prestijli üniversitelerinin basarilari buradan geliyor. Dünyanin en basarili ögrencilerini, hocalarini aliyorlar, lisansüstüne çok önem veriyorlar, piyasada üretim yapan birimlerle çok iç içe çalisiyorlar. Biz de bunlari örnek aliyoruz, kendi bünyemize adapte etmeye çalisiyoruz ifadelerini kullandi.

Rektör Çevik, 15 ögrenciye bir hocanin düstügünü, bunun da dünya standartlarinda bir oran oldugunu söyledi.

Yasa geregi vakif üniversitelerinin yüzde 10 burslu ögrenci okutmasi gerekliliginin hatirlatilmasi üzerine, Prof. Dr. Çevik, ilk yildan itibaren bursluluk oranlarini yüksek tuttuklarini, su anda bu oraninin yüzde 40 civarinda oldugunu, bu yil da bölümlere göre degismek kaydiyla alinacak ögrencilerin yaklasik yüzde 35-50sine burs verilecegini, çünkü bu durumun ögrencilerin puan türünün yüksekligini ve kaliteyi arttirdigini anlatti.