Duyurular
Son Kayıtlar
 

Eğitimciler kız çocuklarının okullaşması turunda7 bölge tarih oluyorİstifaları önlemek için öğretmenlere evMEB, obeziteye karşı savaş açtı

ISTANBUL - Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer, kötü beslenmenin yol açtigi sismanligin toplum olarak bir hastalik olarak görülmedigini belirterek, son çeyrek yüzyilda süratle artan bir ivmeye sahip olan obezitenin birçok önemli hastaliga zemin hazirlayan, insan yasaminin kalitesini etkileyen, kisaltan bir hastalik oldugu vurgusunun daha sik yapilmasi gerektigini söyledi.

Sabri Ülker Gida Arastirmalari Vakfi (GAV) ve Milli Egitim Bakanligi is birligiyle 8-11 yas ilkokul ögrencilerine yönelik gelistirilen Yemekte Denge egitim programi, Kasimpasadaki Tuz Ambarinda düzenlenen toplanti ile tanitildi.

Toplantida konusan Dinçer, ilkögretim okullarindaki ögrencilerin saglikli beslenme aliskanligini gelistirmeyi esas alan projenin hedef grubunu çocuklar kadar ebeveynler, ögretmenler, okul yöneticileri ve okullarda görev yapan tüm çalisanlarin olusturdugunu söyledi.

Dinçer, yeterli ve dengeli beslenmenin ögrenildigi ve aliskanliga dönüstügü ilk ortam aile olsa da çocuklarin üzerinde büyük etkisi olan toplumsal ortamin, okulun, kitle iletisim araçlarinin, hareketsiz yasam tarzinin, fast food kültürünün de bu perspektifte yeniden degerlendirilmesi gerektigini söyledi.

Bu anlamda her birey ve kurumun toplumun sagligi adina üzerine düsen sorumlugu yerine getirmesinin önemine isaret eden Dinçer, söyle konustu:

Saglik Bakanligi, çagimizin en büyük saglik problemlerinden biri olan sismanlik ve obezite ile mücadeleyi her alani içine alan sektörler arasi bir yaklasimla sürdürüyor. Egitim kurumlarimizin kantinleri, büfeleri, yemekhanelerinde çocuklarin dengesiz beslenmesine, obeziteye sebep olabilecek enerji yogunlugu yüksek ama besin degeri düsük içecek ve yiyecekleri bulundurmamalarina özen gösteriyoruz. Bu alinmasi gereken tedbirlerden sadece biri. Asil önemli olan annelere, çocuklara, gençlere dengeli ve yeterli beslenme bilinci kazandirmamizdir.


45 kişilik işe 3 bin 470 başvuruYeni düzenlemeye kadar harç alınmayacakÜniversite gençliği iyi beslenmiyorYÖKten askerliğe ABD modeliBu zulme birileri yeter desin!Bu kürsüde demokrasiyi öğreniyorlarBu köy okulu; Diyarbakırın gururuOkul hazırlığı için kaç para harcıyoruz?Bu şehrin öğrenci sayısı 42 ilin nüfusundan fazlaPatates ve hamburger artık kırtasiye raflarındaÖğretim üyelerinin türban tepkisiOkula göndermeyen ailesini ihbar etti!Dersimiz: İstanbul

ISTANBUL - 2011-2012 egitim ögretim yilinin baslamasi dolayisiyla Bakirköydeki Hamdullah Suphi Tanriöver Ilkögretim Okulunda yapilan açilis töreninde konusan Vali Mutlu, egitimin, Türkiye Cumhuriyetinin, devletin ve milletin her zaman en temel meselesi oldugunu ifade ederek, bundan sonra da öncelikler arasinda yer almaya devam edecegini söyledi.

Devlet ve hükümetin, özellikle son dönemde egitimde kalite ve standarti daha iyi hale getirebilmek ve ülkeyi çagdas medeni toplumlar seviyesinin üzerine çikarabilmek için çok büyük kaynaklari egitime seferber ettigini aktaran Mutlu, Istanbulda da hizli bir sekilde hayirseverlerin de destegiyle egitime yönelik yatirima devam ettiklerini anlatti.

Vali Mutlu, yaz döneminde yeni derslikler yaptirdiklarini, var olanlari da egitim araç gereçleri bakimindan donattiklarini dile getirerek, 1476 yeni derslikle, bu yil okula baslayan 205 bin ögrenciye yeni imkanlar saglayarak, yeni egitim ögretim yilina Istanbulda tam hazirlikli bir sekilde girdik seklinde konustu.

Onarimi devam eden okullarin da yakinda tamamlanacagini ifade eden Mutlu, Istanbulda bugün 2 milyon 540 bin ögrenci ve 98 bin ögretmen 55 bin derslikle ders basi yapiyor. Öncelikle huzurlu ve basarili bir egitim yili geçirilmesini diliyorum dedi

Vali Mutlu, ögretmenler, veliler ve okul aile birliklerinin is birligi içinde olmasinin çok önemli olduguna da isaret etti.

Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Kadir Topbas da Istanbulda yaklasik 2,5 milyon ögrencinin ilk ve orta ögretimde ders basi yaptigi bugün heyecanin dorukta oldugunu söyledi.

Bir ülkenin nüfusunun yetismis insan sayisiyla ölçüldügünü ifade eden Topbas, Türkiyenin geleceginini hazirlanmasinda önemli adimlar atildigini belirterek, Türkiyede çocuklarin artik dünyanin baska ülkelerindeki çocuklarla rekabet edecek sekilde yetistiklerini belirtti.

Özellikle ailelerin, egitimin aile ocaginda basladigi bilinciyle hareket etmesi gerektigini vurgulayan Topbas, Bir cemiyetin bozamadigi insani bir arkadas bozar. Çocuklarimizin kimlerle arkadaslik yaptigini bilmek zorundayiz. Böyle bir sehir karmasasi içinde çocuklarimizin nereye gittigini takip etmeliyiz seklinde konustu.
  
ISTANBULDAKI TRAFIK DURUMU
Kadir Topbas, konusmasina söyle devam etti:

Egitim yili baslangici sebebiyle trafikle ilgili bazi anonslar yaptim. Istanbullulara tesekkür ediyorum. Tabii ana arterlerde bazi bölümlerde rahatlik hissettik, sehirde bir rahatlik hissettik, ama yeterli olamadigini da gördügümü özellikle ifade etmek istiyorum. Bir gerçegi daha burada söylemek durumundayim. Maalesef günde Istanbulda 500-600 civarinda trafik kazasi olmakta. Yani trafik kurallarina uyulmadigi için kentte yasamayi kaos haline getiren bazi Istanbullular var maalesef. Halbuki bu kurallara uyulsa hiçbirimiz sikinti yasamayacagiz. Sabah erken saatlerinden itibaren bunu maalesef görmekteyiz. Sürücülere özellikle söylemek istiyorum, okul çevresi, ögrenci araçlari gibi konulara saygi gösterilmeli ve trafik kurallarina mutlaka uyulmadir. Bu bir sehirlilik davranisidir, sehirli olmanin göstergesidir.

976 derslik yaparak, Istanbul Valiligine teslim ettiklerini, 130 okula da kapali spor salonu insa ettirdiklerini aktaran Topbas, el ele vererek, egitim kurumlarinin güçlendirilmesi gerektigini bildirdi.

Istanbul Milli Egitim Müdürü Muammer Yildiz ise ögrencilerin tatil yaptigi yaz aylarinda egitimin kalitesinin artirilmasi için çalistiklarini, okullarin araç gereç bakimindan donatildigini, bazi okullarin boya badana gibi tadilat islerinin yaptirildigini belirtti.

Ögrencilere seslenen Yildiz, Derslerinize daha etkili çalisin, sosyal ve kültürel yaninizi gelistirin. Ideal sahibi olmaya gayret edin, büyük hedefleriniz olsun. Her çocuk biriciktir, bu nedenle özeldir ve özel oldugu kadar güzeldir dedi.

Yildiz, egitim sürecine velilerin aktif olarak katilmalarini isteyerek, velilerin okul yönetimine katilmalari, ögretmenlerle is birligi içinde olmalari gerektigini, onlarin yoklugunda egitimin eksik kalacagini vurgulayarak, tüm velileri is birligine beklediklerini söyledi.

DERSLERIN EN KEYIFLISI ISTANBUL DERSI
Istanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafindan 4-B sinifinda yeni egitim ögretim yilinin ilk dersi verildi.

Mutlu, egitim ögretim yilinin ilk dersinin Istanbul üzerine oldugunu ifade ederek, derslerin en keyiflisin Istanbul dersi oldugunu söyledi.

Istanbulu tanimanin, dinlemenin ve anlamanin herkes için çok önemli oldugunu vurgulayan Mutlu, Temel ögretilerden biri, insanlarin yasadiklari sehirleri tanimalaridir hele ki bu sehir Istanbul ise mutlaka bu sehri tanimak ve anlamak gerekir. Bu sehirde yasamak için bu sehri iyi tanimak zorundasiniz dedi.

Hüseyin Avni Mutlu, Istanbul dersinin bütün bir yil boyunca sürecegini kaydederek, Istanbul bitmez bir derstir, bu dersin sonu yoktur. Hepimiz Istanbulu daha fazla ögrenmeli ve yasamaliyiz dedi.

Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Topbas da Istanbulun ayricalikli bir sehir oldugunu, bu sehrin güzelligini gelecege tasimanin herkesin temel görevi oldugunu belirtti.

Istanbulda yasayan ögrencilerin ayricalikli oldugunu isaret eden Topbas, bu sehrin, her alanda önemli insanlara ilham vererek, önemli eserler yaratmalarina yardimci oldugunu dile getirdi.

Kadir Topbas, trafikle ilgi bir soru üzerine sunlari aktardi:

Istanbulda trafik dünden ve evvelsi günden daha iyiydi. Bana ulasan bilgiler çok erken saatlerden itibaren trafik kazalari olustu ve kazalarin getirdigi sikintilar yasandi. Oradaki sürücü hatalari buna neden oldu. Bazi bölgelerde servis araçlarinin gecikmeli çikmasi nedeniyle yogunlasmalar oldu. Geçen yildan daha iyi degildi, ama yarin çok daha iyi olacak. Istanbul trafigini kullananlarin hassas olmalarini, okullarin açildigi bu ilk hafta trafige mümkün mertebe daha geç çikmalarini veya çikmamaya özen göstermelerini, mümkün mertebe toplu tasima araçlarini kullanmalarini istiyorum.
  
ISTANBUL DERSI
Istanbul Valisi Mutlu, Istanbulun iyi taninmasi, bilinmesi gereken bir sehir oldugunu ve öncelikli olarak bu sehirde yasayanlarin Istanbulu iyi tanimalari ve ögrenmeleri gerektigini söyledi.

Tanidikça sehre olan hayranlik ve sahiplenmenin artacagini, Istanbulun degerinin daha iyi anlasilacagini dile getiren Mutlu, konusmasini söyle sürdürdü:

Istiyoruz ki Istanbulu öncelikle yavrularimiza ögrencilerimize tanitalim. Onlar da bu bilgilerini aileleriyle paylasacaktir. Bu ders sayesinde Istanbulun bütün degerlerini gönlüne yerlestirmis olan gençlerimiz, sehre daha çok sahip çikacaktir. Vapurlarindan martilarina, bütün semtlerine, camilerine, sevgisine, çiçegine, böcegine, insanina sahip çikacak olan bizleriz, Istanbullular. Dolayisiyla Istanbulluluk bilincini olusturabilmemiz için Milli Egitim Müdürlügümüzün baslattigi program çerçevesinde, bu sehri daha taninir, bilinir ve sevilir hale getirecegiz. Bu egitim ögretim yilinda en keyifli geçecek ders Istanbul dersi olacaktir.

Istanbul Milli Egitim Müdürü Muammer Yildiz da Istanbul Valisi Mutlunun talimatiyla geçen yil serbest etkinlik saatlerinde Istanbulu bir ders olarak ilkögretime koyduklarini animsatti.

Yildiz, ilkögretim birinci kademedeki ögrencilerin, kenti kitaptan ögrenmek yerine ögretmenleriyle sokak ve caddelerine inerek, müze, ören yeri gibi tüm tarihi ve güzelliklerini görmeleri için bu dersin konuldugunu vurguladi.


16 milyon öğrenci için ders zili çaldıLiseliler 9. sınıfta takılıyorYüksek öğretim fuarı şart