Duyurular
Son Kayıtlar
 

4 yıllık Kürt Dili bölümüne 21 öğrenci alındıDers kitapları çuvallarda bekliyorÖğretmenlere her şey dahil lojmanBir kereden çok şey olur!26 okul daha yıkılıp yeniden yapıldıBu dört Türk üniversitesini dünya konuşuyorALESe başvurular 10 Ekimde başlıyorDGS Ek Yerleştirme tercih işlemleri Pazartesi başlıyorTürkiye uçmayı onlar sayesinde öğreniyorArtık okul ihtiyaçları şirketten!Üniversite açılışında liseli öğrencilerOsmanlı Türkçesi Dersinin öğretim programı hazır37 bin öğretmene sigara mektubu Ya formasyon kalksın ya da KPSS2 gündür çocuklarını okula göndermiyorlarBu üniversitede temizlikçi yetiştiriyorlar

KOCAELI - KOÜ Ömer Ismet Uzunyol Meslek Yükekokulu Çevre Temizligi ve Denetimi Bölüm Baskani Yrd. Doç. Dr. Arzu Yüce, ilk ögrencilerini 2007-2008 egitim-ögretim yilinda alan Çevre Temizligi ve Denetimi Bölümünden her yil 50 ögrencinin mezun oldugunu söyledi.

Programin kurulma amacinin öncelikle profesyonel temizlik oldugunu ifade eden Yüce, büyüksehirlerde rezidanslar, büyük alisveris merkezleri ve fabrikalarin artmasiyla profesyonel temizlik anlaminda büyük talep olustugunu bildirdi.

Temizlik sektörü çok hizli büyüdügü ve sektörde egitimli kisiler tercih edildigi için talep çok fazla diyen Yüce, söyle konustu:

Mezunlarimiz issiz kaliyorsa isi begenmemelerinden kaynaklaniyor. Belediyelerin temizlik hizmetleri biriminde, özel sirketlerde, atik bertaraf sirketlerinde, çevre ile ilgili fabrikalarda is bulma imkanina sahip olan ögrencilerimiz, rezidans temizligi, endüstriyel temizlik, fabrika temizligi, atiklar ve atiklarin depolanmasi, çevre temizligi, atiklarin toplanmasi ve çevre düzeni gibi alanlarinda hizmet verebiliyor.

Arzu Yüce, aldiklari 2 yillik egitimin ardindan Çevre Temizlik Teknikeri olarak mezun olan ögrencilerin, isin hem çevre hem de temizlik kismini ögrenerek, çevre ve endüstriyel temizlik alanlarinda is bulabildigini vurguladi.

Bölümlerinin Türkiyede ilk ve tek program oldugunu ifade eden Yüce, ögrencilere, KOÜ Tip Fakültesi ile Uygulama Otelinde kimya, temizlik kimyasallari ve temizlik kimyasali kullanimi ile zararlari hakkinda bilgi verdiklerini kaydetti.

Yüce, ögrencilere hangi lekeye ne tür deterjanin, hangi oranda kullanilacaginin ve bu kimyasallarin tehlikeli-tehlikesiz diye siniflandirilmasinin detayli olarak ögretildigini vurguladi.

Zaman içinde uzmanlik isteyen farkli branslarda da temizlik hizmeti verilebilecegine dikkati çeken Yüce, söyle devam etti:

Avrupa ve Amerikada sektör spesifik noktalara gelmis durumda. Özellikle Amerikada ölüm sonrasi olay yeri temizligi basli basina bir sektör haline gelmis durumda. Türkiyede endüstriyel temizlik isini henüz bitirememisken, bu derece detaya inmedik. Ama zaman içinde bu programlar ve talep arttikça, bu tür özel temizlik hizmetleri de artacaktir. Bunlar önemli, yapilmasi gereken isler, ancak su anda çevre ve atiklarla ilgili temizlik yönümüz daha agir basiyor. Ölüm sonrasi vücut sivilari, kan lekeleri, çürümüs ceset parçalari, hastaliklarin yayilmasina davetiye çikarir. Bu tür kirlilikle, profesyonel ekiplerin mücadele etmesi gerekir. Temizlik personeli, kan lekesine ne tür kimyasallarla müdahale etmesi gerektigini bilmeli. Bu isler vasifsiz temizlik personeliyle yapilmamali.

SUYUN GÖZYASLARI
Yrd. Doç. Dr. Arzu Yüce, 2008 yilinda ögrenci kulüpleri birligince suyu kullanma ve koruma politikalarini desteklemek amaciyla bilinçlendirme çalismalari yapmak üzere Suyun Gözyaslari adli sosyal sorumluluk projesinin baslatildigini söyledi.

Çöllesme haritalarinin dikkate alinacak derecede tehlike sinyalleri verdigine, kisi basina bin metreküpten az su düsen ülkelerin kuraklikla karsi karsiya olduguna dikkati çeken Yüce, Türkiyede kisi basina düsen suyun 500-600 metreküp civarinda oldugunu vurguladi.

Türkiyenin su fakiri bir ülke oldugunu ifade eden Yüce, sözlerini söyle sürdürdü:

Su kaynaklarinin korunumu ve tasarruflu kullanimi bizi çözüme götürecektir. Su yönetim politikalari belirlenip islevsel hale getirilmesi çok kapsamli ve devlet eliyle yapilmasi gereken bir çalismadir. Tasarruf ise bilinçlenme ile dogru orantili bir degisimdir. Toplumun herkesiminde uzun vadeli kalici etkilerin yaratilabilmesi gerekmektedir. Bu amaçla özellikle ilkögretim çagindaki çocuklara su bilincinin kazandirilmasi büyük önem tasiyor.
  
KÖRFEZE YÖNELIK PROJE  
Projeyle pilot okullarda mümkün oldugunca çok ilkögretim ögrencisinin bilinçlendirilmesinin hedeflendigini bildiren Yüce, Projede ülkemiz ve dünya için stratejik önemi olan suyun anlatilmasi, üniversite ve lise ögrencilerinin, ilkögretim ögrencilerine örnek olmalari, Türkiyede ilk defa bir üniversite ögrencilerinin egitimde destek çalisan olarak adlandirilmasi önemli kazanimdir diye konustu.

Arzu Yüce, Agir kirleticilerin Izmit Körfezi ekosistemine etkisinin uydu teknolojileri destegiyle izlenmesi konulu arastirma projesi yürüttüklerini de sözlerine ekledi.


Devlet üniversitesinden en başarılı öğrenciye 11 bin liraOnlarınki bir eğitim mücadelesiTürkiyede 26 bin yabancı öğrenci varTeneffüs uzun sürmesin!