Duyurular
Son Kayıtlar
 

Saz çalıp, türkü söylüyor diye yurda almadılarKantinin kirası arttı, öğrencilere öğle tatili yasağı geldiCanın annesi artık kek yapmasın

IZMIR - Ege Üniversitesi (EÜ) Kadin Sorunlari Arastirma ve Uygulama Merkezi (EKAM) Müdürü Doç. Dr. Nevin Yildirim Koyuncu, ilkögretimdeki matematik problemlerinde cinsiyet esitsizliginin ögretildigini savunarak, bu yöndeki sikayetlerini Milli Egitim Bakanligi yetkililerine ilettiklerini bildirdi.

Koyuncu, cinsiyet esitliginin okullarda da ögretilmesi gerektigini, ilkögretim kitaplarinda yer alan matematik sorularinin metinlerinin gözden geçirilmesi gerektigini söyledi.

Annesi kek yapan Canin arkadaslari eve geldi, kek 6 dilimdi, üçte ikisini arkadaslari yedi, kaç dilim kaldi? gibi metinlerin bilinç altina cinsiyet esitsizligini isledigini savunan Koyuncu, söyle devam etti:

Bilinç altinda keki yapan hep anne. Mesele annenin keki yapmasi degil. Anne ev isi yapiyor, çocuk büyütüyor. Oysa bir baska soruda Babasi Cana harçlik verdi, Can gitti, kalem aldi ifadesi yer aliyor. Dolayisiyla alttan alta çocuga cinsiyet esitsizligi ögretiliyor.

Is bölümü, sosyal kimlik yapiliyor. Büyüyünce siz de böyle olacaksiniz anlayisi yerlestiriliyor. Bunlarla ilgili çalisma ve öneriler yapildi. Milli Egitim Bakanligi yetkililerinin de yer aldigi bir toplantida bu görüslerimizi, dileklerimizi ilettik. Önerilerimizin hayata geçmesini bekliyoruz. Milli Egitim Bakanligi yetkilileri de çagrimiza olumlu yanit verdi. Hatta yeniden görüsmek istediler.
  
KADINI SÖZLÜ VE CINSEL SIDDET DAHA ÇOK YARALIYOR
Fiziksel siddetin son günlerde cinayetlerle daha çok gündeme geldigini, fiziksel siddetin saklanamadigini belirten Nevin Yildirim Koyuncu, sözlü, cinsel ve ekonomik siddetin de kadinin maruz kaldigi diger siddet türleri oldugunu anlatti.

Sözlü ve cinsel siddetin topluma yansimadigini kaydeden Koyuncu, Yapilan çalismalarda kadinin en çok zoruna giden, kadina en çok zarar veren siddetin cinsel ve sözlü siddet oldugu ortaya çikti. Kadina ve yakinlarina hakaret içeren sözler, kadini daha çok yaraliyor dedi.

Fiziksel siddete maruz kalan bir kadinin tüm belgelere ve raporlara ragmen kendini koruyamadigini ifade eden Nevin Yildirim Koyuncu, mahrem sayilan ve dört duvar arasinda yasanan sözlü ve cinsel siddetin kanitlanamadigini ve topluma da yansimadigini ifade etti.
  
SIGINMA EVLERINDEKI KADINLARI ARASTIRACAKLAR
EKAMin ortak oldugu bir arastirmayla sosyolog ve psikologlarin siginma evlerinde arastirma yapacagini bildiren Koyuncu, siddete maruz kalan kadinlarin egitimi, sosyal statüsü gibi konularin arastirilacagini ifade etti.

Konuyla ilgili envanter çalismalarinin yeterli olmadigini savunan Nevin Yildirim Koyuncu, Kadinlarin depresyon durumu arastirilacak. Verileri elde etmeye çalisacagiz. Arastirmaya katilacak gönüllü kadin bulmakta zorlanabiliriz ancak böyle bir çalismanin da yapilmasi gerekiyor dedi.


Okul temsilciliği seçimi, milletvekili seçimlerini aratmadıMilli Güvenlik dersi israf mı?Bacağı kırılan çocuk 1 haftada okula dönebilecekÖzcandan mecburi hizmet açıklamasıRehber öğretmenler yetersiz çıktı! Öğrenciyi başarı değil, para mutlu ederBaşı örtülü öğrenciler de eğitim hakkına sahipTürk-Alman üniversitesi eğitime başlıyorAkıl Oyunları, ders konusu olduJurassic Landden eğitime destekÜniversite kayıtları için yarın son günÜşüyoruz Suat abi dedi; sesini duyurduKatsayıyı tamamen kaldıracağız

ISTANBUL - YÖK Baskani Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Istanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi akademik yili ile Uluslararasi Mehmet Akif Milli Birlik ve Bütünlük Sempozyumunun açilis töreninde yaptigi konusmada, yeni akademik yilin bu üniversite ve Türkiyedeki diger üniversiteler için hayirli olmasini diledi.

Görevleri süresince yaptiklari çalismalara isaret eden Özcan, Icraata basladigimiz ilk zamanlarda yüksekögretimin en acil problemi kontenjanlar ve üniversite sayilariydi. Kontenjanlarimiz, liseden mezun olan ögrencilerimizin üniversiteye girmesine maalesef el vermiyordu. Ilk olarak kontenjanlari artirdik. Dört kisiden biri girerken üniversiteye dört yil önce, iki ögrenciden birinin girmesine zemin hazirladik diye konustu.

Özcan, Basbakan Recep Tayyip Erdogan ve hükümetin katkilariyla üniversite sayilarinin artirildigini vurgulayarak, dört yil önce yaklasik 70 olan üniversite sayisinin bugün 165e ulastigini aktardi.

Üniversite sayisinin artmasiyla kontenjan konusunun halledildigini ifade eden Özcan, Ancak hala üniversite ögretim üyesi bulmak gibi ciddi bir sorunumuz var dedi.

Özcan, kendilerinden önce katsayi konusunda ögrenciler arasinda korkunç bir esitsizlik oldugunu dile getirerek, sunlari kaydetti:

Yaptigimiz çalismalarla herkesin kolaylikla geçebilecegi bir katsayi farki üzerinde anlastik. Meclise, katsayinin hiç olmamasini saglayacak bir tasari sunduk. Katsayiyi tamamen kaldirmayi ve ögrenciler arasinda tam bir esitlik saglamayi amaçliyoruz. Kamuoyunda takdir toplayan bir baska icraatimiz, basörtüsü ve kilik-kiyafet serbestisiyle alakaliydi. Bunu, üniversite özerkliginin bir sarti olarak gördük ve yapilan uygulamayi hiçbir zaman tasvip etmedik. Simdi üniversitelerimizin neredeyse tamaminda mesele halledilmistir. 30-35 civarinda hocamizin hala buna karsi durusu var, onlari yakindan takip ediyoruz. Yakinda bu mesele de hallolmus olacak.

Türkiyeye daha fazla yabanci ögrenci çekmek istediklerini dile getiren Özcan, Son 4 yilda yabanci ögrenci sayisi 16 binden 26 bine çikmistir. Ancak bunu yeterli görmüyoruz, çünkü bizim disari yolladigimiz ögrenci sayisi 50 bindir. Hiç olmazsa gidenle gelen ögrenci sayisini esitlemeyi, daha sonra da bunu katlayarak devam ettirmeyi düsünüyoruz. Bu, vakif üniversiteleri için hayati öneme sahiptir diye konustu.

Özcan, bunun, YÖKün rekabete açilmasi ve ne kadar iyi olduklarinin görülmesi için de son derece gerekli oldugunu vurgulayarak, Bunu yapabilmek için ciddi bir yapisal degisiklik yaptik, YÖSü kaldirdik. Bu sinav, yabanci ögrencilere sanki gelmeyin demekle esit bir uygulamaydi ifadesini kullandi.

Türk üniversitelerinin yabanci üniversitelere entegrasyonunu daha iyi yapabilmek için Mevlana isimli bir degisim programi ortaya koyduklarini anlatan Özcan, Sayin Basbakanimizdan ricamiz, ziyaret ettikleri yabanci ülkelerde bundan bahsedip, oradaki üniversitelerin Türk üniversiteleriyle anlasma yapmalarini saglamak ve bu sayede ögrenci ve ögretim üyesi degisimini baslatmaktir. Bunun bütün mali külfeti YÖKün üzerindedir seklinde konustu.

Özcan, Ögretim Üyesi Yetistirme Programindan (ÖYP) da bahsederek, Sayin Basbakanimiz, bize verdikleri 5 bin kadronun yaninda bu amaç için ilave 3 bin 500 kadro vermektedirler. Ülkemizin ihtiyaçlari göz önüne alindiginda, ki 20 bin ögretim üyesine ihtiyacimiz var bugün itibariyle, ÖYP projemiz can simidi niteligindedir seklinde konustu.

Yabanci dil konusunda Türkiyede milletçe fazla bir bilgi ve birikimin olmadigindan duydugu üzüntüyü dile getiren Özcan, bu konuda yaptiklari çalismalari anlatti.

ULUSAL ÖGRENCI KONSEYLERINE ÖNEM VERIYORUZ  
Özcan, ulusal ögrenci konseylerine önem verdiklerini aktararak, söyle devam etti:

Ögrencilerimizle olan iliskilerimizi onlarin kanaliyla yapmak istiyoruz. Bu anlamda kendilerine YÖKte bir oda ve büyük bir salon tahsis ettik. O salonda bizimle daha yakindan çalisma imkani buluyorlar. Böylece, ögrencileri temsil ettigini iddia eden marjinal gruplarin biraz daha etkisini azaltmak niyetindeyiz.

Tüm ögretim elemanlarini, yabanci lisanlarini cilalamak ve disaridaki bilim adamlariyla network kurmak amaciyla yurt disina yolladiklarini anlatan Özcan, Bazi üniversitelerin bundan haberi yok. YÖKte böyle bir imkan var, lütfen herkes bundan yararlansin. Bu programin bütün finansmani YÖK tarafindan karsilanmaktadir diye konustu.

Özcan, bilimsel yayinlar konusuna da isaret ederek, Bilimsel yayinlar, bizi memnun eden ama henüz ülkemize çok yarar saglamayan bir noktada olan bir mesele. Bilimsel yayinlarda Avrupada yedinciyiz, bilimsel yayin artis hizinda da dünyada üçüncüyüz. Ancak bu yayinlardan patent çikarmada çok geri kaliyoruz. Üniversitelerin bu konuda biraz yardima ihtiyaci var seklinde konustu.

Kendilerinden önceki idarenin vakif üniversiteleriyle ilgili bir icraati yasakladigini ifade eden Özcan, vakif üniversitelerinin önünü açtiklarini kaydetti.


Yurtdışında staj şansıLisede 1 metre uyarısıİş derdi çekmemek için bu bölümleri seçiyorlarMüdürlerden sonra sıra öğretmenlerde mi?