Duyurular
Son Kayıtlar
 

Yurtlarda utanç anketiHükümetin gündeminde YÖK varHayatımın son 10 dakikası... Hava artık hukukçu veya mimardan da sorulacakAtanamayan öğretmenler çok iyi lobi yapıyor2015e kadar zamlı harç uygulaması yokYYÜde derslere ara verildiSeçmeli ders saati artacak; müfredat değişecekÖğretmenlere MEBden deprem kitabıDepremzedeler için prefabrik okul 14 Kasıma yetiştirilecekBir fotoğraf hayatlarını değiştirdiÖzcan: Okullar eskiden ordu gibiydiÜniversite öğrencilerinden Vana kanAtanamayan öğretmenler için yollardalarErcişe öğretmen evi yapılacak2012 sonunda hasarlı okul kalmayacakCHPden mülkiye için kanun teklifiDershane sahibine sahte diploma soruşturmasıBakan Dinçerden arsa sözü

PARIS - BM Egitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) genel konferansina katilmak üzere Pariste bulunan Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer, UNESCO toplantisi ve Van depremiyle ilgili olarak Türk gazetecilerin sorularini yanitladi.

Van depreminin ardindan bölgede egitimin olumsuz etkilenmemesi için seferber olduklarini ifade eden Bakan Dinçer, alinacak önlemlerin ardindan 14 Kasimdan itibaren bölgede egitimin aksamadan devam edecegini söyledi.

Depremin, bölgedeki okullara etkisiyle ilgili bilgiler veren Bakan Dinçer, bölgede 446 okul bulundugunu belirterek, depremin ardindan bir okul binasinin yikildigini, 16 okul binasinin zarar gördügünü bildirdi.

Bakan Dinçer, deprem felaketinden ölen ögretmen sayisininsa 63 oldugunu söyledi.

Zarar gören okullarla ilgili çalismalarin derhal baslatildigini ifade eden Dinçer, bölgeye 30 mühendis gönderilerek zarar gören okullarla ilgili inceleme ve arastirma yapildigi ifade etti.

Bakan Dinçer, bölgedeki okul binalarinin genelde depreme karsi iyi bir sinav verdigini ve özellikle toplu konut idaresi tarafindan yaptirilan okullarin hiç bir sorun yasamadigini söyledi.

UNESCO
UNESCO genel konferansinin liderler forumunda dün bir konusma yaptigini hatirlatan Dinçer, barisin saglanmasinda ve sürdürülebilir kalkinmada egitimin rolünün özellikle bu forumda gündeme geldigini söyledi.

Uluslararasi örgütlerin belirledikleri stratejilerin, ulusal düzeyde gerektigi sekilde uygulanmasinin önemine dikkati çeken Dinçer, bu konuda Türkiyenin basarili bir sinav verdigini söyledi.

Türkiyenin de hedef oldugu terörün barisi tehdit ettigini hatirlatan Bakan Dinçer, terörle mücadele ve barisin saglanmasinda egitimin önemli rol oynadigi vurguladi.

Türkiyede egitimin kalitesi ve niteligini artirmaya, ayrica herkes için egitim parolasiyla firsat esitligi konusuna öncelik verdiklerini ifade eden Dinçer, son yillarda özellikle kiz çocuklarinin ilk ve orta dereceli egitime daha fazla katilmasi konusunda önemli basari saglandigini ifade etti.

Bakan Dinçer, bir soru üzerine verdigi yanitta, vakif üniversitelerinin hem arzin karsilanmasinda hem de yaptiklari yeniliklerle öncülük rolü üstlenerek devlet üniversitelerine önemli katkilar yaptiginin altini çizdi.


Hazineye ait kıraç arazi artık ceviz bahçesi